Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Lokalne trasy

Nie trzeba przejeżdżać połowy kraju, aby wybrać się na fascynującą weekendową wycieczkę. Koniecznie skorzystajcie z wyszukiwarki internetowej, aby znaleźć lokalne trasy rowerowe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że natkniecie się na całe strony internetowe im poświęcone.

Oczywiście możecie również skorzystać ze znanych szlaków turystycznych (np. Szlak Orlich Gniazd). Pamiętajcie jednak, aby wcześniej dobrze przyjrzeć się mapom i nawierzchniom, po których przyjdzie Wam podróżować. Unikniecie w ten sposób niemiłego zaskoczenia, gdy trzeba będzie kolarką  przedzierać się przez kamienistą ścieżkę, i dylematu: siedzieć na siodełku, stać na pedałach czy może lepiej prowadzić rower i jak długo...

Trasę możecie zaplanować również samodzielnie. Pomocne okaże się darmowe narzędzie, którym jest program Mapy Google. Pozwolą Wam sprawdzić topografię danego terenu oraz zmierzyć dokładną długość obranej trasy.

Jeżeli nie macie czasu na planowanie własnych tras, rzućcie okiem na przygotowane i docenione przez wielu turystów szlaki. Ich listę zaczniemy od…

… szlaku VeloDunajec

Licząca sobie 237km wstęga rowerowych dróg  oferuje wyjątkowe widoki i niezapomnianą wycieczkę. Trasę zaczynamy na dworcu PKP w Zakopanem, a następnie wyruszamy w kierunku Białego Dunajca. Po drodze mijamy takie miejsca jak: Nowy Targ, Dębno, Niedzica, Sromowce Niżne, Szczawnica, rezerwat Kłodne nad Dunajcem, Łącko, Stary Sącz, Nowy Sącz, Gródek nad Dunajcem, Rożnów, prom na jeziorze Czchowskim, Zakliczyn, Ostrów k. Tarnowa,  Wietrzychowice. Nie brakuje malowniczych okolic do zwiedzania.

VeloDunajec to nie tylko piękne, górskie miejscowości i jeziora. Trasa jest wysoce atrakcyjna również pod kątem topografii terenu. Rajd zaczynamy na wysokości około 820 m n.p.m., a kończymy poniżej 200 m, co sprawia, że szlak ten nie jest zbyt  wyczerpujący. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na stronie Województwa Małopolskiego.

Szlak stu jezior

Przejdźmy do propozycji prosto z Wielkopolski. 110- kilometrowa trasa Poznań -  Międzychód oferuje nam wstęgę szos i kilku piaszczystych odcinków. Ścieżka ta łączy się z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais - Sankt Petersburg).

Podczas przejazdu tą trasą będziecie mieli okazję zwiedzić późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w. w Kiekrzu, późnogotycki kościół Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.  w Sobocie czy pałac eklektyczny z końca XIX w. w Baborówkowie. Szlak stu jezior to również liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpieliska. Brzmi jak idealny plan na aktywny weekend.

Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10

Po górach i jeziorach mamy również coś dla fanów wybrzeża. Po przebyciu 787 kilometrów każdy będzie mógł śmiało powiedzieć, że polskie morze przejechał wszerz. Malowniczy szlak łączy Świnoujście i Krynicę Morską. Po drodze odwiedzicie plejadę polskich kurortów nadmorskich.

Jeżeli polskie morze znacie jak własną kieszeń, może zdecydujecie się na pełną trasę Międzynarodowego Szlaku Nadmorskiego R-10? Liczy on prawie 8 tys. kilometrów i przebiega przez teren dziewięciu państw. Trzymamy kciuki za odważnych.

Ważniejsze niż trasa

Gdziekolwiek się  wybierzecie, pamiętajcie o dobrym przygotowaniu. Sprawdźcie czy Wasz rower nadaje się do pokonania danej trasy, przygotujcie podstawowe części zapasowe (m.in. dętkę) i wydrukujcie lub kupcie mapę danej okolicy. Nie dajcie się zaskoczyć, aby wycieczka była udana i było co wspominać wśród uczestników rajdu.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3