Zdrowy tryb zycia Relaks Mieszkaj piękniej: rabata kwiatowa upiększy każdą przestrzeń

Przy zakładaniu rabat kwiatowych można się nieźle napocić, ale tym bardziej cieszą efekty. Aby wszystko się udało, trzeba wiedzieć, gdzie posadzić kwiaty, od czego zacząć i oczywiście jakie gatunki nadają się do konkretnego ogrodu.

Na początek wybierz odpowiednie miejsce

Rabaty kwiatowe zwykle znajdują się przy ogrodzeniu, ścianie domu, wzdłuż chodnika, na skraju trawnika, wokół oczek wodnych albo pośrodku lub w narożniku trawnika. Kwiaty najlepiej rosną na słonecznych i półcienistych stanowiskach. Cień docenią rośliny cieniolubne, ale jest ich niewiele. Przy wyborze miejsca należy zwrócić uwagę również na to, czy jest ono osłonięte od wiatru, który może połamać wyższe rośliny. Warto pomyśleć także o dojściu do grządek, aby zapewnić kwiatom odpowiednią pielęgnację.

Wybierz kształt rabaty

Z jakiej strony będziesz patrzeć na kwiaty? Od frontu, a za nimi znajdzie się tło? A może zamierzasz stworzyć kwitnącą wysepkę? Od kształtu rabaty zależy dobór kwiatów i ich rozmieszczenie.

Nie każdy ma wyobraźnię niczym zawodowy projektant ogrodów. Jeśli nie potrafisz sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał Twój kwiatowy raj, rozrysuj go na papierze w kratkę, przyjmując, że jeden kwadracik to jeden metr kwadratowy ogrodu. Następnie dorysuj wybrane kwiaty.

Idealna grządka kwiatowa powinna mieć 2,5 – 3 m szerokości.


Kwiaty do ogrodu wybieraj według kształtu i okresu kwitnienia

Podstawę ogrodu kwiatowego powinny stanowić rośliny wieloletnie. Przy wyborze kwiatów kieruj się ich kształtem i wysokością, kolorem i okresem kwitnienia, tak aby rabata zawsze przyciągała wzrok. Kwiaty dobieraj w taki sposób, aby w ogrodzie znalazły się:

  • rośliny z ozdobnymi liśćmi,
  • trawy ozdobne,
  • krzewy kwitnące lub róże,
  • rośliny wieloletnie,
  • rośliny jednoroczne – trzeba je będzie sadzić co roku,
  • rośliny cebulkowe.

Kolorowe kwiaty powinny harmonizować z otoczeniem, ale to oczywiście kwestia gustu.

Kwiaty na grządkach i wysepkach kwiatowych należy sadzić w taki sposób, aby najwyższe znajdowały się z tyłu lub po środku. Na grządkach nie należy zostawiać pustych miejsc, ani „dziur”, na których w danym sezonie nic nie zakwitnie.

Kup przynajmniej po trzy rośliny z każdego rodzaju.

Chcesz poznać mowę kwiatów? Dowiedz się, jakie niosą za sobą przesłanie


Przygotowanie ziemi i sadzenie kwiatów

Najpierw wytycz kształt rabaty. Możesz w tym celu użyć piasku lub patyków i sznurka. Z ziemi powybieraj śmieci, kamienie, korzenie i spulchnij ją przynajmniej na głębokość 40 cm. Ciężka gleba będzie potrzebowała odciążenia, na przykład domieszki piasku. Warto też dodać gnojówkę lub specjalny nawóz do kwiatów.

Wykop dołki dwa razy większe niż korzenie sadzonek. Zrób takie odstępy, aby rośliny nie przeszkadzały sobie, gdy podrosną. Początkowo może nie będzie to wyglądać najlepiej, ale warto poczekać.

Posadzone rośliny podlej, ziemię posyp korą ogrodową i udekoruj – możesz wstawić fontannę, ozdobne kamienie, amfory, rzeźby itd. Do właściwego zakorzenienia rośliny potrzebują odpowiedniej wilgotności, dlatego przez kilka tygodni po przesadzeniu należy je regularnie podlewać.

Kwiaty na grządki kwitnące od wiosny do jesieni

Jakie gatunki kwiatów wybrać, aby ogród zachwycał kolorami od stycznia do końca jesieni? Pierwszy kwitnie ciemiernik, zaś ostatnie ozdobą grządek są chryzantemy.

Więcej o kwiatach do ogrodu, który ma być kolorowy przez cały rok, przeczytasz w kolejnym artykule 

Mieszkaj piękniej: rabata kwiatowa upiększy każdą przestrzeńŹródła: izahradkar.sk, mojdom.zoznam.sk, heimwerkerherz.de

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3