Dziecko Szkoła Muzyka pomaga dzieciom się uczyć

Wielu z nas słucha muzyki, wykonując codzienne czynności, takie jak przygotowanie do szkoły, prowadzenie samochodu lub czytanie książek. I wielu z nas by spokojnie przysięgło, że właśnie muzyka pomaga nam w koncentracji. Niektórzy są nawet w stanie stwierdzić, że bez muzyki są bardziej rozkojarzeni i mniej skoncentrowani.

Eksperyment zespołu Marie Witek, według The Guardian, ujawnia, że w muzyce musi być co najmniej jeden pośredni poziom synkopy by w człowieku wywarła przyjemne wrażenie. Tłumacząc na prosty język - muzyka musi być funky, ale też nie za bardzo. Powinna być taka, by chciało się Wam tańczyć. Żadne mdłe monotonne dźwięki ani nieprzewidywalne jazzowe improwizacje. Po prostu gdzieś pomiędzy przewidywalnym połączeniem dźwięków i całkowitym chaosem - właśnie to lubi mózg. Również mózg twojego ucznia, co wyjaśniałoby te słuchawki na uszach w chwilach, kiedy się uczy.

Ale dlaczego muzyka powinna mu pomagać w koncentracji? Jeden z powodów dotyczy uwagi. Mimo że mózg ma wiele wspaniałych zdolności, jego silną stroną nie jest odbiór abstrakcyjnych informacji lub zbyt długie zastanawianie się nad jedną rzeczą. Wydaje się, że mamy dwa systemy uwagi: świadomy, który pozwala nam skupić się na rzeczach, na które chcemy się skupić. Oraz podświadomy, który kieruje uwagę na informacje, które gromadzą nasze zmysły i które mogą być ważne. Podświadomy jest prostszy, bardziej podstawowy, związany z emocjonalnym przetwarzaniem bardziej niż racjonalnym rozumowaniem. Jest także szybszy. Więc kiedy jesteście w domu i usłyszycie jakiś dźwięk, poświęcacie mu swoją uwagę, zanim będziecie w stanie zastanowić się, czym właściwie jest w rzeczywistości.

Problemem jest to, że podczas gdy nasza świadoma uwaga skupia się na pewnej działalności, podświadoma uwaga sama się nie wyłączy. I odwrotnie, wciąż jest w ruchu, szuka czegoś znaczącego w otoczeniu. I kiedy robimy coś nieprzyjemnego i monotonnego, do czego musimy się zmuszać - podświadomość jest jeszcze silniejsza. Właśnie dlatego muzyka nie musi rozpraszać naszej uwagi.

Zastanówcie się więc następnym razem, czy będziecie swojego ucznia strofować, kiedy z jego pokoju będzie wydobywać się muzyka i znajdziecie go nad podręcznikiem. Nauka jest dla niego prawdopodobnie monotonnym obowiązkiem, który go nie uszczęśliwia, co jest całkiem normalne. Muzyka mu w tej sytuacji przynosi podświadomie radosne uczucia co skutecznie neutralizuje potrzebę mózgu do rozpraszania się przez coś innego. To tak, jakby dać małemu dziecku nową zabawkę do zabawy, by Wam nie przeszkadzało podczas gdy staracie się zrobić coś ważnego.

Jaka muzyka jest odpowiednia?

Wybór muzyki zależy od osobistych preferencji. Muzyka, którą kochacie, zwiększa Waszą uwagę a ta, która Wam się nie podoba, obniża ją. Dlatego nie warto bronić swojemu młodemu metalowemu fanowi w jej słuchaniu. Jeśli włączylibyście mu muzykę Mozarta, prawdopodobnie by się niczego nie nauczył i jeszcze byście go niepotrzebnie zniechęcili. Muzyka ma wielki wpływ na nastrój - nudne dźwięki mogą odebrać entuzjazm zadaniom, z którymi obecnie się boryka.

Interesująca jest informacja, że jednym z najlepszych gatunków do koncentracji są ścieżki dźwiękowe do gier wideo. Celem tej muzyki jest stworzenie środowiska absorbującego, w którym gracz się nie rozprasza i ułatwia mu to wykonywanie zadań wymagających stałej uwagi i koncentracji. Idealne do liczenia zawiłych równań matematycznych.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3