Dziecko Przedszkole Montessori – wolność i motywacja do nauki

Psychologowie zgadzają się, że dzieciństwo to jeden z najważniejszych okresów w życiu, który często kształtuje przyszłość małego człowieka. W wieku, kiedy u dzieci zaczyna się rozwijać kreatywność (2 – 2,5 roku), ważne jest zapewnienie stymulującego otoczenia, w którym dziecko może w pełni rozwijać swój potencjał. Odpowiedzią na tę potrzebę jest metoda Montessori.

Metoda Montessori rozwija naturalny talent

Podstawą metody Montessori jest zrozumienie faktu, że dziecko w odpowiedniej atmosferze pełnej wsparcia, niezależności oraz bodźców i w obecności przygotowanych nauczycieli potrafi samo nauczyć się rozwijać swoje umiejętności. Ta postępowa metoda łączy ćwiczenia ruchowe z rozwojem intelektualnym.

Twórczyni tego systemu, lekarka Maria Montessori, wierzyła, że dzięki bezpośredniemu kontaktowi z przedmiotem i jego zmysłowej percepcji dziecko może lepiej zapamiętać informację i zapamiętać ją na dłużej. Jednocześnie rozwija zdolności, które są dla niego naturalne, co sprawia, że odnosi sukcesy motywujące do dalszej nauki.

Nikt nie lubi stresu w szkole. Jak nauczyć dzieci radzenia sobie ze stresem?

Podstawowe założenia metody Montessori

Choć metoda Montessori składa się z mnóstwa zasad, weźmiemy pod lupę tylko pięć kluczowych elementów:

Nauczyciele ze specjalnym przygotowaniem

Rolą nauczyciela w metodzie Montessori jest bycie przewodnikiem, który prowadzi dziecko przez świat nauki, nie zaś jako groźnym autorytetem czy surowym egzaminatorem. Nauczyciele rozumieją, że dziecko naturalnie rozwija się w swoim środowisku, obserwują jego zdolności, cechy, talenty i dostarczają mu zadań dostosowanych do jego poziomu rozwoju oraz trudniejszych. Pedagodzy przygotowują materiały do nauki, dbają o inspirującą atmosferę w grupie, pobudzają ciekawość i zapewniają wsparcie.

Przedszkole nauczy dziecko znacznie więcej niż rodzic w domu. Jak przygotować dziecko do szkoły?

Klasy bez podziału na wiek

Zróżnicowanie wiekowe pomaga w nauce, która czeka dzieci również w dorosłym życiu. Młodsze dzieci uczą się od starszych, a starsze rozwijają zdobyte umiejętności i umacniają wiedzę, dzieląc się nią z maluchami. Młodsze dzieci kształtują umiejętność obserwacji, starsze zaś zdolności przywódcze, co pozwoli im na budowanie naturalnych relacji z otoczeniem.

Nauka z wykorzystaniem skrupulatnie opracowanych materiałów

Jednym z najważniejszych elementów metody Montessori jest praca ze specjalnie opracowanymi materiałami, które dzięki mechanizmowi autokorekty mają uczyć dzieci rozwijania konkretnych umiejętności i wiedzy praktycznej, niezależnie od obecności nauczyciela. Dzięki ciekawej stylistyce i edukacyjnej roli, materiały są w stanie na dłuższy czas zaciekawić dzieci i zachęcić je do koncentracji na nauce.

Długi czas pracy w skupieniu

W tej metodzie dzieci przez dłuższy czas w skupieniu zajmują się czynnościami, które same wybierają. Gdy nauczą się wszystkiego, czego są w stanie się nauczyć, odkładają materiały na miejsce i sięgają po kolejne. Nauczyciele obserwują rozwój dzieci i pomagają im indywidualnie lub w małych grupach. Takie podejście uczy dzieci organizacji pracy i skupienia uwagi, a także kształtuje poczucie odpowiedzialności i niezależności.

Montessori – wolność i motywacja do naukiUmiejętności dziecka można rozwijać również w domu. Zainspiruj się naszymi radami.

Samodzielność w wyborze zajęć

Metoda Montessori pomaga dzieciom w wyborze zajęć dopasowanych do ich preferencji i zainteresowań. To z kolei uczy dzieci odpowiedzialności, motywuje do nauki tego, co je ciekawi oraz kształtuje umiejętność skupienia uwagi przez dłuższy czas. Dzieci potrafią się uczyć same, a nauczyciele tylko wskazują im drogę do zdobywania wiedzy.

Jakie są zalety metody Montessori?

Metoda Montessori traktuje dzieci z dużym zaufaniem, wspiera je i uznaje z autonomiczne osoby. Wielu rodziców odczuwa obawy, ponieważ nie mieli okazji wypróbować tej metody na własnej skórze. Jakie są najważniejsze zalety z perspektywy uczniów?

  • Dziecko jest uważane za autonomiczną jednostkę zdolną do podejmowania decyzji i rozwijania własnego potencjału.   
  • Uczniowie odnajdują się w silnej, lecz zarazem bardzo wspierającej grupie składającej się z innych uczniów, nauczycieli i samych rodziców.
  • Brak ograniczeń związanych z ocenami, zainteresowaniami oraz czasem to bardzo ważny czynnik, który doceniają zarówno dzieci, jak i rodzice.
  • Dzięki tej metodzie dzieci stają się bardziej samodzielne, pewne siebie i niezależne.
  • W metodzie Montessori dzieci nie opanowują materiału, lecz otrzymują wsparcie w poszukiwaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności, co wynika z ich własnej inicjatywy.   


Źródła: montessori-nw.org, amshq.org, eduworld.sk


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Banany (kg = 4.79)
Banany
  479
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3