Dziecko Przedszkole Na letnie zagrożenia najlepsza jest higiena i repelenty

Długie ciepłe i słoneczne dni zachęcają do pobytu na łonie natury, spacerów, spędzania czasu nad wodą i przy ognisku. Nie sposób jednak zapomnieć o różnych zagrożeniach. Dlatego warto przestrzegać prostych zasad, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i cieszyć się latem bez przykrych konsekwencji.

Chroń dziecko przed słońcem

Dzieci nie powinny wychodzić na słońce bez nakrycia głowy i okularów słonecznych. Oczywistością jest krem z filtrem co najmniej SPF 30. Należy posmarować nim skórę dziecka przynajmniej pół godziny przed wyjściem z domu i powtórzyć czynność po upływie dwóch godzin. Między godziną 10 a 15 dzieci i dorośli powinni pozostawać w cieniu.

Zapobiegaj wyczerpaniu z upału

Upały mogą być wyczerpujące dla dziecka, nawet jeśli przez cały dzień przebywa w cieniu. Objawy wyczerpania przypominają symptomy udaru:

  • zmęczenie,
  • pragnienie,
  • nudności i wymioty,
  • skurcze mięśni,
  • ból głowy,
  • podwyższona temperatura.

Aby tego uniknąć, zadbaj o odpowiednią ilość płynów i używaj wentylatora albo spryskuj lub polewaj dziecko wodą z butelki.

Nigdy nie zasłaniaj wózka pieluszką

Nie spuszczaj z oczu dziecka w wodzie

Wystarczy moment, żeby maluch zniknął pod wodą. Nawet jeśli dziecko bawi się w płytkim baseniku, powinno mieć kapok lub pływaczki. Obserwuj malucha, a jeśli musisz skoncentrować się na czymś innym, trzymaj go za rączkę lub zabierz z basenu. Po kąpieli zawsze wyczyść dziecku uszy, aby uniknąć zapalenia ucha środkowego.

Dowiedz się więcej o zasadach kąpieli z dziećmi na łonie natury

Zapobiegaj ukąszeniom

Kwiatowe wzory przyciągają osy i pszczoły, podobnie jak szklanki z napojami i resztki jedzenia na stole. Nie odganiaj latających owadów, aby ich nie drażnić. Jeśli owad usiądzie na dziecku, zwyczajnie go zdmuchnij. Owad ukąsił malucha? Dowiedz się, co to było!

Przygotuj domowy repelent na komary i kleszcze — sprawdź nasz FOTOprzepis

Umyj ręce po powrocie z piaskownicy

Mycie rąk po powrocie z podwórka powinno być taką samą oczywistością jak po skorzystaniu z toalety. W piaskownicy mogą znajdować się bakterie wywołujące choćby toksoplazmozę czy salmonellę

Dobra rada: Do mycia rąk na podwórku możesz użyć wilgotnych chusteczek Fred & Flo. Wybieraj nieperfumowane chusteczki, które nie będą przyciągały owadów 

Na letnie zagrożenia najlepsza jest higiena i repelenty

Unikaj zepsutego jedzenia

Zatrucie jedzeniem często zdarza się właśnie latem. Objawia się bólem brzucha, biegunką, wymiotami, podwyższoną temperaturą. Cięższe przypadki wymagają hospitalizacji. Dlatego przed jedzeniem zawsze myj ręce. Surowe mięso przechowuj w lodówce osobno, z dala od ugotowanych potraw, a owoce i warzywa dokładnie myj przed spożyciem. Unikaj jedzenia surowych jajek, majonezu i krwistych kawałków mięsa. Ugotowanym potrawom pozwól ostygnąć i przełóż je do lodówki, gdy tylko będzie to możliwe. Kupuj tylko świeże produkty lub zamów je prosto do domu

W razie uderzenia lub urazu głowy zwróć uwagę na oczy, nos i uszy dzieckaŹródła: Parents.com

Opublikowano: 12 miesięcy temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3