Dziecko Przedszkole Montessori – wolność i motywacja do nauki

Psychologowie zgadzają się, że dzieciństwo to jeden z najważniejszych okresów w życiu, który często kształtuje przyszłość małego człowieka. W wieku, kiedy u dzieci zaczyna się rozwijać kreatywność (2 – 2,5 roku), ważne jest zapewnienie stymulującego otoczenia, w którym dziecko może w pełni rozwijać swój potencjał. Odpowiedzią na tę potrzebę jest metoda Montessori.

Metoda Montessori rozwija naturalny talent

Podstawą metody Montessori jest zrozumienie faktu, że dziecko w odpowiedniej atmosferze pełnej wsparcia, niezależności oraz bodźców i w obecności przygotowanych nauczycieli potrafi samo nauczyć się rozwijać swoje umiejętności. Ta postępowa metoda łączy ćwiczenia ruchowe z rozwojem intelektualnym.

Twórczyni tego systemu, lekarka Maria Montessori, wierzyła, że dzięki bezpośredniemu kontaktowi z przedmiotem i jego zmysłowej percepcji dziecko może lepiej zapamiętać informację i zapamiętać ją na dłużej. Jednocześnie rozwija zdolności, które są dla niego naturalne, co sprawia, że odnosi sukcesy motywujące do dalszej nauki.

Nikt nie lubi stresu w szkole. Jak nauczyć dzieci radzenia sobie ze stresem?

Podstawowe założenia metody Montessori

Choć metoda Montessori składa się z mnóstwa zasad, weźmiemy pod lupę tylko pięć kluczowych elementów:

Nauczyciele ze specjalnym przygotowaniem

Rolą nauczyciela w metodzie Montessori jest bycie przewodnikiem, który prowadzi dziecko przez świat nauki, nie zaś jako groźnym autorytetem czy surowym egzaminatorem. Nauczyciele rozumieją, że dziecko naturalnie rozwija się w swoim środowisku, obserwują jego zdolności, cechy, talenty i dostarczają mu zadań dostosowanych do jego poziomu rozwoju oraz trudniejszych. Pedagodzy przygotowują materiały do nauki, dbają o inspirującą atmosferę w grupie, pobudzają ciekawość i zapewniają wsparcie.

Przedszkole nauczy dziecko znacznie więcej niż rodzic w domu. Jak przygotować dziecko do szkoły?

Klasy bez podziału na wiek

Zróżnicowanie wiekowe pomaga w nauce, która czeka dzieci również w dorosłym życiu. Młodsze dzieci uczą się od starszych, a starsze rozwijają zdobyte umiejętności i umacniają wiedzę, dzieląc się nią z maluchami. Młodsze dzieci kształtują umiejętność obserwacji, starsze zaś zdolności przywódcze, co pozwoli im na budowanie naturalnych relacji z otoczeniem.

Nauka z wykorzystaniem skrupulatnie opracowanych materiałów

Jednym z najważniejszych elementów metody Montessori jest praca ze specjalnie opracowanymi materiałami, które dzięki mechanizmowi autokorekty mają uczyć dzieci rozwijania konkretnych umiejętności i wiedzy praktycznej, niezależnie od obecności nauczyciela. Dzięki ciekawej stylistyce i edukacyjnej roli, materiały są w stanie na dłuższy czas zaciekawić dzieci i zachęcić je do koncentracji na nauce.

Długi czas pracy w skupieniu

W tej metodzie dzieci przez dłuższy czas w skupieniu zajmują się czynnościami, które same wybierają. Gdy nauczą się wszystkiego, czego są w stanie się nauczyć, odkładają materiały na miejsce i sięgają po kolejne. Nauczyciele obserwują rozwój dzieci i pomagają im indywidualnie lub w małych grupach. Takie podejście uczy dzieci organizacji pracy i skupienia uwagi, a także kształtuje poczucie odpowiedzialności i niezależności.

Umiejętności dziecka można rozwijać również w domu. Zainspiruj się naszymi radami.

Samodzielność w wyborze zajęć

Metoda Montessori pomaga dzieciom w wyborze zajęć dopasowanych do ich preferencji i zainteresowań. To z kolei uczy dzieci odpowiedzialności, motywuje do nauki tego, co je ciekawi oraz kształtuje umiejętność skupienia uwagi przez dłuższy czas. Dzieci potrafią się uczyć same, a nauczyciele tylko wskazują im drogę do zdobywania wiedzy.

Jakie są zalety metody Montessori?

Metoda Montessori traktuje dzieci z dużym zaufaniem, wspiera je i uznaje z autonomiczne osoby. Wielu rodziców odczuwa obawy, ponieważ nie mieli okazji wypróbować tej metody na własnej skórze. Jakie są najważniejsze zalety z perspektywy uczniów?

  • Dziecko jest uważane za autonomiczną jednostkę zdolną do podejmowania decyzji i rozwijania własnego potencjału.   
  • Uczniowie odnajdują się w silnej, lecz zarazem bardzo wspierającej grupie składającej się z innych uczniów, nauczycieli i samych rodziców.
  • Brak ograniczeń związanych z ocenami, zainteresowaniami oraz czasem to bardzo ważny czynnik, który doceniają zarówno dzieci, jak i rodzice.
  • Dzięki tej metodzie dzieci stają się bardziej samodzielne, pewne siebie i niezależne.
  • W metodzie Montessori dzieci nie opanowują materiału, lecz otrzymują wsparcie w poszukiwaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności, co wynika z ich własnej inicjatywy.   


Źródła: montessori-nw.org, amshq.org, eduworld.sk


Published: 3 miesiące temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.