Dziecko Maluch Najlepsze porady, jak radzić sobie z niejadkiem

Po pierwsze nie martw się – pewnie masz już dość słuchania, że jest to tylko pewien etap w życiu dziecka, ale dobrą wiadomością jest to, że przypuszczalnie taka jest prawda. Większość dzieci przechodzi przez pewien etap wybredności i jako małe dzieci wyrażają swoją niezależność, więc posiłki mogą stać się pewnego rodzaju polem bitwy. Podczas takiej walki może Ci się wydawać, że ona nigdy się nie skończy…

Lęk przed wszystkim nowym – neofobia – jest bardzo powszechna u małych dzieci, ale zwykle przechodzi z czasem. Szpital Great Ormond Street Hospital informuje, że około jedna trzecia dzieci w wieku dwóch lat może być określana mianem niejadków. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być to, że zakres wzrostu dziecka spada pod koniec pierwszego roku życia, zmniejsza się jego apetyt i ogólnie dziecko może być mniej głodne. Zamiast frustracji istnieją specjalne sztuczki, dzięki którym zapewnisz swojemu dziecku zbilansowaną dietę.

Cały czas próbuj

Czasami potrzeba 10 podejść, aż dziecko zaakceptuje nowe jedzenie, więc nie poddawaj się. Jeśli dziecko nie chce jeść marchewek, spróbuj ponownie kilka tygodni później i jeszcze raz po kolejnych kilku tygodniach.

Bądź optymistką

Co prawda sytuacje, w których dziecko nie chce jeść, są frustrujące, jednak nie należy okazywać swoich nerwów – zamiast tego zachowaj entuzjazm wobec tego, co podajesz dziecku i chwal malucha za każdy zjedzony kęs.

Jedzcie razem

Jeśli jest o możliwe, spożywaj posiłki razem z dzieckiem i jedz to samo, co ono – dzieci kształtują swoje zachowanie na podstawie zachowań dorosłych, więc jeśli jesz brokuły, to istnieje większa szansa, że dziecko samo ich spróbuje.

Zaangażowanie

Pozwól dziecku pomagać w przygotowaniu posiłku lub nakryciu stołu. Wyznaczenie dziecku zadania do wykonania sprawi, że poczuje się ono zaangażowane, a to może zachęcić je do zjedzenia gotowego produktu. Mogą to być proste zadania, takie jak umieszczenie składników na pizzy lub rozbicie jajka i wlanie go do miski.

Samoobsługa

Zamiast nakładać jedzenie na talerze, spróbuj podać posiłek na dużym talerzu na środku stołu, tak aby dziecko mogło obsłużyć się samo.

Podawaj małe porcje

Pamiętaj, że małe dzieci nadal mają małe brzuszki, więc najlepsze są dla nich małe porcje. Powinnaś zawsze dać dzieciom trochę czasu na zjedzenie i odpoczynek.

Różna tematyka

Jeśli dzieci są fanami jednego, określonego rodzaju jedzenia, postaraj się tworzyć posiłki na jego bazie. Na przykład, jeśli dzieci lubią ziemniaki, spróbuj utłuc ziemniaki i dodać trochę kalafiora i brokułów lub przyrządź ziemniaki z serem i tuńczykiem.

Nowe dania

Nie wprowadzaj samego nowego jedzenia. Zamiast tego podaj je z czymś znanym, tak aby dzieci nie mogły rozpoznać i odłożyć nowego jedzenia!

Zmieniaj stan

Jeśli Twój maluch nie chce jeść gotowanych warzyw, staraj się podawać warzywa surowe – być może dziecko polubi marchewkę zanurzoną w humusie lub spróbuje świeżego, soczystego pomidora koktajlowego.

Bądź podstępna

Jeśli nie chcą jeść surowych ani gotowanych warzyw, możesz spróbować po cichu umieścić je w sosach do makaronów lub zapiekankach. Umieść warzywa tak, że nawet najbystrzejsze oko nie wypatrzy marchewki czy też cukinii.

Zrób z tego zabawę

Spraw, aby posiłki były czymś, czego dzieci nie mogą się doczekać. Można stosować wszelkie dostępne środki, takie jak na przykład umieszczenie owocu na patyku, tworząc w ten sposób „owocowy kebab” lub odwracanie uwagi dzieci jakąś zabawą. Wszystko to sprawi, że dzieci będą postrzegać posiłki jako coś przyjemnego, a nie strasznego.

Rutyna

Staraj się trzymać trzech ustalonych codziennych pór posiłków ze zdrową przekąską przed i po południu. Nie spodziewaj się, że dzieci zaczną jeść, gdy zostaną przegłodzone lub będą przemęczone.

Zachowaj neutralność

Jeśli Twoje dziecko odmawia zjedzenia posiłku, nie reaguj, zmuszając je do jedzenia. Jeśli będziesz ganić dziecko za każdym razem, gdy nie zje, może to spowodować, że tym bardziej będzie starało się zwrócić na siebie uwagę. Zamiast tego należy po prostu odłożyć talerz. Może okazać się, że dziecko zechce jednak zjeść posiłek 20 minut później, gdy okaże się, że nie zwróci na siebie uwagi w taki sposób, jak by tego chciało.

Lepszy obraz

Zamiast martwić się tym, że twoje dziecko odmówiło lunchu, zwróć uwagę na to, co zjadło w ciągu tygodnia. Jest to normalne, że czasami niektóre dni są gorsze, a inne lepsze.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3