Zdrowy tryb zycia Relaks Łatwiejsze pranie i prasowanie: prasowanie koszuli zajmie Ci minutę!

Gdy mowa o praniu i prasowaniu, niektórzy dostają gęsiej skórki. W świecie pralek automatycznych, pachnących detergentów i żelazek z automatyczną regulacją temperatury nie musisz się męczyć! Wystarczy poznać parę trików, aby ułatwić sobie pracę i… do dzieła!

Pierwsza pomoc w usuwaniu plam

Nawet tym najbardziej ostrożnym zdarzają się od czasu do czasu plamy z czerwonego wina, kawy czy keczupu na ulubionej koszuli. Ważne, aby wiedzieć, jak je usunąć:

 • Nie dopuść do „przeniknięcia” plamy w głąb materiału
  Jeśli barwnik przeniknie w głąb materiału i stworzy mocne wiązanie chemiczne, plamy faktycznie nie będzie można usunąć. Dlatego staraj się temu zapobiec i jak najszybciej usuń plamę.
 • Jak najszybciej namocz plamę
  Każda plama wymaga innego postępowania, ale niczego nie zepsujesz, jeśli przepłuczesz plamę w czystej wodzie.
 • Unikaj tarcia
  Wszelkie wybielacze i odplamiacze stosuj w niewielkich ilościach i pozwól im wniknąć w głąb, unikając tarcia, aby nie rozmazać plamy.

Sprawdzone sposoby na usuwanie plam z jedzenia

Pranie delikatnej bielizny

Delikatna bielizna wymaga specjalnego traktowania. Najlepiej prać ją ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem mydła bez enzymów lub w specjalnym środku piorącym i nie wykręcać. Jeśli pierzesz bieliznę w pralce, włóż ją do specjalnego woreczka lub poszewki na poduszkę, aby uniknąć jej zniszczenia. Piorąc delikatną bieliznę w pralce, stosuj krótsze programy z temperaturą do 30 ˚C, programy do prania tkanin delikatnych lub programy typu „pranie ręczne”. Unikaj suszenia delikatnej bielizny w suszarce.

Pranie jedwabiu

W przypadku jedwabiu upewnij się, czy daną rzecz można prać w pralce. Jeśli nie, zanieś ją do pralni. W innych przypadkach pierz jedwab w niskiej temperaturze z dodatkiem środka do prania wełny i jedwabiu. Jedwabną bieliznę i ubrania susz rozłożone na suchym czystym ręczniku.

Dobra rada: wybór odpowiedniego środka do prania to połowa sukcesu. W Tesco na pewno wybierzesz to, czego potrzebujesz.

Pranie ręczników i pościeli

Ze względu na intensywniejsze użytkowanie, ręczniki i pościel należy prać częściej i w wyższych temperaturach, aby zniszczyć bakterie i ewentualne grzyby. Wystarczy włączyć program na 40 ˚C, ale trzeba przyznać, że program 60˚C lepiej poradzi sobie ze wszelkimi drobnoustrojami.

O czym trzeba pamiętać, sprzątając dom? Do sprzątania podejdź systemowo, a pójdzie Ci jak po maśle!

Wyprasuj koszulę w minutę!

Przy prasowaniu najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Kup cięższe żelazko z parowaniem i ostro zakończonym „dziobem”. Wlej odpowiednią ilość wody i nie bój się ustawić najwyższej temperatury z mocnym wyrzutem pary. Przyda Ci się także krochmal w sprayu. Koszule prasuj w czterech krokach:

 1. Przód koszuli
  Koszulę prasuj rozpiętą, każdą część osobno. Na początek zajmij się przodem.
 2. Rękawy
  Mankiety prasuj rozłożone, tak aby nie powstały nieestetyczne zagniecenia.
 3. Tył koszuli
  Najprostsza część – stopniowo przesuwaj materiał po desce i „przejedź” żelazkiem trzykrotnie.
 4. Górna część i kołnierz
  Zostaw je sobie na koniec i powtórz czynność.

Odpowiednia temperatura prasowania to podstawa

Nie ignoruj metek z instrukcjami dotyczącymi prasowania. Zbyt wysoka temperatura szkodzi tkaninom i niszczy ich funkcjonalność. Chłodne żelazko z kolei nie poradzi sobie z niektórymi materiałami lub nie usunie bakterii.

Wiele żelazek dostępnych w sklepach eliminuje konieczność segregacji bielizny do prasowania, ponieważ automatycznie reguluje temperaturę i dostosowuje ją do materiału.

Kamień wodny niszczy sprzęt i bieliznę

Dbaj o swoją pralkę i żelazko, nie lekceważ kamienia! Pralkę należy regularnie odwapniać i dokładnie czyścić z użyciem odpowiednich środków. Nagromadzone osady po pewnym czasie mogą przyczyniać się do powstania nieprzyjemnych zapachów lub zabrudzić bieliznę!


Źródła: www.persil.com, www.cleanipedia.com, www.textileaffairs.com

Published: 4 miesiące temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.