Zdrowy tryb zycia Zdrowe żywienie Pobudzające herbaty usuwają oznaki zmęczenia lepiej niż kawa

Herbata jest bardziej delikatna dla naszego ciała, sprzyja większemu skupieniu i otwiera umysł. O pobudzających właściwościach herbaty wiedzieli już dawno temu Japończycy i Chińczycy. Której herbaty spróbujecie jako pierwszej?

Herbata mate

Indianie w Paragwaju uważają tę roślinę za świętą. Mate zawiera 1,5 x więcej mateiny niż kawa kofeiny. Mateina odznacza się silnym i długotrwałym działaniem pobudzającym. Dzięki temu Indianie byli niezwykle aktywni i nie musieli dużo jeść. Ten pobudzający napój, który jest obecnie najbardziej popularnym napojem w Ameryce Południowej, przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb. Co ciekawe, liście mate nie pochodzą z krzewu tylko z drzewa. Liście ostrokrzewu paragwajskiego są zbierane, suszone i następnie miażdżone do formy herbaty. Oprócz tego, że mate świetnie zastępuje kawę, zawiera dużą ilość antyoksydantów i witamin A, B1, B2 czy witaminy C. Jest również źródłem błonnika, minerałów, żywic i aminokwasów. Mate jest znana z gorzkiego smaku oraz tego, że jej regularne picie nie prowadzi do uzależnienia.

Ginkgo

Miejscowi ludzie darzą chińskie drzewo narodowe wielką czcią. Nie ma się czemu dziwić. Chodzi o jedną z najstarszych roślin leczniczych na świecie, przy czym jej właściwości zdrowotne są rzeczywiście wyjątkowe. Herbata z liści gingko ma działanie stymulujące, wzmacnia pamięć, poprawi ukrwienie mózgu oraz leczy poważne choroby. Liście gingko są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej. Kształtem przypominają one serce i zawierają aż 60 biologicznie aktywnych składników, tj. flawonoidy, terpentyny, kwasy karbonowe czy witaminy. Herbata z liści tego cennego drzewa usuwa oznaki zmęczenia i zapobiega depresji i stanom lękowym.

Guarana

Czy znacie jej właściwości? Guarana w odróżnieniu od kawy pobudza ciało stopniowo w ciągu całego dnia. Czerwone jagody rosną na krzakach w dżungli amazońskiej, przeważnie w Brazylii. Wyciąg z jagód służy miejscowym za doskonałe źródło energii oraz lek na liczne choroby. Aktywny składnik (guaranina) zawarty w guaranie działa podobnie jak kofeina, ale w porównaniu z nią nie ma żadnych efektów ubocznych. Owoce guarany zawierają dużo witaminy C i B, ograniczają uczucie senności, zmęczenia oraz dodają ciału energii i witalności, a także regenerują organizm. Jeśli macie problemy z koncentracją i długotrwałą pamięcią, powinniście wypróbować guaranę.

Zielona herbata

Zastępujecie czasem kawę zieloną herbatą? Liście tej cudownej rośliny znanej jako Camellia sinesiss są poddawane obróbce pod wpływem pary. Zielona herbata wysokiej jakości jest bogata we flawonoidy i antyoksydanty oraz w kofeinę zawartą w teinie. Ponadto, zawiera katechiny, które są silniejsze niż witaminy C i E, a także aminokwas o nazwie L-Teanina, który posiada niezwykłe właściwości odprężające. Regularne picie zielonej herbaty odświeża, wzmacnia i pobudza umysł, usuwa oznaki zmęczenia i wspiera działanie licznych organów w ciele. Pamiętajcie również, że nie zaleca się zalewać zielonej herbaty wrzącą wodą, należy ją parzyć maksymalnie 30 sekund i pić ciepłą, gdyż po wystygnięciu traci swoje właściwości.

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3