Dziecko Maluch O zęby u dzieci należy zadbać zanim się pojawią

Wszyscy wiemy, że zdrowe zęby to lepsze i zdrowsze życie. Pomyśl tylko o godzinach spędzonych na fotelu dentystycznym, bólu i kosztach plombowania, o zawistnych spojrzeniach rzucanych osobom, które mogą się pochwalić równymi, białymi zębami.

Specjaliści twierdzą, że rodzice dzięki prawidłowej pielęgnacji są w stanie wpłynąć na uzębienie swoich dzieci. Higiena zaczyna się od dziąseł – zanim jeszcze wyrosną pierwsze ząbki! Dziąsła należy dokładnie czyścić i przygotowywać na pierwszych stałych „mieszkańców”. Oczywiście to nie koniec, lecz dopiero początek. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej u maluchów i zapewnij swoim dzieciom piękny uśmiech na całe życie.

Jak rozwijają się ząbki u dzieci

Rozwój zębów u dzieci to kwestia indywidualna. Każdy maluch rodzi się z dwudziestoma ząbkami ukrytymi w dziąsłach. Zwykle pierwsze wyrzynają się w szóstym miesiącu życia, ale u niektórych dzieci mogą pojawić się już w trzecim miesiącu. Zdarza się nawet tak, że dziecko rodzi się z jednym czy dwoma ząbkami. Z drugiej strony całkiem normalne jest pojawienie się pierwszych ząbków po ukończeniu pierwszego roku życia. Przed ukończeniem trzech lat dziecko powinno mieć już komplet dwudziestu zębów.

Ilustracja przedstawia, w jakim wieku u dzieci zwykle pojawiają się poszczególne ząbki.

Górne zęby:

Jedynki: 8 – 12 miesięcy

Dwójki: 9 – 13 miesięcy

Trójki: 16 – 22 miesięcy

Czwórki: 13 – 19 miesięcy

Piątki: 25 – 33 miesięcy

Dolne zęby:

Jedynki: 6 – 10 miesięcy

Dwójki: 10 – 16 miesięcy

Trójki: 17 – 23 miesięcy

Czwórki: 14 – 18 miesięcy

Piątki: 23 – 31 miesięcy

Pierwsze wychodzą zwykle dolne siekacze, zaraz za nimi górne siekacze, a jako ostatnie wyrastają zęby trzonowe. Inna kolejność nie jest jednak niczym nadzwyczajnym.

Gdy ząbkowanie boli

Wiele mam skarży się na trudy okresu ząbkowania. Dzieci mogą być w tym czasie bardziej niespokojne, mogą intensywniej ssać palce, zabawki, smoczek i inne przedmioty, częściej się wypróżniać, a nawet mieć biegunkę. Objawy te towarzyszą nie tylko wyrzynaniu się zębów, lecz również chorobom. W razie niepewności zawsze lepiej skonsultować się z pediatrą.

Jak łagodzić objawy bolesnego ząbkowania?

  • Można delikatnie masować dziecku dziąsła czystym palcem.
  • Warto dać dziecku coś do „gryzienia”, na przykład specjalny chłodzący gryzak, zwykły gryzak lub grzechotkę.
  • W okresie ząbkowania dzieciom należy podawać pokarmy, które nie wymagają zbyt dużo gryzienia.

Warto wiedzieć: Objawy ząbkowania i łagodzenie dolegliwości

O dziąsła trzeba dbać jak o ząbki

Do czasu pojawienia się pierwszych zębów higiena dziąseł jest stosunkowo prosta – wystarczy dwa razy dziennie delikatnie przetrzeć dziąsła w kierunku góra-dół myjką, ściereczką namoczoną w wodzie, delikatną gąbką dla dzieci lub zmoczonymi kulkami waty.

Podobnie należy postępować, gdy pojawią się pierwsze ząbki. Bezzębne dziąsła należy czyścić tak jak wcześniej. Aby jednak wyczyścić maluchowi zęby, należy owinąć ściereczkę wokół palca i czyścić ząb z przodu i z tyłu – najlepiej dwa razy dziennie, rano i przed snem. Jeśli maluch nie protestuje, można użyć małej delikatnej szczoteczki . Bez specjalnych wskazań lekarskich do 18. miesiąca życia do higieny jamy ustnej używa się tylko wody, nie stosuje się żadnych past.  

Jak czyścić zęby u dziecka krok po kroku

  • Usiądź lub stań w pozycji, w której dobrze widzisz zęby dziecka w lustrze, tak aby obojgu było wam wygodnie.
  • Oprzyj główkę dziecka o swoje ciało i lekko przytrzymaj mu brodę.
  • Delikatnie otwórz dziecku usta i kolistymi ruchami umyj ząbki.  
  • Następnie podnieś dziecku wargę i ruchem w górę i w dół umyj przednią część zębów.
  • Nie zapomnij o umyciu dziąseł szczoteczką.

Przepis: Upiecz maluchowi herbatniki do gryzienia, które złagodzą ból dziąsełO zęby u dzieci należy zadbać zanim się pojawią

W pierwszym roku życia zabierz dziecko do dentysty

Niełatwo dziś znaleźć dobrego dentystę dla dzieci. Warto skorzystać z czyjegoś polecenia lub poprosić o radę swojego sprawdzonego stomatologa. Pierwsza wizyta u dentysty z maluchem powinna się odbyć w pierwszym roku życia. Im wcześniej dziecko pozna otoczenie i przyzwyczai się do pani lub pana doktora, tym lepsze będzie miało w przyszłości nawyki. Dentysta najlepiej poradzi, jak dbać o zęby i jak zapobiegać próchnicy. Spraw, aby te wizyty stały się przyjemnym rytuałem, a zobaczysz, że dziecko zacznie je traktować jako coś najzwyklejszego pod słońcem.Źródła: www.firstvisitfirsttooth.ca, www.raisingchildren.net.au

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Cytryna (kg = 9.99)
Cytryna
  999
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3