Zdrowy tryb zycia Relaks Ocet jabłkowy - uniwersalny pomocnik nie tylko w odchudzaniu

Istnieje kilka produktów, które pomogą nam w odchudzaniu, a jednym z najbardziej skutecznych jest ocet jabłkowy. Możesz używać go regularnie i długoterminowo, wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby uzyskać pożądane rezultaty. 

Od jabłek do octu jabłkowego 

Uwielbiamy jabłka. Są bardzo zdrowymi owocami, dostępnymi przez cały rok i stanowią doskonałe źródło błonnika. Mogą zapewnić nam jego zalecane dzienne spożycie, pomagając w odchudzaniu i zmniejszaniu ryzyka otyłości. Dzięki nim czujemy się syci przez dłuższy czas. Dlatego też jabłka są doskonałym suplementem diety w czasie, kiedy pracujemy nad swoją wagą. 

Jednak jeżeli naprawdę chcesz schudnąć i zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia, ważna jest zmiana stylu życia. Jabłka same nie dokonają cudów. Chodzi o właściwe połączenie kilku skutecznych zasad zdrowej diety i ćwiczeń. W każdym przypadku ocet jabłkowy będzie przydatny. Uzupełnia zdrową rutynę. Jeżeli chcesz zapewnić swojemu organizmowi wszystko, co najlepsze, przygotuj własny, domowy ocet jabłkowy. 

Ocet jabłkowy i jego zalety 

Korzystny wpływ octu jabłkowego na nasze zdrowie znany jest od tysięcy lat. Jedną z ważnych informacji jest fakt, że obniża poziom cukru we krwi.  

Ocet jabłkowy powstaje w procesie fermentacji. Tradycyjna produkcja trwa około miesiąca. Jego głównym składnikiem jest kwas octowy, stanowiący około 5-6% składu. Jedna łyżka (15 ml) octu jabłkowego ma około 3 kalorie i nie zawiera węglowodanów. 

W jaki sposób kwas octowy wspomaga odchudzanie? 

  • Obniża poziom insuliny i pozytywnie wpływa na spalanie tłuszczu, 
  • Obniża poziom cukru i poprawia wydolności wątroby oraz mięśni do pobierania cukru z krwi, 
  • Poprawia metabolizm – wspomaga spalanie tłuszczu i zmniejsza produkcję tłuszczów oraz cukrów w wątrobie, 
  • Zmniejsza ilość zmagazynowanego tłuszczu, 
  • Zmniejsza apetyt. 

Oprócz działania redukującego apetyt wykazano, że ocet jabłkowy spowalnia szybkość, z jaką pokarm opuszcza żołądek. 

Codzienne picie 1 lub 2 łyżek octu jabłkowego pomaga schudnąć. Najłatwiejszą metodą jest mieszanie go z oliwą z oliwek. Szczególnie smaczny jest z warzywami liściastymi, ogórkami i pomidorami. Możesz również mieszać go z samą wodą. Najlepiej podzielić dzienną dawkę na 2-3 części w ciągu dnia i wypijać przed jedzeniem.  

Ocet jabłkowy - co dalej? 

Ocet jabłkowy znany jest nie tylko z właściwości prozdrowotnych, ale też dobrze sprawuje się jako pomocnik w kuchni lub łazience. Czy wiesz, że nadaje się do konserwowania żywności, poprawiania stanu skóry i mycia włosów? A to nie wszystko. 

1. Do konserwowania żywności 

Ludzie używają octu do konserwowania żywności od tysięcy lat. Sprawia, że żywność staje się kwaśna, co dezaktywuje enzymy i niszczy wszystkie bakterie, które mogłyby spowodować zepsucie lub zgniliznę przetworów. 

2. Naturalny odświeżacz powietrza  

Ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Możesz przygotować z niego domowy odświeżacz powietrza, mieszając go z wodą. Jeżeli masz problem z nieprzyjemnym zapachem stóp, namoczenie ich w takiej mieszance będzie dobrym rozwiązaniem. Pomoże to zneutralizować bakterie, wywołujące odstręczającą woń. 

3. Uniwersalny środek czyszczący 

Ocet jabłkowy powinien być twoim pierwszym wyborem, kiedy chcesz zrobić własny uniwersalny środek czyszczący, a to ze względu na właściwości przeciwbakteryjne. Wymieszaj 1 szklankę wody i pół szklanki octu jabłkowego, by stworzyć środek czyszczący, który zneutralizuje naprawdę wiele różnych bakterii. Pamiętaj tylko przy tym, że nie jest on tak silny i agresywny, jak konwencjonalne produkty komercyjne.  

4. Lek na ból gardła 

Wymieszaj ocet jabłkowy z wodą, by stworzyć skuteczny lek na ból gardła. Pamiętaj, że nie wolno płukać gardła nierozcieńczonym octem, ponieważ jest bardzo kwaśny i może powodować podrażnienia. 

5. Tonik do skóry 

Jeżeli masz problem ze skórą i chcesz złagodzić objawy starzenia, ocet jabłkowy ponownie służy pomocą. Wymieszaj 1 część octu jabłkowego z 2 częściami wody. Nanieś na skórę i rozprowadź wacikiem. 

6. Pułapka na muszki owocówki 

Ocet jabłkowy to domowa pułapka na muszki owocówki. Wystarczy wlać trochę do pojemniczka i dodać kilka kropli mydła w płynie, by zwabić i zatopić złapane muszki. 

7. Błyszczące włosy 

Jeżeli będziesz regularnie myć włosy octem jabłkowym, pozbędziesz się brudu, łatwiej będzie je czesać i nabiorą blasku. Po nałożeniu roztworu octowego na włosy, pozwól mu działać przez krótki czas przed spłukaniem. Jeśli masz łupież, wymasuj roztworem głowę. Kwas w occie pomaga zatrzymać rozwój grzyba, który skutkuje pojawianiem się łupieżu.  

8. Sposób na chwasty

Ocet jabłkowy to skuteczny środek na chwasty. Wymieszaj ocet z mydłem i sokiem z cytryny, a stanie się jeszcze skuteczniejszy.  

9. Pęknięte jajka

Podczas gotowania jaj, wlej nieco octu do wody, by zapobiec niechcianemu pękaniu skorupek we wrzątku. 

10. Marynata do steków

Tak, ocet jabłkowy rewelacyjnie sprawdza się jako marynata do steków. Dodaj czosnek, sos sojowy, cebulęcayenne. I dołącz do grona fanów marynaty na occie. Chyba, że spodoba ci się któraś z innych sławnych marynat dla smakoszy. 

Ocet jabłkowy - uniwersalny pomocnik nie tylko w odchudzaniu

11. Mycie owoców i warzyw 

Powszechnie dostępne w sklepach owoce i warzywa w sklepach pełne są pestycydów, chroniących je przed szkodnikami. Z drugiej strony pestycydy szkodzą nam. Jeżeli przed jedzeniem umyjesz owoce w occie jabłkowym, zabijesz bakterie i zneutralizujesz pestycydy. Mycie żywności w occie może usunąć nawet tak niebezpieczne bakterie jak E. coli lub salmonelli.  

Uważaj na jego negatywną stronę 

Ocet jabłkowy należy rozcieńczyć przed spożyciem. W przeciwnym razie jego wysoka kwasowość może uszkodzić zęby. Najlepszym sposobem na to jest rozcieńczenie go wodą i picie jak zwykły codzienny napój. 

Używanie octu jabłkowego powoduje obniżenie poziomu potasu. Potas znajduje się w każdej ludzkiej komórce i zależy od niego wiele ważnych funkcji życiowych. Jest potrzebny przy każdym uderzeniu serca, każdym ruchu lub myśli. Jego brak powoduje różne trudności, nawet zagrażające życiu. 

Ocet jabłkowy może również zmieniać poziom insuliny, więc bądź ostrożny, jeśli jesteś cukrzykiem. 

 

 

 

 

Source: healthline.com 

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3