Oczyszczanie to proces, podczas którego organizm w naturalny sposób pozbywa się szkodliwych substancji i toksyn z płuc, wątroby, nerek, układu limfatycznego i jelita grubego. Czy wiesz, jak wspomóc detoks, od czego zacząć i jak długo powinien trwać?
Wątroba to największy gruczoł wydzielania wewnętrznego. Przetwarza rozłożone cukry, tłuszcze i białka, neutralizuje toksyny, wytwarza żółć. Jest magazynem energii i miejscem, w którym powstają białe krwinki oraz niektóre hormony. Na wątrobę mówi się niekiedy, że jest laboratorium chemicznym organizmu.
Wszystkie toksyny przechodzące przez wątrobę pozostawiają po sobie ślady, które mogą prowadzić nawet do nieodwracalnych zmian. Na szczęście największy organ jamy brzusznej ma doskonałe zdolności regeneracyjne, które może wspomóc odpowiednia dieta i kilkudniowy detoks.
Choć wątroba sporo wytrzyma, to jednak ma swoje limity. O ile nie mamy do czynienia z ostrym zatruciem, czasami wątroba wysyła drobne sygnały, że potrzebuje trochę „odsapnąć”. Warto zastanowić się nad zmianą diety, jeśli dolegają Ci:
Pierwszym i najprostszym sposobem oczyszczania wątroby jest zmiana diety. Jeśli chcemy odciążyć wątrobę, powinniśmy wykluczyć z jadłospisu następujące produkty:
Masz wrażenie, że będziesz głodować? Ależ skąd! Zacznij dzień od wody z sokiem z cytryny wypijanej na czczo. Do diety włącz:
To wszystko i jeszcze więcej możesz zamówić choćby teraz na Ezakupy Tesco.
Najsilniejszą substancją oczyszczającą wątrobę jest ostropest plamisty. Pomaga w problemach z trawieniem, cholesterolem, migrenach. Zawiera silny antyoksydant - sylimarynę, która regeneruje i chroni komórki wątroby. Kurację możesz rozpocząć od herbatek, oleju lub nalewki, zgodnie z instrukcjami.
Oczyszczanie wątroby warto skonsultować z dietetykiem, farmaceutą lub lekarzem.