Zdrowy tryb zycia Relaks Łatwiejsze pranie i prasowanie: prasowanie koszuli zajmie Ci minutę!

Gdy mowa o praniu i prasowaniu, niektórzy dostają gęsiej skórki. W świecie pralek automatycznych, pachnących detergentów i żelazek z automatyczną regulacją temperatury nie musisz się męczyć! Wystarczy poznać parę trików, aby ułatwić sobie pracę i… do dzieła!

Pierwsza pomoc w usuwaniu plam

Nawet tym najbardziej ostrożnym zdarzają się od czasu do czasu plamy z czerwonego wina, kawy czy keczupu na ulubionej koszuli. Ważne, aby wiedzieć, jak je usunąć:

 • Nie dopuść do „przeniknięcia” plamy w głąb materiału
  Jeśli barwnik przeniknie w głąb materiału i stworzy mocne wiązanie chemiczne, plamy faktycznie nie będzie można usunąć. Dlatego staraj się temu zapobiec i jak najszybciej usuń plamę.
 • Jak najszybciej namocz plamę
  Każda plama wymaga innego postępowania, ale niczego nie zepsujesz, jeśli przepłuczesz plamę w czystej wodzie.
 • Unikaj tarcia
  Wszelkie wybielacze i odplamiacze stosuj w niewielkich ilościach i pozwól im wniknąć w głąb, unikając tarcia, aby nie rozmazać plamy.

Sprawdzone sposoby na usuwanie plam z jedzenia

Pranie delikatnej bielizny

Delikatna bielizna wymaga specjalnego traktowania. Najlepiej prać ją ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem mydła bez enzymów lub w specjalnym środku piorącym i nie wykręcać. Jeśli pierzesz bieliznę w pralce, włóż ją do specjalnego woreczka lub poszewki na poduszkę, aby uniknąć jej zniszczenia. Piorąc delikatną bieliznę w pralce, stosuj krótsze programy z temperaturą do 30 ˚C, programy do prania tkanin delikatnych lub programy typu „pranie ręczne”. Unikaj suszenia delikatnej bielizny w suszarce.

Pranie jedwabiu

W przypadku jedwabiu upewnij się, czy daną rzecz można prać w pralce. Jeśli nie, zanieś ją do pralni. W innych przypadkach pierz jedwab w niskiej temperaturze z dodatkiem środka do prania wełny i jedwabiu. Jedwabną bieliznę i ubrania susz rozłożone na suchym czystym ręczniku.

Dobra rada: wybór odpowiedniego środka do prania to połowa sukcesu. W Tesco na pewno wybierzesz to, czego potrzebujesz.

Pranie ręczników i pościeli

Ze względu na intensywniejsze użytkowanie, ręczniki i pościel należy prać częściej i w wyższych temperaturach, aby zniszczyć bakterie i ewentualne grzyby. Wystarczy włączyć program na 40 ˚C, ale trzeba przyznać, że program 60˚C lepiej poradzi sobie ze wszelkimi drobnoustrojami.

Łatwiejsze pranie i prasowanie: prasowanie koszuli zajmie Ci minutę!

O czym trzeba pamiętać, sprzątając dom? Do sprzątania podejdź systemowo, a pójdzie Ci jak po maśle!

Wyprasuj koszulę w minutę!

Przy prasowaniu najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Kup cięższe żelazko z parowaniem i ostro zakończonym „dziobem”. Wlej odpowiednią ilość wody i nie bój się ustawić najwyższej temperatury z mocnym wyrzutem pary. Przyda Ci się także krochmal w sprayu. Koszule prasuj w czterech krokach:

 1. Przód koszuli
  Koszulę prasuj rozpiętą, każdą część osobno. Na początek zajmij się przodem.
 2. Rękawy
  Mankiety prasuj rozłożone, tak aby nie powstały nieestetyczne zagniecenia.
 3. Tył koszuli
  Najprostsza część – stopniowo przesuwaj materiał po desce i „przejedź” żelazkiem trzykrotnie.
 4. Górna część i kołnierz
  Zostaw je sobie na koniec i powtórz czynność.

Odpowiednia temperatura prasowania to podstawa

Nie ignoruj metek z instrukcjami dotyczącymi prasowania. Zbyt wysoka temperatura szkodzi tkaninom i niszczy ich funkcjonalność. Chłodne żelazko z kolei nie poradzi sobie z niektórymi materiałami lub nie usunie bakterii.

Wiele żelazek dostępnych w sklepach eliminuje konieczność segregacji bielizny do prasowania, ponieważ automatycznie reguluje temperaturę i dostosowuje ją do materiału.

Kamień wodny niszczy sprzęt i bieliznę

Dbaj o swoją pralkę i żelazko, nie lekceważ kamienia! Pralkę należy regularnie odwapniać i dokładnie czyścić z użyciem odpowiednich środków. Nagromadzone osady po pewnym czasie mogą przyczyniać się do powstania nieprzyjemnych zapachów lub zabrudzić bieliznę!


Źródła: www.persil.com, www.cleanipedia.com, www.textileaffairs.com

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3