Wskazówki i porady Makaron. Polsko-włoski dylemat: co było pierwsze? Polski makaron czy włoskie spaghetti?

Każdy już od dzieciństwa zna makaron. Począwszy od domowego makaronu, przygotowywanego przez nasze babcie, po nowoczesne spaghetti lub penne. Wyprodukowanie własnego domowego makaronu jest proste, potrzebujemy tylko dwóch podstawowych składników: mąki i wody oraz ewentualnie jaj. Kiedy zastanawiamy się skąd właściwie pochodzi makaron, wszyscy myślą o Włoszech, ale pierwsza wzmianka o makaronie pochodzi z Grecji. Tak, nasi greccy przodkowie formowali już ciasto, które suszyli na słońcu, a następnie rozdzierali na małe kawałki i gotowali. Rzymianie kontynuowali tę tradycję, ale ciasto cięli na proste paski. Produkcję włoskiego makaronu rozpoczęto w XVII wieku, powstawały wtedy pierwsze fabryki do tego przeznaczone.

Pszenica, gryka lub ryż

Znamy kilka rodzajów makaronów, spaghetti, penne, ravioli, tortellini lub ich polskich odpowiedników, takich jak nitki, rurki, krajanka, pióra, uszka, łazanki, świderki, kokardki, muszelki, wstążki, gwiazdki ... Tradycyjnie makaron jest wytwarzany z białej mąki pszennej. W przeszłości ciasta i makarony wyrabiano również z mąki gryczanej, o której zapomniano na jakiś czas, a która znowu staje się popularna w erze licznych nietolerancji i alergii pokarmowych. Mąka gryczana świetnie sprawdza się w przygotowywaniu makaronu dla osób na diecie bezglutenowej. Współcześnie jednak dla preferujących dietę bezglutenową dostępna jest nie tylko mąka gryczana, ale też ryżowa, kukurydziana lub z ciecierzycy.

Wypróbuj nasz przepis na domowy makaron bezglutenowy.

Makaron z semoliny - źródło witamin

Włoski makaron produkowany jest głównie z semoliny, ponieważ Włochy są głównym producentem pszenicy durum.

Makaron ten jest źródłem wielu witamin z grupy B, żelaza, wapnia, potasu i cynku, które podtrzymują odporność i zdrowy metabolizm oraz poprawiają trawienie. Suchy makaron z semoliny syci na długi czas i jest najzdrowszym rodzajem makaronu.

Świeży czy suszony?

Obecnie przeważa teza, że wszystko co świeże jest automatycznie lepsze i zdrowsze. Jednak w tym przypadku Włosi się nie zgadzają. Są przekonani, że najlepszy makaron jest właśnie suszony. Zaletą suszonego makaronu jest jego gęstsza konsystencja, nawet po ugotowaniu, dlatego bardziej nadaje się do pieczenia.

Uniwersalne zastosowanie

Makaron w naszym kraju jest bardzo popularny. Wykorzystujemy go w sałatkach, daniach ziemniaczanych, potrawach pieczonych lub z różnymi sosami. Dobrym zwyczajem jest przechowywanie w kuchni przynajmniej 2 rodzajów makaronów. Na stronie Tesco znajdziesz 7 najlepszych sosów do makaronu, które możesz gotować codziennie przez cały tydzień.

Czy wiesz, że...?

Jeśli chcesz pokolorować makaron, możesz użyć naturalnych barwników, takich jak szpinak, burak. Makaron doskonale komponuje się też z dynią. Oryginalny przepis na sałatkę z dyni, którą możesz połączyć z makaronem, znajdziesz tutaj.

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę włoskich makaronów. A czy znasz polskie?

 Makaron. Polsko-włoski dylemat: co było pierwsze? Polski makaron czy włoskie spaghetti?Sources: našecestoviny.sk, cestoviny.heureka.sk, wikipedia.sk

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3