Zdrowy tryb zycia Relaks O czym należy pamiętać przed wyjazdem na urlop?

 Zanim zamkniesz za sobą drzwi mieszkania i wyruszysz z walizkami na spotkanie z letnią przygodą, upewnij się, że zrobiłeś wszystko, aby pod Twoją nieobecność dom był bezpieczny. Jeśli masz alarm, nie zapomnij go włączyć. Co jeszcze możesz zrobić dla swojego domu? Nie daj szansy złodziejom i działaj tak, aby nie zauważyli Twojego wyjazdu.

  • Odwołaj wszystkie regularne przesyłki pocztowe lub poproś sąsiadów, żeby regularnie wyjmowali pocztę ze skrzynki podczas Twojej nieobecności. Skrzynka, z której wysypują się gazetki i ulotki, jest dla złodzieja jasnym sygnałem nieobecności właściciela.
  • Nawet jeśli nie możesz się już doczekać urlopu, postaraj się nie chwalić wyjazdem w swoim otoczeniu i na portalach społecznościowych. A przynajmniej zwróć uwagę, żeby nie rozniosła się wieść o dokładnym terminie. Nigdy nie wiadomo, komu taka informacja może się przydać i kto może ją wykorzystać.
  • Zostaw odsłonięte zasłony i podciągnięte żaluzje. Jeśli na czas urlopu zamierzałeś zasłonić okna, wiedz, że może to być dla złodzieja nieomylnym sygnałem nieobecności domowników.
  • Cennych przedmiotów, takich jak biżuteria, laptopy, tablety itp., nie zostawiaj na wierzchu w mieszkaniu. Wszystko, co ma dla Ciebie wyjątkową wartość najlepiej schować w sejfie, lub w miejscu trudno dostępnym.
  • Jeśli masz ogród, przed wyjazdem skoś trawę i podlej rośliny. Zadbany ogród sprawi, że dom nie będzie wyglądał na opustoszały.
  • Włączone światło to znak, że ktoś jest w domu. Pomóc mogą włączniki czasowe, które zapalą światło, ewentualnie telewizor.
  • Sprawdź wszystkie okna i drzwi w domu. Czy są dobrze zamknięte? Łatwo dostępne szyby można zwyczajnie rozbić. Kup folie ochronne, które zapobiegają rozbiciu szyby – w najgorszym razie utrudnią pracę złodziejom.
  • Opróżnij lodówkę. Jeśli coś da się zamrozić, schowaj do zamrażalnika. Resztę produktów najlepiej zużyj przed wyjazdem. Dzięki temu po powrocie z wakacji nie zaskoczy Cię żaden nieprzyjemny zapach ulatniający się ze spiżarni czy lodówki. Nie zostawiaj też brudnych naczyń w kuchni i nie zapomnij wyrzucić śmieci.
  • Aby zaoszczędzić energię, wyłącz bojler, klimatyzację i odłącz większość urządzeń elektrycznych od zasilania. Nie zostawiaj ich nawet w trybie stand-by. Jeśli możesz, wyjmij wszystkie wtyczki z kontaktów.

Nie wiesz jeszcze, dokąd wybrać się na urlop z dziećmi?

Źródła: hosebeautiful.com, prozeny.cz, policie.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3