Zdrowy tryb zycia Relaks Naturalne barwniki do jajek, czyli kolorowa zabawa dla całej rodziny

Pisanki i kraszanki są obowiązkowym elementem każdego wielkanocnego stołu i koszyczka. Dziś zajmiemy się tymi drugimi, które odróżniają się od pisanek jednolitym kolorem i możemy je przygotować, korzystając wyłącznie z naturalnych składników. Sprawdźcie naszą listę i zastanówcie się, czy przygotowanie któregoś z barwników nie będzie doskonałym sposobem na wykorzystanie resztek jedzenia pozostałego podczas przygotowania Wielkanocnych potraw.

Zacznijmy od rozróżnienia dwóch głównych sposobów barwienia jajek:

  • Na ciepło
    Barwienie zaczynamy od włożenia jajek do naczynia z zimną wodą oraz barwnikiem. Następnie gotujemy wodę, do momentu aż uzyskamy satysfakcjonujący kolor kraszanek. Dzięki temu rozwiązaniu możemy uzyskać bardziej intensywne barwy.
  • Na zimno
    Ta wersja barwienia będzie przydatna w sytuacji, gdy zależy nam na delikatnym kolorze kraszanek. Zanim włożymy jajka do wody, gotujemy ją z barwnikiem, uzyskując w ten sposób kolorowy wywar. Następnie zdejmujemy naczynie z ognia, wkładamy do niego jajka i pozostawiamy całość do ostygnięcia.

Znając różnice między barwieniem na ciepło i na zimno, jesteśmy gotowi, aby przejść do sedna sprawy, czyli barwników.

Rudobrązowy barwnik z cebuli — klasyka polskich koszyczków wielkanocnych

Większość z nas zapewne pamięta doskonale gotowany tuż przed Wielkanocą wywar z łupin cebuli. Barwionych w nim kraszankom, dodatkowej elegancji dodawały wzory wyskrobane w skorupce wykałaczką lub małym nożykiem. Czy wiecie, że w zależności od zastosowanego sposobu przygotowania wywaru, możemy zmieniać ostateczny odcień jajek? Dobrze znany nam rudobrązowy kolor, uzyskamy gotując jajka razem z wywarem. Jeżeli nie przygotujemy wcześniej wywaru i zaczniemy barwienie od zagotowania zimnej wody razem z barwnikiem i jajkami, nasze kraszanki będą dużo jaśniejsze, o nieco żółtym zabarwieniu.

Bardzo podobny efekt kolorystyczny da nam ugotowanie jajek w wywarze z herbaty lub kawy, ale to barwienie cebulą przeniesie nas na moment do czasów dzieciństwa.

Zielono mi, czyli prawdziwie wiosenne kraszanki

Kto spodziewałby się tego, że świeży szpinak może nadać jajkom soczyście zielonej barwy? Sprawa jest niezwykle prosta: posiekaj garść świeżych liści i przygotuj z nich wywar. Następnie maczaj w nim jajka według własnego gustu.

Fioletowe jajka? Wystarczy odrobina właściwych składników i wyobraźni!

Widząc wspaniały efekt, nikt nie będzie miał Ci za złe, gdy ze stołu zniknie odrobina modrej kapusty. To prawda! Fioletowe kraszanki potrafią zrobić wrażenie. Podobny efekt uzyskasz gotując wywar z jeżyn lub kwiatów ciemnej malwy.

Barwienie jajek burakami — czyli paleta możliwości i zabawa kolorem czerwonym

Szykując wielkanocne specjały, będziesz korzystać z buraków? Pamiętaj, aby nie wyrzucać obierków i dokupić jedną sztukę więcej! Wywar z buraków daje pełne pole do popisu. Wrzuć do garnka obierki i startego na grubym oczku buraka, zalej barwnik wodą niewiele ponad poziom naszego naturalnego barwnika. Po zagotowaniu dodaj jajka i obserwuj jak zmieniają kolor na czerwony. Jeżeli chcesz uzyskać różowe kraszanki, rozcieńcz wywar wodą. Pamiętaj, aby nie przegotować buraków, ponieważ stracą swój wspaniały kolor.

W barwieniu kraszanek najważniejsza jest… wyobraźnia!

Pamiętasz co najbardziej „ubrudziło” Twoje dłonie podczas gotowania ostatniego obiadu? Spróbuj przygotować z tego wywar! Ten, kto próbował wyprać koszulkę, na której wylądowała odrobina sosu curry, szybko zafarbuje jajka na żółto, korzystając właśnie z tej przyprawy (lub kurkumy). Miłośnikom jagód i borówek również polecamy spróbować barwienia wywarem z ich ulubionych owoców.

Zanim zaczniecie doskonałą zabawę z barwieniem jajek, mamy dla Was kilka dobrych rad:

  • piękne kolory jajek doskonale utrwali lakier do włosów lub odrobina octu dodana do wywaru tuż przed wyjęciem z niego kraszanek,
  • jeżeli chcesz uzyskać bardziej wyrazisty kolor, przed barwieniem zagotuj jajka w wodzie z octem,
  • Namoczenie jajek w osolonej wodzie przed barwieniem pozwoli zapobiec ich pękaniu.

Wszystkie wymienione naturalne barwniki znajdziecie oczywiście w Tesco E-zakupy.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3