Zdrowy tryb zycia Ćwiczenia Moc drzemiąca w chodzeniu

Obniża ciśnienie krwi

Jeśli codziennie poświęcisz 10 minut na marsz w umiarkowanie szybkim tempie, możesz obniżyć ciśnienie krwi. Chodzenie sprawdza się jako profilaktyka udaru mózgu oraz innych chorób sercowych i naczyniowych, a ponieważ w czasie marszu intensywniej pracują płuca i serce, jest to prawdziwy trening kardio (nie dotyczy to jednak spacerów po centrum handlowym...).

Trening całego ciała

Podczas chodzenia nie skupiamy się na jednej partii ciała, pracują niemal wszystkie mięśnie. Jeśli będziesz maszerować w odpowiednio szybkim tempie, poza nogami wzmocnisz też ręce; aktywne są także ramiona i plecy; a ponieważ podczas marszu głowa się nie rusza, lecz trzymasz ją prosto, pracują także inne grupy mięśni.

Z przyjaciółmi, rodziną

Chodzenie jako aktywność sportowa może być dobrym sposobem na spędzanie czasu wolnego z przyjaciółmi czy rodziną. Nawet podczas intensywnego marszu można przecież rozmawiać (choć po pewnym czasie może to być trudniejsze), ale nawet jeśli będziecie maszerować obok siebie bez słów, to nadal jest wspólny czas. A dodatkowo możecie zadbać o swoje zdrowie!

Profilaktyka cukrzycy

Regularny ruch pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi i zapobiega rozwojowi cukrzycy. Jeśli poświęcisz choćby 2 - 3 godziny tygodniowo na chodzenie, znacząco ograniczysz ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Wzmacnia kości

Chodzenie wzmacnia kości, dlatego jest to doskonały sport także dla osób starszych. A ponieważ podczas marszu ciężar ciała przenosi się na biodra i kończyny dolne, aktywność ta wyjątkowo korzystnie wpływa na wymienione partie ciała. Wspomaga układ kostny i mięśniowy, pomaga utrzymać równowagę.

Poprawia nastrój

Podobnie jak każda inna aktywność, chodzenie daje zastrzyk energii i poprawia nie tylko zdrowie, lecz również nastrój. Poza tym podnosi pewność siebie i rozwiewa czarne myśli. Pozytywne działanie marszu można wzmocnić muzyką. Nic nam przecież nie broni, abyśmy maszerując ze słuchawkami na uszach, zapomnieli o całym świecie i zadbali o ciało i umysł.

Opublikowano: Ponad rok temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3