Jak nie marnować żywności? Marnujemy żywność na wielką skalę, wyrzucamy miliardy ton jedzenia

Według statystyk Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), rocznie marnujemy jedną trzecią wyprodukowanej żywności, czyli około 1,3 miliarda ton. Straty te nie powstają tylko w gospodarstwach domowych. Problem dotyczy też hodowców oraz firm zajmujących się przetwórstwem, transportem i handlem.

W krajach rozwojowych, które mają słabą infrastrukturę transportową i nieefektywne metody uprawy, transportu i przetwórstwa, największe straty występują zanim produkty trafią do sprzedaży. Kraje rozwinięte z kolei mają największy problem z marnowaniem żywności przez konsumentów końcowych – w gospodarstwach domowych.

Największe marnotrawstwo notuje się w USA, Europie i krajach rozwiniętych Azji. Zgodnie z estymacją sporządzoną na potrzeby Komisji Europejskiej, w Europie rocznie wyrzuca się ok. 88 ton jedzenia. Brak jednak danych mówiących, ile żywności produkuje się w każdym z krajów na poszczególnych etapach łańcucha produkcji. Jeśli chodzi o marnowanie żywności w gospodarstwach domowych, według ekspertów najwięcej jedzenia w Europie wyrzuca się w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Zaplanuj, co kupić

Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę i małymi krokami przyczynić się do poprawy sytuacji. Jedną z przyczyn wyrzucania żywności jest robienie zbyt dużych zakupów. Aby tego uniknąć we własnym domu, należy kupować tyle jedzenia, ile jesteśmy w stanie zjeść przed upływem terminu ważności. Dlatego trzeba się nauczyć planowania jadłospisu i zakupów. W ten sposób nie będziemy kupować niepotrzebnych produktów. Zbyt duże zakupy, sięganie po produkty bez namysłu i uleganie promocjom często sprawia, że mamy w domu więcej jedzenia niż potrzebujemy, co kończy się ich wyrzucaniem.

Co należy przechowywać w lodówce?

Przechowywanie żywności to kolejny obszar, w którym popełniamy błędy skutkujące marnotrawstwem. Nie wszystkie owoce i warzywa nadają się do przechowywania w lodówce. W lodówce nie powinniśmy trzymać na przykład:

  • ziemniaków,
  • cebuli,
  • czosnku,
  • pomidorów,
  • ogórków,
  • owoców dojrzewających, ponieważ niska temperatura zatrzymuje proces dojrzewania.

Jeśli natomiast chcemy zachować świeżość dojrzałych owoców, to włóżmy je do lodówki. Należy jednak uważać na przechowywanie żywności w plastikowych opakowaniach, zwłaszcza takich jak świeże pieczywo czy niektóre gatunki owoców i warzyw. Ciepło i wilgoć są bowiem idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni, co może powodować psucie się żywności. Ponieważ świeżą żywność z reguły przechowuje się w lodówce, warto wiedzieć, że optymalna temperatura powinna wynosić maksymalnie 4 stopnie Celsjusza. W wyższej temperaturze w jedzeniu zaczynają się namnażać bakterie przez co może się szybciej zepsuć.

Maksymalna temperatura w lodówce powinna wynosić 4 °C

Codziennie sprawdzaj lodówkę

Zawartość lodówki i chlebaka sprawdzaj każdego dnia. Zwracaj uwagę na daty ważności i stan jedzenia, które przechowujesz w lodówce, aby móc odpowiednio wcześnie ocenić, który produkt należy zużyć wcześniej. Łatwiej utrzymać kontrolę, jeśli lodówka nie jest przepełniona. Mniej więcej raz na trzy miesiące warto skontrolować zamrażalnik, raz na pół roku sprawdzić, co zalega na półkach domowej spiżarni. Gotuj tylko tyle, ile możesz zjeść. Na naszej stronie znajdziesz przepisy i rady, co zrobić z resztkami jedzenia.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3