Zdrowy tryb zycia Relaks Kwiaty balkonowe na cztery strony świata

Postanowiłeś, że w tym roku Twój balkon będzie przynajmniej tak piękny jak sąsiadów, u których każdego lata podziwiasz kaskady pelargonii? Nie bój się, ale podejdź do tego świadomie. Oto garść praktycznych rad – wystarczy ich przestrzegać. W nagrodę aż do jesieni będziesz mieć balkon pełen kolorów i zapachów.

Gazanie tak bardzo lubią słońce, że w pochmurne dni nawet się nie otwierają

Doniczki na kwiaty balkonowe

Dzięki wieloletniemu uszlachetnianiu, korzenie kwiatów balkonowych nie wymagają zbyt wiele miejsca. Tylko od Ciebie zależy, czy wybierzesz tradycyjne donice stojące, wiszące, czy takie, które pozwolą Ci upiększyć balkon również od zewnątrz. Ważne, żeby doniczka miała otwory, dzięki którym nadmiar wody będzie mógł spływać do podstawki, jeśli zdarzy Ci się przelać kwiaty.

Dobra rada dla tych, którym nawet kaktus potrafi uschnąć:doniczki samonawadniające znacznie ułatwiają pielęgnację kwiatów balkonowych. Kwiaty same pobierają wilgoć, a Ty musisz tylko obserwować wskaźnik poziomu wody i dolać odstaną wodę po upływie tygodnia lub dwóch. Jeśli nawet to wydaje Ci się zbyt skomplikowane, upiększ stół wazonem ze świeżymi kwiatami z Tesco.

Do kwiatów balkonowych wybierz specjalną ziemię

Kwiaty balkonowe nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o przestrzeń, ale trzeba zadbać o odpowiednią ziemię i nawożenie. Dlatego wybierz specjalne podłoże przeznaczone dla roślin balkonowych. Zawiera taki zestaw składników, które sprawiają, że rośliny lepiej rosną i długo kwitną. W sklepach można znaleźć też specjalne podłoża do różnych gatunków kwiatów, na przykład do pelargonii, petunii czy roślin jednorocznych.

Aksamitki odstraszają natrętne owady, dlatego są nazywane „naturalnym repelentem”

Kwiaty odwdzięczą Ci się za regularne podlewanie i nawożenie

Rośliny balkonowe zawsze należy podlewać odstaną wodą. Najlepsze miejsce do przechowywania wody do podlewania jest tam, gdzie je uprawiasz. W gorące letnie dni trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W normalnych okolicznościach wystarczy raz na dzień, a w chłodniejsze dni dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi wyschnie. Podczas porannego podlewania w słoneczne dni uważaj, żeby krople wody nie zostały na liściach. Bezpośrednie promienie słoneczne mogłyby je uszkodzić. Rośliny balkonowe wymagają regularnego nawożenia zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu nawozu. Systematyczność się opłaca – rośliny będą długo i obficie kwitnąć.

Lobelia nie jest wymagająca, ale trzeba ją podlewać dwa razy dziennie

Co zrobić, żeby rośliny balkonowe obficie kwitły?

Poza podlewaniem i nawożeniem pomaga też usuwanie więdnących i uschniętych kwiatów. Roślina w ten sposób będzie wykorzystywać energię do zawiązywania nowych pąków i nie będzie jej marnować na stare, przekwitnięte kwiaty.

Petuniom trzeba codziennie usuwać zwiędnięte kwiaty – dzięki temu będą obficie kwitły

Przy wyborze kwiatów na balkon zwróć uwagę na ekspozycję

Doświadczeni „balkonowi ogrodnicy” już wiedzą, że kwiaty na balkon trzeba wybierać nie tylko według własnych upodobań, lecz przede wszystkim w zależności od ekspozycji balkonu. Niektóre kwiaty lubią bezpośrednie słońce, inne wolą półcień, jeszcze innym szkodzi wiatr lub zacinający deszcz. Zasadniczo wiatr nie służy roślinom balkonowym, łamie młode listki, łodyżki i kwiaty. Dlatego na wietrzne balkony najlepiej wybierać niższe i mocniejsze rośliny.

Kwiaty na południową stronę

Bezpośrednie promienie słoneczne docierające na balkon przez cały dzień dobrze znoszą:
Pelargonie – czyli balkonowa klasyka, lubią się wygrzewać w słońcu, ale uwaga na wiatr, który im nie służy.
Gazanie – to królowe słońca, które otwierają swoje kolorowe kwiaty tylko w słoneczne dni. W pochmurne dni nawet nie chce im się rozchylać płatków.
Werbena – witułka dobrze znosi nawet wietrzne stanowiska, ale uważaj, żeby jej nie przelać, bo może tego nie przeżyć.
Petunie – uwielbiają słońce, ale szkodzi im wiatr i deszcz, dlatego najlepiej wybrać dla nich miejsce osłonięte przed wiatrem.

Pełne słońce odpowiada też goździkom

Od południa spodoba się także surfiniom, stokrotkom afrykańskim, aksamitkom, lawendzie, oleandrom i cytrusom.

Jakie kwiaty posadzić na balkonie od wschodu i od zachodu?

Pierwsze promienie słońca, ciepło wczesnego przedpołudnia i przyjemny popołudniowy chłód uwielbiają:
Bakopy – doskonale wyglądają w podwieszanych doniczkach.
Powojniki – niewymagające rośliny pnące lubią mieć „nogi skąpane w wodzie, a głowę na słońcu”. Uwaga na zbyt mokrą ziemię!
Lobelle – dzięki odpowiedniej ilości światła pojawia się istna powódź drobnych kwiatuszków.
Margerytki – mają tak niewielkie wymagania, że można je z powodzeniem polecić nawet początkującym.
Begonie – nie szkodzi im bezpośrednie słońce, a odpowiednia ilość światła wspomaga kwitnienie.
Tym gatunkom najbardziej spodoba się na balkonie usytuowanym od zachodu. Dodatkowo można posadzić jasnotę, róże, plektrantus, petunie i koleus.

Piękne liście koleusa są ozdobą każdego balkonu wychodzącego na wschód lub zachód

Kwiaty balkonowe od północnej strony

W miejscu, w które słońce niemal nie dociera, również mogą rosnąć piękne kwiaty. Ozdobą balkonów wychodzących na północną stronę są:
Begonie – zwisające lub stojące, o pięknych pełnych kwiatach. Potrzebują sporo wody, ale trzeba uważać, ponieważ są wrażliwe na przelanie.
Bratki – kolorowe niskie kwiatki przetrwają nawet wiosenne przymrozki i wiatr.

Bratki są dostępne w setkach odcieni i rozmiarów

Bluszcz – wiecznie zielona roślina pnąca może upiększyć balkon od wewnątrz i od zewnątrz, zarówno na słonecznych, jak i pozbawionych słońca balkonach. Jedyne, czego potrzebuje, to odpowiednia wilgotność.
Fuksje – zdecydowanie preferują półcień i krótkie przedpołudniowe światło. Te piękne kwiaty wymagają częstszego nawożenia niż inne gatunki. Na północny balkon nadaje się także tytoń ozdobny, niecierpki, hortensje, barwinek pospolity, trawy ozdobne.

Kwiaty balkonowe na cztery strony świata

Fuksje lubią zacienione stanowiska

Posadź na balkonie warzywa!

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Banany (kg = 4.79)
Banany
  479
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3