Dziecko Noworodek Maleństwo nie chce spać? Jaki może być powód i co można na to poradzić?

Czy dziecko jest nakarmione?

Jeśli nie, należy się upewnić, kiedy było ostatnio karmione. Mleko matki lub sztuczny pokarm czasami nie wystarczą, żeby zaspokoić głód. Mogą dostarczać odpowiedniej ilości składników odżywczych, ale jeśli dziecko nie będzie syte, to i tak będzie płakało przez całą noc.

W pierwszych miesiącach można temu zapobiec poprzez wieczorne karmienie, a z czasem, gdy maluch zacznie przyjmować inne pokarmy, nie będzie odczuwać głodu, a tego rodzaju problemy będą występować rzadziej.

Rytm dobowy

Rytm dobowy oddziałuje na każdego, zarówno na dorosłych, jak i na dzieci. Jeśli dziecko przespało cały dzień, szanse na przespanie nocy są raczej nikłe. Dlatego maluch nie powinien przesypiać całych dni. Wieczorem zaś należy przyciemnić światło i zapewnić w pokoju półmrok, żeby maleństwo nauczyło się, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na sen. W ten sposób łatwiej zaśnie.

Warto nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania i nie kłaść go do łóżeczka dopiero po zaśnięciu. Jeśli będziemy układać do łóżeczka senne dziecko, nauczy się zasypiać samo.

Dolegliwości wieku dziecięcego

Częstym powodem bezsenności jest ból brzuszka, który najczęściej występuje w pierwszych miesiącach życia. Powodów może być wiele, np. przekarmienie, alergia pokarmowa lub połykanie powietrza podczas karmienia. Warto spróbować ustalić przyczynę i skonsultować się z lekarzem.

Kolejnym niemiłym zjawiskiem jest ból w jamie ustnej, który występuje u wszystkich dzieci. Jak tylko zaczną się wyrzynać pierwsze mleczne ząbki, pojawia się ból i rozdrażnienie. Problem ten można rozwiązać stosując miejscowe środki uśmierzające ból, którymi smaruje się dziąsła.

Jeśli zwrócimy uwagę na powyższe symptomy, możemy sobie zaoszczędzić wielu nieprzespanych nocy.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3