Wskazówki i porady Najszybszy sposób na obranie dojrzałego mango

Mango dostarcza cennych witamin, a swoim orzeźwiającym smakiem może wzbogacić każdą zdrową dietę. Pasuje do wielu potraw na słono i słodko, a dzięki jedwabistej konsystencji nadaje pełny smak smoothie. Uwielbiają je także dzieci. Zniechęca Cię to, że nie umiesz wybrać dojrzałego owocu, a jego obieranie wydaje Ci się katorgą? Czas z tym skończyć!  Dzisiaj dowiesz się, jak wykorzystać mango do ostatniego kawałeczka.

Mango to święta roślina

Mango to ogromne drzewo, najczęściej spotykane w krajach azjatyckich. Choć w uprawie drzewa nie dorastają do olbrzymich rozmiarów, w lasach deszczowych mogą osiągać wysokość nawet 40 metrów. Legendy mówią, że w cieniu takiego drzewa medytował sam Budda. Kwiaty i liście mango odgrywają ważną rolę w obrzędach hinduistycznych, a miska owoców była uznawana w Indiach za symbol przyjaźni.

Mango zawiera mnóstwo witamin dla zdrowia

Mango zawiera ponad 20 różnych witamin, które czynią go prawdziwą bombą odżywczą. Czy wiedziałeś, że:

  • Jedna porcja mango pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, która wspomaga procesy kognitywne i neurologiczne, a dodatkowo odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego.
  • Mango jest bogatym źródłem witaminy A, która zapewnia zdrową skórę, prawidłowy rozwój układu kostnego i dobry wzrok.
  • Mango dostarcza organizmowi błonnika, który zapewnia uczucie sytości i reguluje ilość dostarczanego pożywienia, poprawia trawienie i spowalnia wchłanianie cukrów do krwi.
  • Witamina B6 zawarta w mango wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i produkcję hemoglobiny, która jest barwnikiem krwi.
  • Kwas foliowy wspomaga produkcję czerwonych krwinek i prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
  • Mango nie zawiera tłuszczu.

Dojrzałe mango rozpoznasz po zapachu i dotyku

Nie sugeruj się kolorem. Nawet dojrzałe mango może mieć zielone zabarwienie. Wybierając owoc, kieruj się zmysłem dotyku i powonienia. „Zważ” mango w dłoni i delikatnie ściśnij. Dojrzałe mango nie powinno być twarde, lecz bardziej miękkie, podatne. Następnie powąchaj owoc. Oznaką dojrzałości jest słodki zapach tuż przy łodyżce.

Co zrobić z mango, które nie jest dojrzałe? 

Jak obierać mango?

Mango ma w środku sporą podłużną pestkę, która utrudnia porcjowanie. Pokażemy Ci, jak szybko i łatwo poradzić sobie z tym owocem:

  1. Łodyżkę owocu obróć do góry. Tuż pod nią poprowadź wyobrażoną linię, która przecina mango wzdłuż.
  2. Rozkrój owoc z każdej strony około 1,5 cm od wyobrażonej linii.
  3. Miąższ pokrój w kostkę bez nacinania skórki.
  4. Następnie oddziel miąższ od skórki za pomocą łyżki.

Dobra rada: w sprzedaży są specjalne krajacze do mango, które pozwalają na usunięcie pestki, co znacznie ułatwia obróbkę.

Sałatka z mango i wołowiną


Sernik z mango


Najszybszy sposób na obranie dojrzałego mango

Tuńczyk z mango


Na Hello Tesco znajdziesz mnóstwo zdrowych i smacznych przepisów z mango. Który najbardziej Ci się spodoba? 


Źródła: mango.org, nutrition-and-you.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3