Zdrowy tryb zycia Relaks Mowa kwiatów: komu podarować żółte róże, a komu białe lilie?

Kwiaty są nieodłączną częścią najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Od zawsze kojarzone z urodzinami, ukończeniem studiów, weselami, pogrzebami, sukcesami i wyznaniami miłości. Większość z nas nawet nie uświadamia sobie, że kwiaty niosą w sobie pewien przekaz, nie tylko ten związany z konkretną okazją, na którą zostały kupione. Obdarowani również nie muszą znać ich przesłania. Dowiedz się więcej o mowie kwiatów i poznaj znaczenie swoich ulubionych gatunków.


Amarylis

Wyrazisty kwiat na grubej łodydze jest symbolem piękna i drogocenności.

Anturium

Charakterystyczny błyszczący czerwony kwiat w kształcie serca z żółtą, białą, zieloną lub czerwoną szypułką jest symbolem szczodrości i szczęścia.

Aster

Wytrzymały kwiat z mnóstwem płatków jest symbolem cierpliwości, elegancji i życzliwości.

Frezja

Pięknie pachnący wiosenny kwiat dostępny w różnych kolorach oznacza niewinność i takt.

Gardenia

Biały kwiat gardenii zdaje się mówić „jesteś piękna”. Chyba dlatego na początku dwudziestego wieku były ulubionym dodatkiem damskich toalet i fryzur.

Gerbera

Gerbery to popularne kwiaty bukietowe spokrewnione z margerytkami, dlatego ich symbolika jest bardzo zbliżona – wyrażają radość, beztroskę i wesołe życie.

Mieczyk

Ten majestatyczny kwiat wyraża wierność, honor i niezłomny charakter.

Hiacynt

Niebieski hiacynt oznacza stałość, czerwony i różowy – skłonność do zabawy. Jeśli pragniesz przekazać obdarowywanej osobie, że jest piękna, wybierz biały kwiat, jeśli chcesz okazać zazdrość – postaw na żółty. Fioletowe hiacynty są kojarzone z żałobą.

Hortensja

Wyraziste niebieskie kwiaty hortensji niosą w sobie serdeczne emocje. Niezależnie od tego, czy podarujesz niebieskie, różowe czy białe, wyrazisz wdzięczność za okazane zrozumienie. Hortensja może również oznaczać chłód uczuciowy, dlatego uważaj, z jakimi kwiatami ją łączysz w bukiecie.

Chryzantema

Chryzantema jest symbolem optymizmu, wierności i długiego życia.

 • Czerwone chryzantemy oznaczają miłość.
 • Żółte sugerują zmarnowaną szansę w miłości.
 • Białe z kolei są symbolem oddania.

Irys

Paniom, które dużo mówią, można ofiarować bukiet irysów. Jeśli dodatkowo chcemy skomplementować mądrość obdarowywanej osoby, warto wybrać fioletowe irysy. Żółte symbolizują namiętność, białe – czystość, a niebieskie – wiarę i nadzieję.

Jaskier

Nie przypadkiem intensywnie kolorowe kwiaty jaskrów oznaczają atrakcyjność, promienność i urzekającą osobowość. Z drugiej strony sugerują również infantylność.

Kalia

Najpopularniejsze są żółte i białe kwiaty w kształcie trąbki z żółtymi szypułkami. Kalia jest wyrazem niewinności, znakomitości i piękna, dlatego – zwłaszcza jej biała odmiana – doskonale nadaje się na bukiety ślubne.

Goździk

Za sprawą „dziedzictwa” minionego systemu goździki nie cieszą się u nas zbytnią popularnością, a szkoda. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych wytrzymają w wazonie nawet tydzień i można nimi bardzo wiele wyrazić. Co symbolizują różne kolory goździków?

 • Czerwony – symbol miłości, dumy i podziwu.
 • Żółty – rozczarowanie, odrzucenie, a nawet pogarda.
 • Różowy – miłość do kobiety lub matki.
 • Biały – niewinność i czysta miłość.
 • Fioletowy – symbol rozpieszczenia.
 • Prążkowane goździki oznaczają odrzucenie.

Lilia

We Francji lilia stała się oficjalnym kwiatem królewskim. Bukiet lilii niesie w sobie przekaz, że chcemy chronić obdarowywaną osobę. Od najdawniejszych czasów biała lilia jest symbolem czystości, skromności i dziewictwa. Różowa symbolizuje czyste serce, żółta – radość. W przypadku lilii obowiązuje zasada „mniej znaczy więcej”. Ich odurzający zapach może przyprawić o ból głowy.

Margerytka

Nie ma chyba bardziej przyzwoitych kwiatów niż margerytki. I właśnie to symbolizują – niewinność, czystość, oddanie w miłości.

Narcyz

Jedne z pierwszych wiosennych kwiatów są symbolem nowego początku, odrodzenia, szacunku i nieodwzajemnionej miłości. Nigdy nie dawaj pojedynczego narcyza, ponieważ przynosi pecha! Bukiet narcyzów wnosi do domu radość i szczęście.

Bez

Majowy krzew, który roztacza przepiękny zapach kojarzący się z wiosną, jest symbolem młodości, niewinności, pokory i pierwszej miłości.

Storczyk

Ta egzotyczna piękność jest wyrazem dumy, kobiecości i dojrzałego wdzięku. Z tego powodu storczyki to kwiaty dla dojrzałych kobiet, a także młodych egzotycznych piękności.

Piwonia

Obfite kwiaty piwonii bywają nazywane różami bez cierni. Są obietnicą szczęśliwego życia, udanego małżeństwa, dobrego zdrowia i powodzenia. Pewnie dlatego w Chinach piwonie były uważane za dobro narodowe godne jedynie cesarza. Mogą też wyrażać rozgoryczenie lub wstyd.

Róża

Każdy chyba wie, że róże symbolizują miłość. Warto dowiedzieć się, co oznaczają różne kolory.

 • Czerwone róże świadczą o silnych emocjach, miłości i namiętności. Można nimi wyrazić również szacunek, podziw i oddanie.
 • Szkarłatne róże są oznaką żałoby i głębokiego żalu.
 • Różowe symbolizują podziw, radość i wdzięczność, a także elegancję i łagodność obdarowywanej osoby. Jasne odcienie są kojarzone ze słodyczą i niewinnością, dlatego są odpowiednie dla młodszych, ciemnoróżowe z kolei wyrażają głęboką wdzięczność i poważanie.
 • Białe róże są kojarzone z nowymi początkami, czystością, współczuciem, sferą duchową i pokorą. Są symbolem greckiej bogini miłości Afrodyty.
 • Żółte róże jako jedyne nie mają w sobie ani krzty romantyzmu. Są wyrazem przyjaźni, troski, platonicznych uczuć, radości i powitania.
 • Herbaciane róże oznaczają płomienną namiętność, energię i fascynację. Gorętsze emocje wyrażają tylko czerwone róże.
 • Fioletowe odcienie, zwłaszcza te ciemniejsze, są uważane za oznakę majestatu i pobożnego uwielbienia.
 • Niebieskie róże zostały wyhodowane w sztucznych warunkach, nie występują w naturze. Symbolizują nieosiągalność, niespełnione pragnienie.
 • Zielone róże nie są zbyt popularne, ale nie obawiaj się ich podarować. Są oznaką harmonii, płodności, życzeniem dobrobytu i udanego życia.
 • Czarne róże w naturze można spotkać jedynie w Halfeti w Turcji. Tylko z pozoru są czarne. W rzeczywistości ich płatki mają tak ciemny odcień czerwieni, że do złudzenia przypominają czerń. Symbolizują śmierć i pożegnanie. Bukiet czarnych róż oznacza rozstanie.
 • Z kolei bukiet kolorowych róż może pomóc lepiej wyrazić uczucia. Na przykład białe i czerwone będą symbolizowały głęboką miłość i uczciwe zamiary. Przypadkowy dobór kolorów może oznaczać mieszane uczucia wobec osoby, która bardzo nam się podoba.

Najbardziej klasyczny bukiet wszech czasów to 12 czerwonych róż o długich łodygach. Ich przekaz to wyznanie miłości.

Słonecznik

Żółty kwiat słonecznika symbolizuje czyste myśli, szlachetność i oddanie.

Strelicja

Pomarańczowo-niebieskofioletowy kwiat o egzotycznym wyglądzie niekiedy bywa nazywany „rajskim ptakiem”. Symbolizuje radość i znakomitość. Wyraża duże oczekiwania.

Tulipan

Tulipany symbolizują sukces, sławę, miłość i bogactwo. Bukiet czerwonych tulipanów jest wyrazem miłości. Żółte tulipany oznaczają sukcesy w pracy, ale także problemy w sferze uczuciowej. Pomarańczowe sugerują, że piękno jest powierzchowne.

Wrzos

Jesienny mrozoodporny wrzos symbolizuje podziw, piękno, a także samotność. Jego biała odmiana ma ponoć moc spełniania życzeń i zapewnia ochronę.

Co oznaczają kolory kwiatów?

Sama kolorystyka kwiatów również niesie w sobie pewne znaczenie. Bukiet w białej tonacji oznacza coś zupełnie innego niż w pomarańczowej.

Czerwony kolor kwiatów jest synonimem namiętności, miłości, zdecydowania, witalności.

Różowe kwiaty wyrażają przyjaźń, harmonię, miłość i radość.

Pomarańczowy bukiet oznacza radość, optymizm, kreatywność, zaufanie i chęć do życia.

Żółte kwiaty symbolizują mądrość, inteligencję, radość i przyjaźń. Dodają energii i optymizmu.

Biały bukiet oznacza czystość, wierność i nowy początek.

Niebieskie kwiaty są wyrazem niespełnionych pragnień, wierności, a także zaufania.

Fioletowe kojarzone są z intuicją, wewnętrzną siłą, szacunkiem i podziwem.

Mowa kwiatów: komu podarować żółte róże, a komu białe lilie?

Kwiaty, których lepiej nie ofiarowywać

Choć są przepiękne, ich wymowa mogłaby zostać źle odebrana przez adresata.

Tuberoza nie jest kwiatem odpowiednim dla życiowej wybranki. Niesie w sobie przekaz: „odejdź ode mnie”.

Żółty goździk, jak już wcześniej wspomnieliśmy, oznacza odrzucenie, a nawet pogardę.

Cyklamen można ofiarować osobie, z którą się żegnamy, ponieważ jest symbolem rozstania.

Pomarańczowe lilie można podarować osobie zarozumiałej, do której nie żywimy sympatii i którą pogardzamy, ale czemu mielibyśmy takiej osobie dawać kwiaty?

Któż by powiedział, że delikatne kwiaty petunii są symbolem gniewu czy wręcz wstrętu?

Czarne róże, nawet jeśli są fascynujące, to kwiaty typowo pogrzebowe.

Tojad ma piękne niebieskofioletowe kwiaty, które oznaczają nienawiść. To nie przypadek, że właśnie ta roślina wydaje się mówić: „lepiej bądź ostrożny”. Tojad jest jedną z najbardziej trujących roślin w Europie i nie ma dla niego miejsca w bukietach.

Czy wiesz, że kwiaty możesz przesłać za pośrednictwem Ezakupy Tesco?


Źródła: izahradkar.sk, flowerexpert.com, serenataflowers.com


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Banany (kg = 4.79)
Banany
  479
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3