Dziecko Przedszkole Ostatnie wakacje: Co powinien umieć przedszkolak?

Masz w domu przedszkolaka? Na pewno zastanawiasz się, jak poradzi sobie w tak trudnej sytuacji, jaką jest rozpoczęcie nauki w szkole. Będzie musiał się przyzwyczaić do nowych twarzy, sztywnego rozkładu zajęć i nauki. Czyli do zupełnie nowych rzeczy. Na pewno chcesz, aby Twój pierwszoklasista miał w szkole łatwiejszy start, utrzymywał wysoki poziom i nie odstawał od innych dzieci. Właśnie na to możesz wykorzystać wakacje. Pomóż dziecku doszlifować umiejętności, które powinno opanować przed pójściem do szkoły.

Gdy będziecie się wspólnie uczyć, ćwiczyć i opanowywać różne umiejętności, a także przyzwyczajać i odzwyczajać się od różnych rzeczy, pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Niektóre szkraby pod koniec przedszkola potrafią już powiedzieć parę słów po angielsku, a nieraz nawet coś przeczytać czy napisać. Inne ledwie rozpoznają niektóre literki. Ważne, aby dziecko cieszyło się z pójścia do szkoły, traktowało ją jako coś miłego, miało pozytywne podejście i wiarę w siebie. Nie musi mieć imponującej wiedzy, wystarczy, że będzie miało chęć do nauki, a wszystkiego się nauczy. Są jednak pewne rzeczy, które dzieci powinny opanować, zanim przekroczą próg szkoły.

Wyrzuć smoczek

Być może Twoje dziecko od czasu do czasu lubi jeszcze ssać smoczek. Wykorzystaj lato, aby je od tego odzwyczaić. Będzie to wymagało sporej cierpliwości. Może Ci się udać, jeśli wyjaśnisz mu, że to dla dobra jego ząbków. Wytłumacz szkrabowi, że smoczek psuje ząbki i trzeba z niego zrezygnować. Albo powiedz, że jest już duże i wyjaśnij zalety bycia dużym, podkreślając, że smoczek jest dla maluchów. Daj mu jasno do zrozumienia, że jesteś z niego dumna, gdy próbuje się oduczyć używania smoczka.

Możesz na przykład zaproponować dziecku oddanie smoczka jakiejś postaci z bajki albo wspólne wyrzucenie go do kosza. Pomóż dziecku przejść przez ten trudny moment, przytul je, pociesz, a jeśli bez smoczka czuje się niepewnie, zapewnij je, że zawsze może liczyć na Twoje wsparcie.

Samodzielne jedzenie

W stołówce pełnej dzieci nauczycielka lub opiekunka nie będzie mogła skupić się na jednym maluchu. Dlatego pomóż dziecku usamodzielnić się i choćby codziennie ćwicz z nim posługiwanie się sztućcami.

Sztywny rozkład zajęć

Przed rozpoczęciem roku szkolnego musisz przestawić dziecko na nowy rozkład dnia. Spróbuj wyjaśnić mu, co oznacza wczesne wstawanie. Musi się kłaść do łóżka wcześniej niż zwykle. Pediatrzy radzą, aby zapewnić dzieciom w tym wieku co najmniej 10 godzin snu na dobę, aby miały energię do nauki. Rano muszą przecież zdążyć się umyć, ubrać, spokojnie zjeść śniadanie, aby przed pójściem do szkoły uniknąć stresu i pośpiechu.

Rozłąka z rodzicami

Jeśli dziecko nie chodziło do przedszkola, przed rozpoczęciem nauki w szkole trzeba je odpowiednio zmotywować, aby nie odbierało negatywnie rozłąki z rodzicami. Dlatego warto je zachęcić do dzielenia się wszystkim, co dzieje się w szkole. Poświęć dziecku swój czas, spraw, aby poczuło się kochane i nie odbierało szkoły jako emocjonalnego przymusu.

Koniec z pieluchami

Przed pójściem do szkoły dziecko powinno się nauczyć kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. To umiejętność wymagająca pewnej dojrzałości, a każde dziecko ma swój rytm. Rodzice powinni jednak zrobić wszystko, co w ich mocy, aby ich pociecha poszła do szkoły bez pieluchy. Lato to doskonały czas na sprostanie temu wyzwaniu.

Praktyczne zabawy w wakacje

Latem można wprowadzić odrobinę rutyny do rozkładu dnia. Codziennie przez piętnaście minut dziecko może wykonywać czynność rozwijającą małą motorykę. Może to być na przykład zabawa plasteliną, kolorowanie malowanek lub nawlekanie koralików. Przy okazji przyzwyczai się do używania obu rączek i nie będzie wysilało tylko jednej.

Przedszkolak powinien się nauczyć dobrze trzymać w ręce ołówek czy długopis, kolorować obrazki bez wychodzenia poza krawędź, warto też powtórzyć kolory, literki i liczby. „Trzeba jednak pozwolić dziecku cieszyć się latem i zapewnić mu odpowiedni wypoczynek. Gdy zacznie się rok szkolny, dziecko czeka wytężona praca” – zwraca uwagę José Ignacio Rivas z hiszpańskiego uniwersytetu UMA. Rivas radzi rodzicom, aby sami zbytnio nie przeżywali pójścia dziecka do szkoły. „Rodzice powinni się postarać, żeby dziecko było szczęśliwe, bo gdy maluch jest spokojny i zadowolony, przynosi dobre oceny. Na proces edukacyjny trzeba patrzeć w perspektywie długofalowej” – dodaje na zakończenie.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3