Zdrowy tryb zycia Zdrowie Nasz obrońca: Dlaczego warto zadbać o układ limfatyczny?

Układ limfatyczny (chłonny) jest ważną częścią układu odpornościowego, ale często o nim zapominamy. Dopóki działa prawidłowo, nie poświęcamy mu uwagi. Kiedy jednak zaczyna odmawiać posłuszeństwa, bardzo szybko to odczuwamy. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować sygnałów, które wysyła nam ciało.

Funkcja obronna

Zadaniem układu limfatycznego jest usuwanie szkodliwych substancji z organizmu. Wyobraźmy go sobie jako układ naczyń limfatycznych przypominający krwiobieg, w których zamiast krwi krąży bezbarwna ciecz zwana limfą. Jest jej nawet nieco więcej niż krwi. Aż 5 - 6 litrów limfy krąży w naszych tkankach, docierając do każdej komórki ciała.

Toksyny gromadzą się w węzłach chłonnych. W całym ciele jest ich ok. 600. Znajdują się w nich limfocyty i specjalne białe krwinki, które chronią organizm i zwalczają infekcje. Kiedy wirus przedostaje się do organizmu, białe krwinki zaczynają się namnażać, zapobiegając przeniknięciu wirusa do krwi.

A co, jeśli układ limfatyczny odmówi posłuszeństwa?
Jeśli do naszego organizmu przedostanie się zbyt wiele toksyn, układ limfatyczny może być przeciążony. Węzły chłonne się zatykają, a w organizmie gromadzą się substancje toksyczne. Do objawów, które mogą świadczyć o problemach ze strony układu limfatycznego, zaliczają się:

  • Chroniczne zmęczenie
  • Bóle stawów
  • Obrzęk węzłów chłonnych (na szyi, pod pachami, w pachwinach)
  • Obrzęk nóg 
  • Bóle karku i częste przeziębienia
  • Bóle głowy
  • Przybieranie na wadze

Długoterminowe zaniedbywanie układu limfatycznego może prowadzić do różnych chorób: zapalenia stawów, raka, zapalenia jelit, problemów ginekologicznych, obrzęków limfatycznych (obrzęk kończyn, słoniowacizna).

Jak wspomóc działanie układu limfatycznego?

1. Ruch

Serce napędza krew. Układ limfatyczny nie ma żadnej pompy. Limfa krąży tylko dzięki skurczom mięśni, dlatego tak ważne są ćwiczenia i ruch, choćby przez parę minut dziennie. Wystarczy pójść na spacer, przebiec się, zrobić parę przysiadów czy po prostu poskakać.

2. Zmiana diety

Zmiana diety może odciążyć układ limfatyczny. Cukry i białka podczas trawienia mogą bez problemu przenikać bezpośrednio do krwi. Tłuszcze najpierw muszą się przedostać przez naczynia limfatyczne. Unikajmy zatem tłustych dań, nabiału, czerwonego mięsa i wysoko przetworzonej żywności. Wybierajmy świeże warzywa i owoce. W diecie uwzględnijmy soczewicę, fasolę (ale nie z puszki) czy płatki owsiane.

3. Sauna i para wodna

Sauna i para wodna wspierają układ limfatyczny w walce z toksynami. Dzięki saunie szkodliwe substancje możemy wypocić przez skórę, co przyniesie ulgę układowi limfatycznemu. Krążenie limfy pobudza naprzemienne ogrzewanie ciała w saunie i schładzanie zimnym prysznicem.

4. Odpowiednia ilość płynów

W przypadku problemów ze strony układu limfatycznego kluczowe jest dostarczanie odpowiedniej ilości płynów. Słodzone napoje warto zastąpić letnią wodą. Jej smak można wzbogacić na przykład sokiem z cytryny. Woda wspomaga płynny przepływ limfy w naczyniach limfatycznych.

Jeśli układ limfatyczny działa jak należy, czujemy się dobrze.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Banany (kg = 4.79)
Banany
  479
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3