Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia MŚ w piłce nożnej: zasady gry w piłkę nożną (nie tylko) dla kobiet

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji rozpoczynają się już dziś i potrwają cały miesiąc, czyli znacznie dłużej niż olimpiada, która trwa nieco ponad dwa tygodnie. Być może Twój partner planuje zasiąść przed telewizorem z kolegami, z pasją komentując każdy mecz, nawet ten najmniej ważny. Nie odbieraj mu tej radości. Mężczyzna będzie zadowolony kibicując przed telewizorem, a Ty, dzięki naszej pomocy, możesz pochwalić się futbolową wiedzą.

„Piłka nożna to najpowszechniejszy, najpopularniejszy i najczęściej oglądany sport na świecie, który skupia 250 milionów graczy z ponad 200 krajów świata. Ojczyzną piłki nożnej jest Anglia, a zasady gry zostały ustalone w 1863 roku. Co ciekawe, w Chinach podobna gra pojawiła się już w trzecim stuleciu naszej ery! Mistrzostwa świata w piłce nożnej przyciągają więcej widzów niż olimpiada, a od 1930 roku są rozgrywane co cztery lata” – wprowadza nas w tajniki tej dyscypliny ekspert Martin Rybár.

Zasady gry

Zasady gry nie są skomplikowane. W piłkę nożną grają przeciwko sobie dwie drużyny składające się z 11 zawodników, w tym jednego bramkarzadziesięciu zawodników w polu gry. Boisko ma wymiary 105 x 68 metrów.

Czas gry wynosi 90 minut i dzieli się na dwie połowy, każda po 45 minut z 15-minutową przerwą między połowami. Czas biegnie stale, nie zatrzymuje się w momencie wstrzymania gry jak w koszykówce. Sędzia dba, aby zespoły nie opóźniały gry, za co zawodnikowi grozi ukaranie żółtą kartką.

Każdy zespół może wymienić trzech zawodników, jednak gracz, który zejdzie z boiska, nie może ponownie znaleźć się na polu gry.

W rozgrywkach ligowych lub fazach grupowych mecz może zakończyć się remisem (0:0, 1:1, 2:2), ale podczas faz pucharowych w rozgrywkach różnych kategorii, jeśli spotkanie nie przyniesie rozstrzygnięcia, następuje dogrywka - 2 x 15 minut, która również zakończona remisem powoduje rozpoczęcie serii rzutów karnych.

Podstawowe terminy z zakresu piłki nożnej

Martin Rybár podjął się heroicznego zadania – jasno i zwięźle wyjaśnić podstawowe pojęcia w taki sposób, abyśmy wiedzieli, co dzieje się na boisku, gdy zawodnik dostaje żółtą kartkę i zrozumieli, o co chodzi w spalonym, czyli ofsajdzie.

Spalony – najtrudniejsza zasada gry, którą trzeba pojąć. W ostatnich latach wprowadzono kilka zmian i można śmiało twierdzić, że nawet mężczyźni nie wiedzą wszystkiego o spalonym.

Czym zatem jest pozycja spalona? Zawodnik nie może otrzymać podania, kiedy znajduje się za linią obrony przeciwnika. Jeśli byłoby to dopuszczalne, jeden zawodnik (lub nawet kilku) ciągle mógłby przebywać w pobliżu bramkarza rywali. To wpłynęłoby na całkowitą zmianę taktyki gry. Nie byłyby potrzebne zagrania na środku boiska, bo wystarczyłoby wykopać piłkę daleko do przodu. Zatem między napastnikiem a bramkarzem drużyny przeciwnej, w czasie podania piłki musi znajdować się jeszcze co najmniej jeden obrońca, aby atakujący nie stał na spalonym, a gra mogła się toczyć. O poprawności rozegrania akcji decyduje sędzia asystent, zwany też sędzią liniowym, który biega po linii bocznej i śledzi między innymi linię obrony drużyny broniącej po jego stronie boiska.

Faul – od angielskiego słowa foul, czyli niewłaściwe zachowanie wobec zawodnika przeciwnej drużyny. Drużyna, której zawodnik został sfaulowany, może wykonać rzut wolny lub rzut karny, po angielsku penalty kick (wykonywany z odległości 11 metrów od bramki, ale tylko wówczas, jeśli faul miał miejsce na polu karnym, którego granica leży w odległości 16 metrów od linii bramkowej). W przypadku niesportowego zachowania lub bezwzględnego faulu arbiter może ukarać zawodnika żółtą lub czerwoną kartką. Jeśli zawodnik otrzyma w meczu dwie żółte kartki, zostaje wykluczony z dalszej gry. Za szczególne naruszenie (kopnięcie lub uderzenie zawodnika podczas wstrzymanej gry, bójkę z zawodnikiem drużyny przeciwnej lub obrażanie sędziego) zawodnikowi grozi od razu czerwona kartka.

Czerwona kartka to najwyższa kara, jaka grozi zawodnikowi. Po otrzymaniu czerwonej kartki musi automatycznie opuścić pole gry, a jego drużyna jest osłabiona. Uwaga! Jeśli sędzia wykluczy więcej niż czterech zawodników jednej drużyny, mecz zostaje zakończony. W piłkę nożną nie można grać przeciwko drużynie złożonej z sześciu graczy.

Hat trick  – oznacza sytuację, gdy piłkarz zdobywa trzy gole w jednym spotkaniu.

Stały fragment gry – do tej kategorii zaliczają się wszystkie akcje, które mają związek z przerwaniem gry, wykonywane z miejsca przewinienia. Mówimy wówczas o rzucie wolnym bezpośrednim, rzucie wolnym pośrednim, rzucie karnym lub rzucie rożnym.

Rzut wolny bezpośredni – w większości przypadków następuje po faulu.

Rzut wolny pośredni – zwykle wykonuje się po niedozwolonym zagraniu ręką. Bramkarz nie może dotknąć piłki tylko w jednym przypadku, a mianowicie wówczas, gdy obrońca umyślnie podaje do niego piłkę. Nie może jej wtedy chwycić rękami. Jeśli jej dotknie, następuje rzut wolny pośredni z tego miejsca. W rzucie wolnym bezpośrednim i pośrednim drużyna broniąca bramki może utworzyć mur.

Rzut karny – następuje po faulu lub niedozwolonym zagraniu ręką na polu karnym. Jest to sytuacja, w której najłatwiej strzelić gola, ponieważ zawodnik wykonujący „jedenastkę” oddaje strzał do bramki z 11 metrów. W rzucie karnym naprzeciw siebie stoi wyłącznie strzelec i bramkarz.

Rzut rożny – najprostszy ze wszystkich, wykop z narożnika boiska, który jest możliwy tylko wówczas, gdy piłka zawodnika drużyny broniącej przekroczy linię bramkową, nie trafiając do bramki.

Aut – od angielskiego out, czyli jedyna sytuacja, w której zawodnik wyrzuca piłkę oburącz zza głowy. Rzut następuje spoza linii bocznej boiska.

Na Mistrzostwach Świata w Rosji sędziom pomoże system VAR

Czym jest VAR? To Video Assistant Referee, czyli system pomocniczy, stosowany w meczach piłki nożnej, którego celem jest zapobieganie błędom popełnianym przez sędziów boiskowych. System obsługiwany jest przez specjalnie w tym celu przeszkolonych tzw. sędziów VAR. Są nimi byli lub czynni arbitrzy boiskowi.

Sędziowie VAR nie podejmują jednak ostatecznych decyzji. Za te odpowiada tylko i wyłącznie sędzia prowadzący spotkanie, a z pomocy wideoweryfikacji może korzystać tylko w czterech sytuacjach: gdy zachodzą wątpliwości, czy bramka została zdobyta prawidłowo, przy bezpośrednich czerwonych kartkach, w sytuacjach mogących zakończyć się rzutem karnym oraz w przypadku błędnej identyfikacji zawodnika, czyli przyznaniu kartki (upomnienia) niewłaściwemu piłkarzowi.

Published: Ponad rok temu