Zdrowy tryb zycia Relaks Ogród dla początkujących

Skończyłeś budowę swojego domu, a teraz zastanawiasz się, jak najlepiej zaaranżować wolną przestrzeń wokół niego? Marzy Ci się miejsce, gdzie mógłbyś z przyjemnością odpoczywać i oddawać się nowej pasji? Poniższe wskazówki mogą Ci się przydać. Najpierw zastanów się, jakie rośliny chciałbyś hodować we własnym ogrodzie. Pomyśl, czy chcesz po prostu cieszyć oczy piękną roślinnością, czy może wolisz uprawiać warzywa i owoce? Kiedy już podejmiesz decyzję, zacznij planować przestrzeń swojego wymarzonego ogrodu.

Strefa relaksu

Każdy, kto posiada dom, uwielbia przesiadywać w ogrodzie. Dobra przestrzeń do wypoczynku to taka położona blisko domu, najlepiej w pobliżu drzewa, które zapewni przyjemny cień w upalne letnie dni. Popularnym rozwiązaniem jest patio przylegające do domu. Wystarczy, że zainwestujesz w wysokiej jakości odporne meble ogrodowe.

Nasza rada:

Jeśli wydaje Ci się, że Twój ogród jest zbyt uporządkowany i nudny, przełam monotonię i postaw w strefie relaksacyjnej duże donice ceramiczne, a następnie zasadź w nich np. pelargonie.

Ogród ozdobny

Dekoracyjna strefa ogrodu powinna łączyć się z relaksacyjną. Kwiaty i krzewy ozdobne stworzą przyjemną atmosferę sprzyjającą dobremu nastrojowi. Nie bój się sadzenia różnych rodzajów roślin obok siebie, jednak wcześniej sprawdź, czy dane gatunki mogą rosnąć obok siebie i nie będą działały na siebie negatywnie. Taka rozmaitość gatunków i kolorów będzie wyglądać obłędnie, a rośliny będą kwitnąć przez cały sezon.

Ogród pełen warzyw i owoców

Jeśli chcesz uprawiać w swoim ogrodzie warzywa i owoce, zagospodaruj dla nich odrębne miejsce. Uprawa roślin jadalnych nie powinna łączyć się z częścią dekoracyjną. Sprytnym sposobem na odseparowanie tych stref jest zasadzenie krzewów agrestu czy porzeczek. Zanim zaczniesz sadzić nasiona warzyw i owoców, dowiedz się, czy tolerują się nawzajem. Pamiętaj też, żeby nie sadzić ich zbyt blisko drzew, ponieważ nadmierne zaciemnienie nie wpłynie korzystnie na uprawy.

Jakie narzędzia wybrać

Do pielęgnacji ogrodu potrzebne jest wiele narzędzi, których gromadzi się z roku na rok coraz więcej. Na początek zainwestuj w łopatę, szuflę, grabie, motykę, kopaczkę. Przyda Ci się także konewka lub wąż ogrodowy, pojemnik na deszczówkę, kosiarka, piła i nożyce. I najważniejsze – nie zapomnij o rękawicach ogrodowych!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3