Zdrowy tryb zycia Relaks Kwiaty i warzywa cenią dobre sąsiedztwo

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem ogrodu, balkonu czy ogródka na parapecie, zanim zaczniesz uprawę, musisz przygotować plan działania z uwzględnieniem naturalnych potrzeb kwiatów i roślin. Otóż niektóre rośliny wydzielają pewne substancje szkodliwe dla innych roślin, co może spowodować słaby wzrost, a nawet obumarcie. Takiego błędu nie da się naprawić przesadzeniem ani żadnym nawozem. Rzuć okiem na kilka poniższych przykładów.

Ogórki są najbardziej wymagające, a marchew najbardziej tolerancyjna

Ogórki to warzywa najbardziej wybredne co do sąsiedztwa. Jeśli chcesz wyhodować dorodne i smaczne ogórki, nie sadź ich w pobliżu pomidorów, ziemniaków, rzodkiewek ani truskawek. Takie sąsiedztwo z pewnością nie skończy się niczym dobrym. Przed zasadzeniem ogórków w ziemi upewnij się, że nie była tam wcześniej uprawiana kapusta, jarmuż ani kalafior. Za to nie będzie im przeszkadzać towarzystwo groszku, kopru, czosnku, cebuli i pora. Pomidory nie urosną natomiast w pobliżu ziemniaków, czerwonej kapusty i oczywiście ogórków. Nie mają za to żadnego problemu z papryką, a tym bardziej z towarzystwem bazylii, dzięki której ich smak staje się bogatszy. Warzywa korzeniowe to praktycznie idealni sąsiedzi. Marchew jest wyjątkowo tolerancyjna. Dogada się z prawie każdą rośliną. Uważaj jedynie, aby nie sadzić sałaty w pobliżu pietruszki.

Aby kwiaty pięknie kwitły i wypełniły ogród kolorami

Kwiaty też mają swoje wymagania, a każdy szanujący się ogrodnik powinien je znać i brać pod uwagę. Jeśli planujesz flancowanie cebulek kwiatów, nie sadź ich na tej samej rabatce, na której rosły w zeszłym roku. Zmiana miejsca w ogrodzie dobrze im zrobi. Dodatkowo Twój ogród nie będzie wyglądać nudno. Nie musisz się jednak martwić o aksamitkę rozpierzchłą. Ta roślina jest niezwykle tolerancyjna i polubi nawet zeszłoroczną grządkę.

Nasza rada
Jak sprytnie wykorzystać zacienione miejsca w ogrodzie? Wszystkie rośliny potrzebują do życia słońca, ale w każdym ogrodzie znajdzie się miejsce, które jest słabo nasłonecznione. Powstaje ono w wyniku północnego położenia lub cienia, który pada z drzew. Ale to nie powód, żeby sprytnie nie wykorzystać takiej przestrzeni! Możesz na przykład zasadzić tam agrest albo czarne porzeczki. W takich warunkach owoce będą dojrzewać nieco dłużej, ale zostaniesz nagrodzony ich wyśmienitym, delikatnym smakiem.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3