Dziecko Zdrowie dziecka Moje dziecko jest introwertykiem

Nie sposób określić wieku, w jakim u dziecka w pełni przejawia się introwertyczna natura. Nie da się jej też zdiagnozować. Jest to bowiem rys osobowości, a nie zaburzenie.  Według portalu Infosalus około czwartego roku życia dzieci zyskują podstawową świadomość samych siebie. O ile mali ekstrawertycy chętnie i łatwo wchodzą w rozmowy z innymi, bez obaw rozpoczynają zabawy z obcymi dziećmi, o tyle introwertycy są bardziej wstydliwi, a rozmowa z innymi to dla nich spore wyzwanie. Problemy sprawia im także komunikacja z dorosłymi z własnego otoczenia. „Rodzice bez trudu rozpoznają introwertyzm i problemy w nawiązywaniu relacji z innymi. Wydaje się, że introwertyczne dzieci mają mniejszą potrzebę nawiązywania relacji” – wyjaśnia psycholog dziecięcy, Silvia Álava. Dzieci powinny się jednak nauczyć nawiązywania relacji, zatem nie powinniśmy unikać konfrontacji dziecka z takimi sytuacjami, ale nie można ich też do niczego zmuszać. „Introwertyzm jest cechą osobowości, a nie patologią, dlatego dziecko powinno opanować pewną umiejętność funkcjonowania w społeczeństwie” – dodaje.

Wstydliwe czy introwertyczne?

Należy jednak odróżnić małego introwertyka od wstydliwego dziecka. Pierwszy dobrze czuje się we własnym towarzystwie, nie potrzebuje innych towarzyszy zabaw, natomiast drugie chciałoby poznawać inne dzieci i uczestniczyć w ich zabawach, ale broni mu w tym irracjonalny strach przed porażką i brakiem akceptacji.

Introwertyzm to tylko jedna z cech osobowości.

Introwertycy zazwyczaj czują się głupio, a nawet są zażenowani, gdy muszą opowiedzieć w towarzystwie anegdotę lub dowcip. Według portalu Solopsicologia przetwarzają emocje, myśli i poglądy we własnym wnętrzu. Mogą być towarzyscy, ale są znacznie mniej otwarci niż ekstrawertycy. Potrzebują też więcej czasu na przemyślenia zanim zareagują na jakąś sytuację. Jedną z ich cech może być również głębokie zainteresowanie jakąś tematyką lub przedmiotem, zwykle w ogóle nie są agresywni. W porównaniu z innymi potrafią dłużej skupić uwagę i szybciej się skoncentrować, niełatwo ich też przekonać do czegoś, co ktoś próbuje im wmówić. Introwertycy czerpią energię ze swojego wnętrza. Po całym dniu spędzonym w towarzystwie lub w wirze aktywności czują się wyczerpani i puści. Aby doładować energię, potrzebują samotności, lektury, marzeń, malowania czy zabaw w ogrodzie – każda indywidualna aktywność pozwala im naładować wewnętrzny akumulator. Nie oznacza to, że introwertycy najchętniej zamieszkaliby w jaskini. Zwyczajnie potrzebują czasu na odpoczynek, żeby się dobrze poczuć. Czy rozpoznajesz w tym opisie swoje dziecko?

Introwertyczne dzieci mają mniejszą potrzebę nawiązywania relacji z innymi.

Jak pomóc introwertykowi?

  • Kiedy następnym razem pojawisz się z dzieckiem w towarzystwie, zasygnalizuj mu wcześniej, że na imprezie będzie więcej dzieci i że będzie musiało uczestniczyć w zabawach. W takiej sytuacji sprawdzają się zabawy z prowadzącym, który dokładnie wyjaśnia dzieciom, co mają robić. Dla przykładu ciuciubabka, zabawa w chowanego czy taniec z krzesłami. Dobrym pomysłem jest też zapewnienie profesjonalnego animatora. W zabawach tego rodzaju uczestniczą absolutnie wszyscy, nikt się przed nimi nie ukryje.
  • Nie martw się, jeśli masz w domu małego introwertyka. Nie ingeruj jednak w jego relacje z innymi, nie mów za niego, nie wyręczaj go w prośbach i nie tłumacz jego braku reakcji tym, że jest introwertykiem.
  • Odegrajcie parę scenek w domu. Zwyczajnie zamieńcie się rolami i przećwiczcie parę sytuacji, np. proszenia o wodę w restauracji czy dołączania do zabawy z kolegami w piaskownicy. Rodzice zawsze powinni odgrywać rolę osób, od których dziecko czegoś chce. W ten sposób nauczy się kontrolować sytuację. Jak mówi przysłowie: ćwiczenie czyni mistrza.

Socjofobia odbiera dzieciom przyjaźń i dzieciństwo. Czy wiesz, jak ją rozpoznać?  

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.