Zdrowy tryb zycia Zdrowie Niebezpieczne piękno: za te buty Twoje stopy nie będą wdzięczne

Z nadejściem cieplejszych dni sięgamy nie tylko po lżejsze i bardziej przewiewne ubrania, lecz również obuwie, w którym nasze stopy mogą swobodnie „oddychać”. Nie każde buty, które na pierwszy rzut oka wyglądają komfortowo, są odpowiednie dla stóp.

Jakość na pierwszym miejscu

Odpowiedz z ręką na sercu: jakimi kryteriami kierujesz się przy zakupie obuwia? Na pierwszym miejscu powinna być funkcjonalność, dobrej jakości materiał, a dopiero później estetyka. W upalne dni doskonałym rozwiązaniem są przewiewne buty wykonane ze skóry lub tkaniny. Inne materiały sprawiają, że stopy nadmiernie się pocą, przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, otarć czy popękanych pięt. Idealne buty na lato to takie, które opasają podbicie i dobrze przylegają.

Bucik Kopciuszka

Chcesz wiedzieć, jak czuje się Twoja stopa w różnych typach obuwia? Obrysuj stopę na papierze. Wyjmij z buta wkładkę i przyłóż ją do obrysu stopy. Czy wkładka pokrywa się z obrysem? Jeśli tak, to gratulacje — Twoje stopy czują się wprost rewelacyjnie. Jeśli obrys stopy wychodzi poza krawędź wkładki, oznacza to, że stopa w bucie jest zdeformowana.

Japonki tylko na plażę

Nie wyobrażasz sobie lata bez japonek? Owszem, są świetne, ale Twoje stopy nie podzielają tej opinii. Codzienne noszenie japonek sprzyja urazom i deformacji stopy. Ten typ obuwia nie zapewnia stabilności, sprzyja powstawaniu pęcherzy między palcami, a ich długotrwałe noszenie osłabia mięśnie i ścięgna. Jeśli są wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego, stopa się w nich poci, rozwijają się bakterie, rośnie ryzyko wystąpienia grzybicy i infekcji. To typowo wakacyjne obuwie, które można nosić na basen albo na plażę.

Żeby zrobić jeden krok, ciało musi uaktywnić około 200 mięśni

Kalosze

Brylują na modowej scenie już od kilku lat i wciąż cieszą się niegasnącą popularnością. Kalosze noszą zarówno dorośli, jak i maluchy. Błąd! Najwięcej gruczołów potowych znajduje się właśnie w stopach. W ciągu dnia produkują nawet pół litra potu. Pot zostaje w gumie, a w kaloszach mamy prawdziwy raj dla bakterii. Ponadto kalosze są źle wyprofilowane, co sprzyja rozwojowi różnego rodzaju deformacji. Noszenie kaloszy przynosi zatem więcej szkody niż pożytku.

Niekoniecznie baleriny

Masz wrażenie, jakbyś chodziła boso i czujesz pod nogami każdy kamyczek? Balerinki również nie nadają się do codziennego użytkowania. Buta, który wygina się o prawie 180 stopni, właściwie nawet nie można nazwać butem. Nie zapewnia stopie stabilności, przez co śródstopie opada.

Czółenka na obcasie

Buty na obcasie wyglądają kobieco i atrakcyjnie, ale nosząc je bez przerwy, sama prosisz się o problemy. Jeśli nie możesz z nich zrezygnować nawet latem, powinnaś przynajmniej wybierać najwyżej 4-5 cm obcasy. Długotrwałe noszenie czółenek powoduje osłabienie i skrócenie mięśni i ścięgien oraz deformację palców. Jeśli zakładasz je codziennie, ryzykujesz, że pewnego razu po założeniu butów na płaskim obcasie pęknie Ci ścięgno Achillesa.


Źródło: medbroadcast.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3