Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia Niech limfa krąży! Ćwiczenia pobudzające układ limfatyczny

Układ limfatyczny jest dla organizmu tym, czym kanalizacja dla miasta. Usuwa z organizmu szkodliwe substancje, zarówno te, które powstają wewnątrz, jak i te, które przedostają się z zewnątrz. Układ limfatyczny tworzą węzły chłonne, w których krąży bezbarwna ciecz zwana limfą. Ponieważ układ ten nie ma własnej „pompy”, która zapewniałaby krążenie limfy, musimy go wspomóc ruchem.

Jeśli chcemy pobudzić funkcję układu limfatycznego, wystarczy parę prostych ćwiczeń skoncentrowanych na tych partiach ciała, w których znajduje się najwięcej węzłów chłonnych. Są to:

  • Szyja
  • Pachy
  • Zgięcia łokci
  • Pachwiny
  • Zgięcia kolan

Poniższe ćwiczenia stymulują odpowiednie partie ciała i pobudzają przepływ limfy.


Marsz i chód

Najbardziej naturalnym i najlepszym sposobem na pobudzenie krążenia limfy jest marsz. Jeśli podczas chodzenia ruszamy rękami, stymulujemy przepływ limfy pod pachami. Podnosząc nogi pobudzamy węzły chłonne pod kolanami i w pachwinach. Podczas chodzenia ręce powinny być swobodnie opuszczone. Jeśli chcemy usprawnić przepływ limfy nie powinniśmy dźwigać żadnych siatek z zakupami. Optymalnie spacer powinien trwać 25 minut.


Ręce i nogi

Jeśli nie mamy czasu na spacer, możemy poćwiczyć w biurze lub w domu. Stajemy prosto, w lekkim rozkroku, ręce opuszczamy wzdłuż ciała. Wyciągamy ramiona przed siebie i wymachujemy w przód i w tył. Po chwili dodajemy marsz w miejscu.


Rozluźnione ręce

Kolejne ćwiczenie w pozycji stojącej. Stajemy prosto, tym razem nogi są złączone. Ręce opuszczamy wzdłuż tułowia. Górną częścią tułowia wykonujemy skręty w lewo i w prawo. Ruszamy też głową. Poruszamy górną częścią tułowia, dolna pozostaje w bezruchu. Ręce są luźno opuszczone, swobodnie poruszają się podczas skrętów tułowia. Przy każdym skręcie w bok lekko uginamy nogi w kolanach.


Pośladki w roli głównej

Do tego ćwiczenia przyda się mata. Kładziemy się na macie. Nogi uginamy w kolanach, ręce układamy wzdłuż ciała. Z wydechem podnosimy miednicę do góry. Następnie zaciskamy mięśnie pośladków i naz wdechu opuszczamy pośladki na matę.


Piłka

Do ostatniego ćwiczenia znów wykorzystamy matę. Przyda się także piłka. Kładziemy się na plecach. Podnosimy nogi do góry, kolana prostujemy, palce staramy się przyciągnąć do siebie. Następnie podnosimy górną część tułowia i pod kolanami podajemy sobie piłkę z jednej ręki do drugiej.

Niewielkim wysiłkiem możemy zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego i wzmocnić swoją odporność. W świetnej formie wyjdźmy wiośnie naprzeciw.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3