Dziecko Szkoła Nauka nie musi być torturą: 3 zasady odrabiania zadań domowych

Odrabiając zadania domowe, dzieci przyswajają sobie właściwe nawyki edukacyjne, które przydadzą się w szkole średniej i na studiach. Tylko komu by się chciało siadać do zadań od razu po powrocie ze szkoły? Rodzice powinni pomagać dzieciom nie tylko w odrabianiu zadań, lecz przede wszystkim w wyborze odpowiedniego miejsca i czasu oraz zapewnić wsparcie.

Odpowiednie miejsce

Odpowiednie miejsce do odrabiania zadań domowych jest tam, gdzie dziecku dobrze się pracuje. Niektóre dzieci najlepiej czują się we własnym pokoju, przy swoim biurku, u innych sprawdzi się kuchenny stół, nawet jeśli akurat gotujesz. A jeszcze inne wolą odrabiać lekcje w salonie na ziemi, słuchając muzyki.

Ważniejsze niż samo miejsce jest wyeliminowanie czynników zakłócających koncentrację, takich jak telewizja, telefon, tablet czy bawiące się w pobliżu młodsze rodzeństwo. Uczeń powinien mieć pod ręką długopisy, flamastry, linijkę, kredki i wszystko, czego potrzebuje do odrabiania zadań.

Właściwa pora

Dzieci powinny się przyzwyczaić do codziennej rutyny odrabiania zadań. Może w tym pomóc określenie ścisłego czasu dostosowane do temperamentu dziecka. Każde dziecko jest inne, dlatego niektóre wolą jak najszybciej mieć z głowy obowiązki, inne najpierw muszą wyładować energię, a dopiero później mogą się skupić na lekcjach.

Jeśli dziecko odrabia zadania zaraz po szkole, warto dać mu przynajmniej pół godziny na odpoczynek po powrocie z zajęć. Nie powinno jednak oglądać w tym czasie telewizji ani grać w gry, żeby łatwiej było mu się później skupić. Czas wolny można spędzić na przykład na rozmowie o tym, jak minął dzień.

Odpowiednie wsparcie

Nikt nie rodzi się doskonałym organizatorem. Możesz pomóc dziecku w odrabianiu lekcji ucząc je, jak zaplanować pracę. Jeśli dziecko dostanie na zadanie opracowanie projektu, na który ma więcej czasu, naucz go planowania z kalendarzem, w którym będzie zapisywać poszczególne etapy realizacji zadania.
Jeśli dziecko przez dłuższy czas nie może wpaść na rozwiązanie zadania, nie podsuwaj mu od razu gotowca. Daj mu kilka wskazówek, które je naprowadzą, żeby samo znalazło rozwiązanie. Celem jest nauczenie dziecka samodzielności w nauce.

Jeśli zadanie jest niejasne, spróbuj je przeformułować, tak żeby dziecko zrozumiało, o co chodzi. Każdy nauczyciel ma swój styl wyjaśniania i być może dziecko go nie zrozumiało.

Rodzic nie jest nauczycielem

Przy odrabianiu zadań domowych rodzic nie ma zastępować nauczyciela ani kolegi z ławki. Można najwyżej naprowadzać dziecko, przypilnować, dawać wskazówki, a na koniec sprawdzić zadania. Naucz dziecko, że nie musi się wstydzić prosić o pomoc, ani zwracać się do nauczyciela o wyjaśnienie tematu, jeśli nie daje sobie rady z zadaniami domowymi lub materiałem.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3