Dziecko Przedszkole Pierwszy dzień szkoły: stres rodziców i radość dzieci czy na odwrót?

Po rozpoczęciu roku szkolnego, dzieci spodziewają się nowych doświadczeń i przede wszystkim regularnych obowiązków. Będą adaptować się do codziennego rytmu szkoły, odrabiać zadania domowe oraz samodzielnie dawać sobie radę.

Rodzice, nie stresujcie się 

Jeżeli jesteście rodzicami dziecka w wieku wczesnoszkolnym czy młodszego, zapewne pamiętacie ich pierwszy dzień w szkole czy przedszkolu. Cały poranek się stresowaliście, a ostatecznie dziecko radośnie wbiegło do klasy, zostawiając was osłupiałych za drzwiami. Rodzice powinni być przygotowani nie wyłącznie na pierwszy dzień dziecka w szkole, ale i kolejne. Pierwszoklasiści bardzo potrzebują w tym czasie rodziców. To bardzo ważne, by rozmawiać z dziećmi o tym, czego danego dnia doświadczyły, jak się czuły, co robiły. Dziecko musi mieć poczucie, że jego rodzice interesują się, jak mu idzie. I nie mamy tutaj na myśli tylko pytań kontrolnych typu "Odrobiłeś już lekcje?", ale aktywne zainteresowanie tym, co mówił nauczyciel, jak dziecko dogaduje się z kolegami i koleżankami z klasy, jak podoba mu się sama szkoła i tym podobne. Rodzice powinni być dla dzieci wzorem pewności i mobilizacji do działania – bo chyba wszyscy rodzice uważają, że uczucia i szczęście ich dziecka są najważniejsze. Wyciągnijcie do swoich dzieci pomocną dłoń, kiedy dostaną pierwsze złe oceny. Nie powinny bać się szkoły, ponieważ strach powoduje stres i uniemożliwia efektywną naukę. Postarajcie się nie popełniać tych błędów wychowawczych, które utrudnią dzieciom osiąganie sukcesów. 

Cześć, szkoło, miło cię poznać! 

Zanim przekroczycie razem bramy szkoły po raz pierwszy, spróbujcie jak najdokładniej przybliżyć dzieciom obraz i rutynę szkoły. Jaki jest jej rytm, czym różni się od przedszkola. Dziecko będzie potrzebowało zachęty i wytłumaczenia, że to, czego będzie uczyło się w szkole, będzie kontynuacją z wcześniejszego szczebla edukacji. Chodzi o zapewnienie, że nie zostanie rzucone na głęboką wodę. Weźcie dziecko na spacer i pokażcie mu drogę z waszego domu do szkoły. Wskażcie też wszelkie zagrożenia, wytłumaczcie, jak ma zachowywać bezpieczeństwo i, w miarę możliwości, pokażcie, gdzie mieszkają jego znajomi ze szkoły. Pooglądajcie razem zdjęcia szkoły w internecie, obejrzyjcie wygląd klas, możecie też pokazać dziecku zdjęcia nauczycieli. To, że w jakiś sposób poznało już nowe miejsce, jakim jest szkoła, uspokoi je i da mu więcej pewności. 

Jak przygotować pierwszaka do rozpoczęcia nauki w szkole? 

 • intensywnie ćwiczcie i uzupełniajcie zakres słownictwa dziecka nawet na dłuższy czas przed pójściem do szkoły; 
 • wytłumaczcie dzieciomże historia dzieli się na określone częściepokinakreślcie też specyfikę ważnych postaci i wydarzeń, aby dać najmłodszym charakterystykę i obraz danych etapów historycznych; 
 • wyjaśnijcie, że poprawny język i interpunkcja ma duże znaczenie (wielkie litery, pytajniki, wykrzykniki, czasy w języku polskim itp.); 
 • pokażciejak wyglądają nie tylko rozpisane słowa, ale też całe zdania; 
 • nauczcie dzieci, że istnieje rzeczywistość i fikcja, i wytłumaczcie różnice między nimi. 

Czego dzieci oczekują w pierwszej klasie? 

Pierwszy rok edukacji w szkole skupia się na rozwijaniu umiejętności matematycznych oraz czytania, a także na ćwiczeniu zdolności plastycznych i sportowych, a więc na rozwoju i psychicznym, i fizycznym. Może Wam się zdawać, że wielu z tych rzeczy dziecko nauczyło się już w przedszkolu, ale pierwszy rok szkoły jest swego rodzaju powtórką. Powtarzanie jest matką wiedzy, a w tym wieku dzieci muszą ćwiczyć i powtarzać każdą aktywność regularnie. Między innymi na takich założeniach opiera się pedagogika Montessori, a szkoły, które edukują według jej zasad, stawiają wolność i motywację jako naczelne wartości. 

Co dziecko powinno już umieć? 

 • rozróżniać liczby do 100; 
 • posługiwać się zegarkiem analogowym; 
 • rozpoznawać wszystkie kształty; 
 • rozpoznawać proste matematyczne symbole takie jak "+"," -" czy "="; 
 • mierzyć temperaturę termometrem oraz długość linijką; 
 • znaleźć swoją ojczyznę na mapie; 
 • rozumiećna czym polegają wakacjeświęta oraz tradycje związane m.in. z Bożym NarodzeniemWielkanocąurodzinami itp.; 
 • rozumieć i rozróżniać przeszłośćteraźniejszość i przyszłość; 
 • rozpoznawać wartościpozytywne cechy; 
 • wiedziećna jakiej zasadzie działają zmysływzrokwęchdotyksłuch i smak 
 • znać podstawy cyklu życia. 

Chodźmy na zakupy 

Rozpoczęcie szkoły oznacza też, że trzeba wybrać się na poszukiwania pierwszego tornistra. Dzieci w tym przypadku mają często swoje szalone pomysły, ale Waszą rolą, rodzice, jest zadbanie o to, aby plecak był bezpieczny, mocny i zdrowy dla kręgosłupa dziecka. Powinien być ergonomiczny i wyposażony w równie bezpieczne przybory. Najlepiej wybierać całe wyposażenie z dzieckiem, aby w razie potrzeby od razu wypracować kompromis. Szkolne zakupy to nie lada wyzwanie, trzeba pamiętać o wielu rzeczach, nawet o butach na przebranie, które będą spełniały wymagania danej placówki. Jeżeli Wasz pierwszoklasista obawia się szkoły, warto podarować mu małą maskotkę, talizman lub nowe ubranie, które założy w pierwszy dzień nauki i które będzie przypominało mu o tym, że rodzice trzymają za niego kciuki. 

Przekąski 

Zacznijcie przygotowywać przekąski czy drugie śniadania już w wakacje poprzedzające pierwszy rok szkolny dzieckaZróbcie listę waszych ulubionych produktów spożywczych i nauczcie dzieckojak może z nich przygotować proste dania. Na naszym blogu znajdziecie też pomysły na zdrowe i szybkie przysmaki do szkołyWyjaśnijcie dzieckuże drugie śniadanie powinno być nie tylko smaczne, ale też zdroweWażne też, aby wspomnieć o dzieleniu się z innymi w razie potrzeby oraz o tymże nie wolno śmiać się z tego, co na drugie śniadanie przynoszą do szkoły inni. 

W jaki sposób karmić dziecko na co dzień? 

Ważne jest nie tylko to, co jedzą dzieci, ale też w jaki sposób i kiedy. Właściwe odżywianie polega na optymalnej diecie, regularności oraz proporcjonalności. 

Modelowy rozkład procentowy udziału poszczególnych posiłków w dziennym jadłospisie to: 

 • śniadanie – 20% 
 • przekąska – 10% 
 • drugie śniadanie – 35% 
 • przekąska –  10% 
 • obiadokolacja –  25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. 

Niewystarczająca i nieregularna dieta spowalnia aktywność kory mózgowej i zakłóca pracę gruczołów trawiennych, co zmniejsza produkcję wydzielin trawiennych i może prowadzić nawet do anoreksji. Długofalowa nieregularna dieta może też spowodować inne bardzo poważne problemy zdrowotne, niedobór niezbędnych składników odżywczych czy otyłość. 

Upewniajcie się, że Wasze dziecko zabiera ze sobą drugie śniadanie. Jego brak może skutkować spadkiem możliwości przyswajania nowych informacji, a dziecko przez to nie rozwija się prawidłowo. Rodzice czasami pomijają przygotowywanie dziecku drugiego śniadania, a w zamian dają mu sporą przekąskę, która składa się np. z parówek czy kiełbasek. Są one niezwykle kaloryczne i ciężkostrawne. Ponadto po takiej sycącej przekąsce dziecko często nie chce jeść obiadu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że codzienne przygotowywanie posiłków jest męczące, dlatego możecie skorzystać z naszych 12 porad na zdrowe śniadania i przekąski dla całej rodziny. 

Nie pozwalajcie, aby dzieci zbyt często same wybierały sobie posiłki. Wówczas przez większość czasu jadłyby gotowe bułki, słodycze czy inne smakołyki ze sklepików szkolnych. Przygotowujcie im np. kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z domową pastą z serka wiejskiego, ziół i rzodkiewki. Dzieci kochają takie kolorowe i smaczne produkty do smarowania. Dołóżcie im nieco warzyw pokrojonych w słupki do chrupania, nie zapomnijcie też o jakimś owocu. Co jakiś czas można przygotować coś słodkiego, np. kanapkę z miodem czy domowym dżemem. Musli i suszone owoce też dobrze się sprawdzą. Nabiał również jest ważnym składnikiem, więc urozmaicajcie śniadania jogurtami, dobrymi serami, twarożkiem czy świeżym mlekiem. Po południu przygotujcie podwieczorek pełen witamin. Ostatnie, ale najważniejsze to to, by do plecaków pakować dzieciom wodę. Unikajcie słodzonych napojów, a zamiast nich namawiajcie najmłodszych do picia herbaty lub zwykłej wody. 

Jakkolwiek nie przygotowywalibyście się na pierwszy dzień w szkole dzieckatrzeba mieć na uwadzeże wszystko może potoczyć się zupełnie inaczej. Nie miejcie ani negatywnych, ani pozytywnych oczekiwań, a raczej postarajcie się rozluźnić atmosferęDzięki temu i Wy, i Wasze dzieci poczujecie się komfortowo i naturalnie w tej nowej sytuacji. 


 

 

Źródła: scholastic.com, eduword.sk, vyzivadeti.sk 

Opublikowano: 4 tygodnie temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Nasze najlepsze oferty

Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-26%
Actimel 8x100 g, różne rodzaje (kg = 9.36)
Actimel
10,19 749
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-23%
Ciastka Milka Premium, Delicje różne rodzaje, 140-300 g, cena jedn. przy zakupie op. np. 294 g, 16,97 zł/kg
Ciastka Milka Premium, Delicje
6,49 499
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-24%
Coca-Cola, Fanta, Sprite 2x1,5 l (l = 2.10)
Coca-Cola, Fanta, Sprite
8,29 629
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s

2 op.

taniej

Czekolada Milka (81-100 g) różne rodzaje, 81-100 g kupując 1 op. 100 g 3,99 zł/op., 39,90 zł/kg kupując 2 op. 5,98 zł cena jedn. przy zakupie 2 op. 100 g 29,90 zł/kg Cena 1 op. przy zakupie 2 op. 2.99 zł/op.
Czekolada Milka (81-100 g)
  598
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-11%
Dezodoranty damskie i męskie Rexona różne rodzaje, 50/150 ml, cena jedn. 53,27 zł/l za op. 150 ml
Dezodoranty damskie i męskie Rexona
8,99 799
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-20%
Jaja Farmio od kur z wolnego wybiegu klasa wagowa L, 10 szt. (szt. = 0.80)
Jaja Farmio od kur z wolnego wybiegu
9,99 799
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-20%
Kawa Jacobs Cronat Gold, Crema, 200 g, dostępne również Kapsułki Tassimo, cena jedn. dla np. 286 g 66,40 zł/kg 22,99 zł/op. 18,99 zł/op. (kg = 94.95)
Kawa Jacobs
23,99 1899
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
Kup produkty Pedigree lub Whiskas za min. 15 zł i odbierz gratis różne rodzaje, np. 4 × 100 g, + gratis Skarpetki Pedigree Whiskas (kg = 12.98)
Kup produkty Pedigree lub Whiskas za min. 15 zł i odbierz gratis
  519
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
Lakier do włosów Taft 250 ml (l = 35.96)
Lakier do włosów Taft
12,99 899
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-20%
Margaryna Optima Cardio dostępna również Margaryna Optima Cardio Potas 400 g (kg = 27.48)
Margaryna Optima Cardio
13,79 1099
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s

4 op.

taniej

Mleko UHT Łaciate 2% dostępne również 3,2%, 1 l kupując 1 op. 2,49 zł/op., 2,49 zł/l kupując 4 op. 8,76 zł cena jedn. przy zakupie 4 op. 2,19 zł/l Cena 1 op. przy zakupie 4 op. 2.19 zł/op.
Mleko UHT Łaciate 2%
  876
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-13%
Olej Kujawski 3 l (l = 5.66)
Olej Kujawski
18,99 1699
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-14%
Pieluchy Pampers Mega Pack różne rodzaje, 106 szt. (szt. = 0.66)
Pieluchy Pampers Mega Pack
93,99 6999
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-33%
Pizza Feliciana Dr.Oetker różne rodzaje i gramatury, np. 320 g (kg = 18.72)
Pizza Feliciana Dr.Oetker
8,99 599
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do15.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 15.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-22%
Płatki Nestlé Kids różne rodzaje, 500 g (kg = 14.90)
Płatki Nestlé Kids
9,49 745
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.