Dziecko Maluch Największe zalety pływania dla Twojego dziecka

Kiedy rozpocząć naukę pływania

Zacznijmy od podstaw. Sztuka pływania nie jest trudna, ale warto solidnie przygotować do niej swoje dziecko. Pierwsze kroki w wodzie może ono stawiać już w wieku niemowlęcym. Im wcześniej zaczniemy naukę, tym większą swobodę w wodzie osiągnie nasz podopieczny.

Warto skorzystać z oferty profesjonalnych nauczycieli pływania, którzy wyjaśnią maluchowi, na czym polegają różne style pływackie i szybko wychwycą potencjalne błędy.

Pływanie to samo zdrowie

Woda zmniejsza obciążenie mięśni i stawów. Dzięki temu pływanie jest sportem relatywnie bezpiecznym, a ponadto wpływa na nas odprężająco. Na dłuższą metę wzmacnia również serce i płuca. Jest doskonałym sportem dla dzieci, które wykazują wady postawy, ponieważ pływanie kształtuje kręgosłup i wpaja prawidłowe nawyki ułożenia ciała.

Zajęcia na basenie mają zbawienny wpływ na dzieci obarczone nadwagą i otyłością. Ruch w wodzie będzie dla nich zdecydowanie przystępniejszy niż podczas innych zajęć fizycznych. Dodatkowo, wspomniane już wcześniej stawy nie będą narażone na nadmierne obciążenie.

Pływanie powinno zagościć w planie tygodnia każdego astmatyka i malucha cierpiącego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. W odróżnieniu od innych dyscyplin ten wodny sport będzie dla nich znacznie przyjaźniejszy i pomoże poradzić sobie z chorobą.

Oczywiście, największą zaletą płynącą z regularnego uprawiania tego sportu jest wszechstronny rozwój fizyczny, który może okazać się niezwykle ważny w późniejszym życiu nastolatka i osoby dorosłej.

Pływanie buduje charakter

Wspominaliśmy wcześniej o tym, że woda potrafi nas doskonale odprężyć fizycznie, co przekłada się na relaks psychiczny. Może nas jednak również motywować i, co ważne w kontekście dzieci, budować hart ducha i pozytywne skojarzenia z wysiłkiem fizycznym.

Młody pływak musi być skoncentrowany, a każda minuta spędzona w wodzie uczy go myślenia i zapamiętywania. Jeżeli zainteresuje się tym sportem ponad zwykłe wizyty na basenie, ma szansę rozwinąć w sobie umiejętność pracy zespołowej i zdrowej rywalizacji (np. biorąc udział w zawodach).

Pływanie jako inwestycja w bezpieczeństwo

Z perspektywy rodzica może być to kwestia najważniejsza. Umiejętność pływania może kiedyś okazać się kluczowa i pozwoli uratować dziecku jego własne lub czyjeś życie. Warto więc zainwestować czas w przygotowanie swojej latorośli na kontakt z wodą i radzenie sobie z tym żywiołem.

Źródła:
portal.abczdrowie.pl/plywanie-dla-dzieci
dzieciakiwformie.pl/zajecia/nauka-plywania
junior.sport.pl/junior/1,135918,15153356,Plywanie_dla_dzieci__Dlaczego_warto_wyslac_dziecko.html

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3