Zdrowy tryb zycia Relaks Odkładasz na później nawet prokrastynację? 8 rad, jak jej nie ulec

Jest piątek po południu, a Ty z pasją wystukujesz tekst na klawiaturze, żeby dokończyć zadanie, z którym musisz się uporać przed wyjściem z pracy. W duchu przeklinasz sam siebie, że nie zająłeś się tym wcześniej. Rozpoznajesz się w tym opisie?

Jak bronić się przed prokrastynacją?

Pierwszym krokiem jest świadomość. Musisz zdać sobie sprawę, że prokrastynacja to nie to samo, co lenistwo. Człowiek leniwy nic nie robi, bo nie boi się konsekwencji. Człowiek ulegający prokrastynacji wykonuje swoje obowiązki, ale zawsze na ostatnią chwilę i z obawą, że rezultat nie będzie wystarczająco dobry. Na później często odkładamy to, co chcemy zrobić perfekcyjnie.

  1. W realizacji celu lub zadania może być pomocna metoda małych kroków. Wielkie cele mogą nas wystraszyć i zniechęcić. Mogą wydawać się nieosiągalne. Jeśli jednak podzielimy duże zadanie na etapy, wszystko pójdzie łatwiej i szybciej. Nie chce Ci się sprzątać całego mieszkania? Możesz sobie powiedzieć, że pozbierasz tylko porozrzucane ubrania. A potem zaczniesz odkurzać. I tak powoli ogarniesz całość.
  2. Nagroda za wykonanie zadania. Wewnętrzna motywacja jest jednym z kluczowych czynników realizacji zadania. Po osiągnięciu celu możemy w nagrodę wybrać się do kina, zjeść kawałek ciasta, kupić sobie książkę. Nagradzaj się tym, co naprawdę sprawia Ci przyjemność.
  3. Umów się z przyjacielem lub kolegą z pracy, żeby sprawdzał, jak idzie Ci realizacja zadania. Jeśli komuś obiecamy, że coś zrobimy, jest to dodatkowa motywacja, ponieważ nie chcemy wyjść przed kimś na niesłownych.
  4. Zadania napływające w ciągu dnia wykonuj od razu, w kolejności, w jakiej je otrzymujesz. Nie chcemy przecież, żeby się piętrzyły.
  5. Do każdego zadania przypisz własny termin realizacji. To pomoże Ci lepiej zapanować nad obowiązkami.
  6. Staraj się unikać wszystkiego, co może rozpraszać i przeszkadzać w realizacji zadania. Nie pracuj przy telewizji, możesz też wyłączyć dźwięk w komputerze i telefon, żeby nie słyszeć powiadomień z Facebooka czy e-maili.
  7. Zacznij dzień od najtrudniejszego zadania, które masz do wykonania. Im szybciej się z nim uporasz, tym wcześniej będziesz mógł przejść do przyjemniejszych obowiązków.
  8. Zastanów się, jakie konsekwencje może mieć niewykonanie zadania. Jak to na Ciebie wpłynie? Jaki skutek może mieć na kolegów z pracy? Jak może skomplikować plany rodzinne? Jeśli uświadomimy sobie wszystkie negatywne konsekwencje, poczucie odpowiedzialności „zmusi” nas do jak najszybszej realizacji zadania. Paradoksalnie w ten sposób można mieć większą satysfakcję z jego realizacji.

Technika Pomodoro

Czas na realizację zadania warto podzielić na interwały po 25 minut z 5-minutową pauzą po każdym interwale. Po upływie 4 półgodzinnych interwałów zasługujesz na przerwę, na przykład na kawę. Ta metoda pomaga w pełni skoncentrować się na danym zadaniu.

Na każdego działa coś innego. Ważne, aby wypróbować, co działa w naszym przypadku i stworzyć własny system organizacji pracy.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3