Dziecko Maluch Okres buntu: opanuj atak gniewu i zachowaj spokój

Pomiędzy drugim a piątym rokiem życia dziecka zaczyna się kształtować własne ja. Dziecko zaczyna sobie uświadamiać własne potrzeby, marzenia oraz zwraca większą uwagę na nakazy i zakazy rodziców. Wyraża własną osobowość i uczy się panować nad własnymi reakcjami oraz emocjami. Ponieważ układ nerwowy w tym czasie nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, okresowi temu towarzyszą wybuchy złości i bunt. Od dziecka można wówczas usłyszeć zdania w stylu: „Ja sam”, „Ale ja chcę”, „Nie chcę”.

W wychowaniu może być pomocny system nagradzania

Dziecko potrzebuje więcej kontaktu

Okres buntu jest trudny psychicznie także dla samych dzieci. Okazywanie miłości rodzicielskiej jest dla nich bardzo ważne. Można wówczas zaobserwować nawet zwiększoną potrzebę pieszczot, przytulania, a niektóre dzieci mogą chcieć spać z rodzicami w łóżku. Takie zachowania występują naprzemiennie z wybuchami płaczu, gniewu i „pyskowaniem”.

Co pogarsza sytuację w okresie buntu?

Na buntownicze nastroje w pewnym stopniu wpływa kilka czynników. Nawet sami rodzice mogą być złym przykładem, jeśli dziecko często jest w domu świadkiem wybuchów gniewu. Jeśli irytacja i gniew rodziców są w rodzinie „normą”, dziecko naśladuje ich zachowanie. Ważne jest regularne przytulanie dziecka, okazywanie mu czułości i miłości oraz zapewnienie wsparcia. Bliski kontakt może łagodzić objawy buntu u dziecka, a rodzicom pomóc przejść przez ten okres z większą cierpliwością i zrozumieniem.

Jeśli dziecko jest zmęczone, wybuchy mogą być intensywniejsze i trudniej je uspokoić. W niektórych sytuacjach ryzyko napadu złości jest wyższe. Jeśli dziecko próbuje coś zrobić samodzielnie, a rodzic stara mu się pomóc, dziecko może się zirytować. Jeśli rodzic nie traktuje dziecka poważnie i ignoruje jego słowa lub uczucia, dziecko zaczyna sobie z tego zdawać sprawę i wówczas również może reagować gniewem.

Buntownicze zachowanie jest typowe dla tego okresu.
Nie należy traktować go jako ataku na własną osobę.

Najważniejsze to zachować spokój

Dziecko uczy się poprzez naśladowanie. Obserwuje zachowanie rodziców, sposób rozwiązywania problemów czy radzenia sobie z konfliktami. Zadbaj więc o własny komfort psychiczny. Jest to jeden ze sposobów, aby i dziecko było spokojne.

Pracuj nad relacją z dzieckiem od samego początku

Nie czekaj, aż nadejdzie okres buntu. Pracę nad dobrą relacją z dzieckiem należy rozpocząć znacznie wcześniej. Bierz pod uwagę jego uczucia, staraj się go zawsze wysłuchać i wyjaśniaj mu, dlaczego postępujesz w określony sposób, dlaczego musisz mu coś zakazać itp.

Dlaczego bajki przed snem są tak ważne?

Dziecko nie robi tego celowo

Jeśli dziecko wpadnie w złość, zanim zaczniesz działać, weź głęboki oddech i uświadom sobie, że nie robi tego celowo. W trudnych sytuacjach nie jest w stanie zapanować nad swoimi emocjami i gniewem. Dlatego nie karz go, ale okaż mu zrozumienie i obejmij. Wyjaśnij mu, że ma prawo do własnego zdania i uczuć, ale teraz po prostu musi być właśnie tak, a nie inaczej i wyjaśnij dlaczego.

Pozwól dziecku przeżywać emocje

Zanim dziecko wyrazi swoje negatywne emocje, możesz spróbować obrócić całą sytuację w żart i odwrócić jego uwagę. Może Ci w tym pomóc ulubiona rymowanka lub piosenka, którą dziecko lubi.

Jak pomóc dziecku rozwijać poczucie humoru?

Jeśli atak gniewu jest nie do opanowania, pozwól dziecku poczuć wszystkie emocje, które towarzyszą wybuchowi. Nie denerwuj się niepotrzebnie i bądź na wyciągnięcie ręki, dopóki dziecko się nie uspokoi. Jeśli podejrzewasz, że zbliża się atak złości, możesz usunąć się dziecku z oczu – czasem to pomaga.

Wybuch gniewu zakończ spokojnie

Gdy złość przejdzie, możesz spróbować porozmawiać z dzieckiem o tym, co się stało. Nigdy nie zadawaj dziecku kar fizycznych, nie krzycz na nie i nie analizuj sytuacji zbyt dogłębnie. Spróbujcie znaleźć przyczynę gniewu i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dziecko zareagowało w określony sposób. Nie wracaj więcej do tego incydentu i nie wypominaj go dziecku.

To przejściowe

Okres buntu nie trwa wiecznie. Jeśli nauczysz się, jak pracować z dzieckiem i dostrzegać sygnały zwiastujące napad złości, łatwiej przejdziecie przez ten trudny czas. Pomóż dziecku zrozumieć własne uczucia i zapanować nad emocjami.Źródła: nevychova.cz, modrykonik.cz, azrodina.cz, ona.idnes.cz


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3