Jak nie marnować żywności? Mięso do lodówki, jabłka na zewnątrz: zrób porządek w lodówce

Masz już dosyć jedzenia, które psuje się zanim zdążysz je wykorzystać? Dobrze zaplanuj przechowywanie różnych produktów, aby zapobiec marnotrawieniu i wyrzucaniu jedzenia. Odpowiednie przechowywanie sprawi, że produkty spożywcze dłużej zachowają świeżość.

Mięso i ryby

Przechowuj w dolnej części lodówki, trzymaj z dala od innych produktów, aby uniknąć ich zanieczyszczenia. Mięso może puszczać wodę i przeciekać, a zanieczyszczone nią świeże produkty trzeba będzie wyrzucić. Dlatego zarezerwuj na mięso dolną półkę lodówki.

Surowego mięsa i drobiu nie przechowuj w lodówce w oryginalnym opakowaniu. Na wszelki wypadek zapakuj je w dodatkowy worek, folię spożywczą lub aluminiową. Opakowanie musi być szczelne.

Przechowywanie w lodówce:

 • drób i mięso mielone najwyżej 2 dni,
 • wieprzowina - 3 dni,
 • wołowina - 5 dni.

Szynkę, wędliny, gotowane mięso, pasztety przechowuj na środkowej półce, w temperaturze około 4 - 6 °C.


Ryby mają większe wymagania, jeśli chodzi o przechowywanie, przede wszystkim ze względu na ich specyficzny zapach. Należy pamiętać, że ryby łatwo pochłaniają inne zapachy. Przechowuj je w temperaturze 5 °C lub niższej w woreczku strunowym lub plastikowym pojemniku. W lodówce powinny spędzić nie więcej niż 48 godzin. Najlepiej jednak zjeść je jeszcze tego samego dnia.


Termin przydatności mięsa można wydłużyć do kilku miesięcy, jeśli zdecydujemy się na zamrożenie. Mrożąc ryby należy wybrać szufladę z opcją szybkiego mrożenia w temperaturze od - 40 °C do - 35 °C. Ryby zawierają bowiem dużo wody, dlatego powolne mrożenie w wyższych temperaturach może prowadzić do powstania kryształków lodu, które mogłyby naruszyć strukturę mięsa.

Owoce i warzywa

Jagody psują się najszybciej, dlatego zawsze należy je przechowywać w lodówce. Nie myj ich przed włożeniem do lodówki, dzięki temu przedłużysz ich trwałość. Idealna temperatura przechowywania wynosi od 1 do 5 °C. Trzymaj je w dolnych szufladach lodówki.

Owoce tropikalne i brzoskwinie dojrzewają w temperaturze pokojowej. Nigdy nie należy ich wkładać do lodówki zanim dojrzeją. Trzeba poczekać, aż trochę zmiękną. Banany w ogóle powinny unikać lodówki, ponieważ źle znoszą temperatury poniżej 12 °C. W niskiej temperaturze zmieniają smak i kolor.

Również jabłka i gruszki nie nadają się do lodówki. Najlepiej przechowywać je w przewiewnym miejscu w temperaturze nieprzekraczającej 6 °C.

W temperaturze od 0 do 4 °C w dolnej szufladzie lodówki przechowuj:

 • marchewkę, seler, pietruszkę,
 • buraki,
 • kapustę, brukselkę,
 • kalafior,
 • sałatę, cykorię,
 • cebulę, czosnek, por,
 • szpinak,
 • szparagi,
 • groszek,
 • kukurydzę,
 • chrzan.

Należy je przechowywać bez opakowań, żeby się nie zaparzyły.

Temperatura od 4 do 8 °C jest odpowiednia dla zielonej fasolki, papryki i ziemniaków. Te ostatnie należy chronić przed światłem i wilgocią, inaczej zaczną zielenieć. Za zmianę koloru ziemniaków odpowiada solanina, która może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

W temperaturze powyżej 10 °C należy przechowywać pomidory, ogórki, bakłażan, cukinię, dynię, imbir i bataty.

Wyroby mleczne

Jeśli kupujesz świeże mleko, przed otwarciem może stać w lodówce nawet 5 dni. Po otwarciu należy je zużyć w ciągu 2 dni.

Mleko UHT wytrzyma nawet 6 miesięcy, i to w temperaturze pokojowej. Po otwarciu trzeba je jednak spożyć w ciągu 2 dni.

Na inne typy nabiału, takie jak twarde sery i jogurty zarezerwuj górną półkę lodówki. Panuje tu najmniejsza wilgotność, a temperatura wynosi ok. 7 - 8 °C. Masło i świeże mleko należy przechowywać na środkowej półce lodówki lub w środkowej przegródce na drzwiach lodówki.

Jajka

Jajka wyjmij z wytłoczki i przełóż do odpowiedniego pojemnika. Przechowuj je na środkowej półce drzwi lodówki. Mogą tam pozostać najwyżej 10 dni.


Źródło: self.com, blog.kaloricketabulky.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3