Dziecko Przedszkole Pierwsze dni w przedszkolu: nie obiecuj dziecku nagrody

Rozpoczęcie pierwszego semestru w przedszkolu to wielki dzień dla malucha i rodziców. Dla dziecka jest to początek nowego, bardziej niezależnego etapu życia. Musi się przyzwyczaić do rozłąki z rodzicami, którzy do tej pory zawsze byli na zawołanie. W przedszkolu dziecko spotyka się z wieloma nowymi sytuacjami i poznaje rówieśników, z którymi musi się nauczyć dogadywać.

Funkcja przedszkola

„Celem wychowania przedszkolnego jest optymalny rozwój dziecka w sferze motorycznej, emocjonalnej, kognitywnej, etycznej i społecznej. Zadaniem pedagogiki przedszkolnej jest stworzenie takich warunków (możliwości w czasie i przestrzeni), aby osobowość dziecka mogła się rozwijać w całej rozpiętości”. Tak brzmi oficjalna definicja wychowania przedszkolnego. W zasadzie oznacza to, że dzieci posyła się do przedszkola po to, aby się nauczyły jak się uczyć, jak porozumiewać się z kolegami, jak się bawić i funkcjonować w grupie.

Opiekunowie zaś są po to, aby pomóc w tym dzieciom. Ich zadaniem jest motywowanie maluchów za pomocą różnego rodzaju gier i zabaw, przekazanie podstaw matematyki, muzyki, języka ojczystego i uczenie zachowań społecznych.

Przedszkole nauczy dzieci więcej niż rodzic w domu

Pora do przedszkola

Jeśli zamierzasz wysłać dziecko do przedszkola w wieku dwóch lat, trzeba będzie skorzystać z oferty prywatnych przedszkoli lub żłobków, które to umożliwiają. Państwowe przedszkola przyjmują dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Wychowanie przedszkolaka z otwartym umysłem

Kiedy dziecko jest gotowe na przedszkole?

Zanim wyślesz dziecko do przedszkola, sprawdź, czy jest już na to gotowe. Każda placówka ma pewne wymagania, co dziecko powinno opanować, zanim trafi do grupy rówieśniczej.

Trzyletnie dziecko powinno:

 • Znać swoje imię i nazwisko.
 • Umieć powiedzieć czego chce lub potrzebuje. Nawiązywać kontakt wzrokowy przy komunikacji werbalnej.
 • Słuchać poleceń dorosłych.
 • Umieć zwrócić się o pomoc i podziękować.
 • Umieć dzielić się zabawkami i odkładać je na miejsce.
 • Umieć się przywitać i pożegnać.
 • Współpracować przy ubieraniu i rozbieraniu.
 • Rozpoznawać swoje ubrania i odkładać je w przeznaczonym do tego miejscu.
 • Umieć wkładać i zdejmować buty; nie musi jeszcze umieć zawiązywać sznurowadeł.
 • Z niewielką pomocą umieć zakładać i zdejmować podkoszulek, spodnie i skarpetki.
 • Umieć wydmuchiwać nos i używać chusteczki.
 • Zakrywać usta dłonią podczas kasłania.
 • Samodzielnie korzystać z toalety (nie może nosić pieluch w ciągu dnia ani podczas popołudniowego odpoczynku).
 • Myć ręce mydłem i używać ręcznika, podciągać długie rękawy.
 • Podczas posiłku siedzieć przy stole.
 • Trzymać łyżkę, umieć nią jeść.
 • Umieć pić ze szklanki i kubka.
 • Jeść stałe pokarmy - umieć gryźć.
 • Umieć wchodzić po schodach.
 • Być przygotowane do przebywania na zewnątrz przez 90 minut.

Jak ułatwić sobie wysłanie dziecka do przedszkola?

1. Odwiedź przedszkole

Najlepiej, jeśli pokażesz maluchowi przedszkole i jego funkcjonowanie zanim zacznie do niego uczęszczać. Wyjaśnij dziecku, że będzie chodzić do tego przedszkola, opowiedz, w której będzie grupie i jakie panują tam zasady. Możecie wstąpić do przedszkola i zobaczyć, jak funkcjonuje w trakcie zajęć, a nawet poznać opiekunów. Dzieci najbardziej przeraża obce otoczenie i niepewność tego, co się stanie.

2. Pomóż dziecku nawiązać przyjaźnie

Inną kwestią, która może stresować malucha, jest to, że w nowym środowisku nikogo nie zna. Zapytaj innych rodziców na placu zabaw, czy ich pociecha nie wybiera się do tego samego przedszkola. Jeśli dziecko od początku będzie miało w grupie kolegę lub koleżankę, łatwiej będzie mu się przyzwyczaić do zmiany. Jeśli nie znajdziesz żadnego dziecka w najbliższym otoczeniu, wyjaśnij maluchowi, jak fajne jest poznawanie nowych osób i ile frajdy może przynieść wspólna zabawa.

3. Z pierwszego dnia uczyń święto

Nie pozwól, aby pierwszy dzień w przedszkolu minął zwyczajnie. Daj dziecku do zrozumienia, że wydarza się coś, co zasługuje na szczególną uwagę. Możesz przygotować dziecku wyjątkowe śniadanie, ulubioną potrawę albo pozwolić mu wybrać coś na kolację dla uczczenia pierwszego dnia w przedszkolu. Pomysły na smaczne śniadania znajdziesz choćby na Hello Tesco.

4. Pożegnaj się z dzieckiem pozytywnie

Żegnając się z dzieckiem w przedszkolu, trzymaj się kilku podstawowych zasad. Choć jest to trudny moment, nie okazuj tego po sobie. Dzieci są bardzo wyczulone na to, co przeżywają rodzice, a drżący głos czy wystraszone lub smutne spojrzenie na pewno nie ułatwi maluchowi pierwszych dni w nowym otoczeniu. Dobieraj pozytywne słowa, zadbaj o wesoły ton, uśmiechnij się, używaj prostych zdań i nie sil się na długie pożegnania. W ten sposób dodasz dziecku odwagi.

5. Daj dziecku do przedszkola coś, co zna z domu

Jeśli dziecko będzie mogło zabrać ze sobą do przedszkola jakąś rzecz, którą zna z domu, na pewno poczuje się raźniej. Może to być jakaś zabawka, pluszak lub lalka. Coś, co będzie mu przypominać dom i da mu pewność, że w domu ktoś na nie czeka, choć teraz jest czas na przedszkole.

6. Nie obiecuj dziecku nagrody

Może przyszło Ci do głowy, żeby nagrodzić dziecko za udany dzień w przedszkolu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że to dobry pomysł, lepiej z niego zrezygnuj. Dziecko i tak stresuje się nowym otoczeniem i nowymi twarzami, a obietnica nagrody sprawi, że będzie się denerwowało, czy sobie poradzi i czy zasłuży na nagrodę. Unikaj również grożenia dziecku, że jeśli w przedszkolu będzie płakało albo nie będzie posłuszne, stanie się coś złego lub zostanie ukarane.


Pierwszy dzień w przedszkolu

Jak powinien wyglądać pierwszy dzień w przedszkolu? Odprowadź dziecko i znajdź czas, aby pokazać mu, co powinno robić oraz zapoznać je z nowym miejscem. W każdym przedszkolu dziecko ma swój znaczek w szatni. Znajdźcie go wspólnie. Pomóż maluchowi w przebieraniu i odłóż jego rzeczy w szatni. Następnie zaprowadź go do sali i zapoznaj z opiekunką, której od tej pory będzie musiał słuchać.

Umów się z dzieckiem i opiekunką, kiedy odbierzesz syna lub córkę. Pierwszego dnia możesz zostawić dziecko w przedszkolu do południa i odebrać je wczesnym popołudniem. Jeśli dziecko będzie wiedziało, kiedy rodzic po nie przyjdzie, trochę się uspokoi, ale musisz pamiętać o dotrzymaniu obietnicy.

Zanim wyjdziesz do pracy i zostawisz dziecko w przedszkolu, daj mu buziaka, uśmiechnij się do niego i powiedz mu coś miłego. Może się zdarzyć, że dziecko nie będzie chciało puścić rodzica i zacznie płakać. W takim wypadku trzeba być stanowczym i zachować spokój. Należy wyjaśnić dziecku, że nie ma powodu do płaczu, wszystko jest w porządku i powtórzyć, kiedy zostanie odebrane z przedszkola. Po wyjściu nie odwracaj się i nie zawracaj. Jeśli dziecko nie chce Cię puścić, opiekunka może pomóc delikatnie je odciągnąć, a Ty możesz mu radosnym głosem powiedzieć „cześć” i przypomnieć, kiedy po nie wrócisz. Jeśli dziecko histerycznie płacze i nie sposób go uspokoić, można spróbować umówić się z opiekunką, że za jakiś czas zadzwoni i poinformuje, jak miewa się maluch. Spróbuj stopniowo przyzwyczajać dziecko do nowego otoczenia i wydłużaj czas jego pobytu w przedszkolu.

O przedszkolu i opiekunkach mów zawsze jak najlepiej

Jeśli będziesz przy dziecku opowiadać o przedszkolu lub opiekunkach, unikaj negatywnych komentarzy czy określeń, żeby dziecko cieszyło się, idąc do przedszkola. Spróbuj uniknąć porannego pośpiechu i lepiej daj dziecku trochę więcej czasu, żeby spokojnie przekazać je opiekunce i niepotrzebnie go stresować. Pierwsze dni mogą być trudne zarówno dla rodziców, jak i dla malucha, ale trzeba wytrwałości i spokoju, a już wkrótce dziecko poczuje się w nowym miejscu jak w domu.


Dowiedz się więcej o wychowaniu przedszkolnym


Źródła: msvetrnicek.czcs.wikipedia.org/todaysparent.comgokids.czvasedeti.cz

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Nasze najlepsze oferty

Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-26%
Actimel 8x100 g, różne rodzaje (kg = 9.36)
Actimel
10,19 749
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-23%
Ciastka Milka Premium, Delicje różne rodzaje, 140-300 g, cena jedn. przy zakupie op. np. 294 g, 16,97 zł/kg
Ciastka Milka Premium, Delicje
6,49 499
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-24%
Coca-Cola, Fanta, Sprite 2x1,5 l (l = 2.10)
Coca-Cola, Fanta, Sprite
8,29 629
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s

2 op.

taniej

Czekolada Milka (81-100 g) różne rodzaje, 81-100 g kupując 1 op. 100 g 3,99 zł/op., 39,90 zł/kg kupując 2 op. 5,98 zł cena jedn. przy zakupie 2 op. 100 g 29,90 zł/kg Cena 1 op. przy zakupie 2 op. 2.99 zł/op.
Czekolada Milka (81-100 g)
  598
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-11%
Dezodoranty damskie i męskie Rexona różne rodzaje, 50/150 ml, cena jedn. 53,27 zł/l za op. 150 ml
Dezodoranty damskie i męskie Rexona
8,99 799
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-20%
Jaja Farmio od kur z wolnego wybiegu klasa wagowa L, 10 szt. (szt. = 0.80)
Jaja Farmio od kur z wolnego wybiegu
9,99 799
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-20%
Kawa Jacobs Cronat Gold, Crema, 200 g, dostępne również Kapsułki Tassimo, cena jedn. dla np. 286 g 66,40 zł/kg 22,99 zł/op. 18,99 zł/op. (kg = 94.95)
Kawa Jacobs
23,99 1899
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
Kup produkty Pedigree lub Whiskas za min. 15 zł i odbierz gratis różne rodzaje, np. 4 × 100 g, + gratis Skarpetki Pedigree Whiskas (kg = 12.98)
Kup produkty Pedigree lub Whiskas za min. 15 zł i odbierz gratis
  519
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
Lakier do włosów Taft 250 ml (l = 35.96)
Lakier do włosów Taft
12,99 899
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-20%
Margaryna Optima Cardio dostępna również Margaryna Optima Cardio Potas 400 g (kg = 27.48)
Margaryna Optima Cardio
13,79 1099
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s

4 op.

taniej

Mleko UHT Łaciate 2% dostępne również 3,2%, 1 l kupując 1 op. 2,49 zł/op., 2,49 zł/l kupując 4 op. 8,76 zł cena jedn. przy zakupie 4 op. 2,19 zł/l Cena 1 op. przy zakupie 4 op. 2.19 zł/op.
Mleko UHT Łaciate 2%
  876
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-13%
Olej Kujawski 3 l (l = 5.66)
Olej Kujawski
18,99 1699
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-14%
Pieluchy Pampers Mega Pack różne rodzaje, 106 szt. (szt. = 0.66)
Pieluchy Pampers Mega Pack
93,99 6999
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-33%
Pizza Feliciana Dr.Oetker różne rodzaje i gramatury, np. 320 g (kg = 18.72)
Pizza Feliciana Dr.Oetker
8,99 599
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Oferta ważna do17.09.2019.Obowiązuje dla zamówień w Tesco Ezakupy dostarczonych do 17.09.2019.
Zamów on-line
t d g m s
-22%
Płatki Nestlé Kids różne rodzaje, 500 g (kg = 14.90)
Płatki Nestlé Kids
9,49 745
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.