Zdrowy tryb zycia Zdrowe żywienie Leki a żywność: Uważaj na niektóre kombinacje!

Leki w połączeniu z określonymi substancjami zawartymi w żywności mogą działać mocniej, słabiej lub inaczej niż sam lek. Feralna kombinacja niektórych produktów spożywczych i leków może skutkować poważnymi konsekwencjami. Dotyczy to przede wszystkim antybiotyków, leków przeciwgorączkowych i przeciwzakrzepowych.

1. Antybiotyki a nabiał

Nabiał i wyroby mleczne, czyli mleko, jogurty i sery, mogą mieć negatywny wpływ na wchłanianie antybiotyków i obniżać ich skuteczność. Wszystko zależy jednak od ilości i rodzaju konkretnej substancji czynnej. Z kolei jogurty zawierające żywe kultury bakterii mogą być polecane w kuracjach antybiotykowych. Zapytaj aptekarza, czy możesz łączyć konkretny antybiotyk z mlekiem i nabiałem. Podczas kuracji antybiotykowej należy unikać grapefruitów i soku grapefruitowego.

2. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe a alkohol

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe są stosowane do zwalczania bólu i obniżenia temperatury. Niektóre z nich lepiej podawać na czczo, aby szybciej przyniosły ulgę. Jedzenie może spowalniać wchłanianie leków, czego przykładem jest paracetamol. Z kolei takie leki jak np. ibuprofen mogą podrażniać żołądek, dlatego zaleca się ich przyjmowanie z jedzeniem. Należy bezwzględnie unikać łączenia ich z alkoholem, ponieważ długotrwałe stosowanie tej kombinacji może zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby lub krwawienia z żołądka.

3. Leki przeciwzakrzepowe a produkty bogate w witaminę K1

Jeśli stosujesz leki na rozrzedzenie krwi, uważaj na witaminę K1 i unikaj kapusty, szpinaku oraz innych zielonych sałat. Witamina K1 jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi, ale preparaty przeciwzakrzepowe mają za zadanie rozrzedzać krew. Dlatego dostarczanie organizmowi większych dawek tej witaminy może osłabić działanie leku.

Stosując leki, zawsze zwracaj uwagę na działania niepożądane i spróbuj jak najwięcej się o nich dowiedzieć od swojego lekarza lub aptekarza.

Źródła: www.pharmaycytimes.com, www.familydoctor.org, www.hopkinsmedicine.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3