Dziecko Maluch Pierwsze słowa twojego brzdąca

Zwykle pierwsze słowa padają w okolicach pierwszych urodzin dziecka, ale nie panikuj, jeśli dziecko nie zacznie mówić w tym momencie.

W wieku 18 miesięcy twoje małe dziecko powinno być w stanie powiedzieć kilka słów oraz zrozumieć setki innych. Istnieje jedno słowo, które generalnie skutkuje negatywną reakcją u dziecka – gdy mówisz mu „nie”!

Etapy mowy

W wieku 12-15 miesięcy twoje małe dziecko:

  • wymawia swoje pierwsze słowo, zwykle „mama” lub „tata”,
  • rozpoznaje swoje imię, ale nie może go wymówić,
  • „krzyczy” na Ciebie, gdy jest złe,
  • wydaje melodyjne dźwięki, gdy usłyszy znajomą muzykę,
  • stara się siedzieć przy Tobie.

W wieku 16-18 miesięcy twoje dziecko:

  • często używa około sześciu lub siedmiu słów „kluczowych”,
  • może słuchać twoich poleceń i je wykonywać (jeśli chce współpracować!),
  • łączy język i gesty, aby wyrazić swoje potrzeby,
  • zaczyna uczyć się nazw części ciała,
  • kocha piosenki i wierszyki.

Rozmowa z dzieckiem

Większość mam instynktownie rozmawia dzieckiem – ich głos jest łagodniejszy, bardziej melodyjny, a ton jest wyższy – jest to mowa, której z pewnością nigdy nie użyjesz wobec osoby dorosłej i obejmuje specjalne wyrazy dźwiękonaśladowcze, takie jak na przykład „hau hau” dla psa. Stosowanie takiej formy rozmowy z dzieckiem może być pomocne w stymulowaniu wczesnych umiejętności językowych.

U malucha w wieku 12 do 18 miesięcy dobrym pomysłem jest używanie prawidłowych słów, ponieważ zapewni to dziecku lepsze podstawy do szybszego uczenia się języka.

Czas historyjek

Czytanie swojemu dziecku jest bardzo ważne, ponieważ pokazuje mu, że słowa są bardzo dobrą zabawą. Twoje dziecko będzie uwielbiało patrzeć na twoją twarz i słuchać twojego głosu podczas czytania, warto więc, żebyś włożyła sporo ekspresji podczas opowiadania dziecku historyjek czy bajek. Dziecko prawdopodobnie spróbuje „przyłączyć się” do twojego czytania. Wspólne czytanie książki powinno również pomóc skupić się dziecku (przynajmniej na kilka minut!), co pozwoli na polepszenie zdolności koncentracji.

Dobrym pomysłem jest okazjonalne zrobienie przerwy w opowiadanej historyjki, aby omówić ją razem z obrazkami i zdjęciami. Pozwoli to dziecku na lepsze, późniejsze zrozumienie, na czym polega czytanie. Czas na opowiadanie historyjek i bajek jest świetnym sposobem na przyjemne, wygodne spędzenie czasu i przytulanie.

Najlepsze wskazówki, jak zachęcić dziecko do mówienia

Rozmawiaj – twoje dziecko nauczy się języka w sposób naturalny, słuchając twojej mowy każdego dnia, mów więc cały czas – szczególnie do dziecka!

Śpiewaj – zachęcaj swoje maleństwo do śpiewania razem z tobą różnych piosenek i rymowanek wymagających wykonywania różnych czynności.

Interpretuj – gdy twoje dziecko wykonuje gest w stronę lodówki, kiedy chce mu się pić, odpowiedz na tę prośbę słowami „Chyba masz ochotę na soczek”.

Czytaj – usiądźcie razem, przytulcie się i czytajcie historyjki – w miarę możliwości każdego dnia.

Graj w gry – rozbuduj umiejętności słuchowe swojego dziecka, wymawiając nazwę prostego przedmiotu i pytając dziecko, gdzie on się znajduje. Przygotuj się na podanie maluszkowi kilku podpowiedzi!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3