Dziecko Zdrowie dziecka Kupujesz pierwszy rowerek dziecięcy? Doradzimy Ci, jaki wybrać

Nie możesz się już doczekać, kiedy dołączysz do grona przygarbionych rodziców biegających za maluchem, żeby nauczyć go tajników jazdy na dwóch kółkach?

Przed kupnem roweru dla dziecka trzeba się dobrze zastanowić i rozważyć różne parametry.

Dodatkowe kółka czy rower bez pedałów?

Kupno roweru dziecięcego to nie gratka. Rower dla trzyletniego dziecka to nie to samo co dla siedmiolatka. W obu przypadkach może to być pierwszy rower i w obu mały rowerzysta potrzebuje przede wszystkim równowagi. W utrzymaniu równowagi może pomóc zamontowanie dodatkowych kółek z tyłu roweru. Druga możliwość to zakup modelu bez pedałów dla dzieci od dwóch do sześciu lat. Rowerek biegowy pomaga dziecku w nauce utrzymywania równowagi. Którą opcję wybierzesz?

Odpowiedni rozmiar

Istnieje wiele parametrów, które określają rozmiar roweru dziecięcego w zależności od wieku i wzrostu. Wielu rodziców wybiera rower „na wyrost”, żeby nie musieć go zbyt szybko wymieniać na nowy, kiedy dziecko podrośnie. Albo odwrotnie. Choć rower jest już za mały, odwlekają zakup większego. W obu przypadkach popełniają błąd. Niedopasowanie rozmiaru roweru odbiera przyjemność z jazdy, a nawet może zwiększać ryzyko upadku czy kontuzji, a tego przecież nie chcemy.

Aby dowiedzieć się, czy rower ma odpowiedni rozmiar, warto przestrzegać następującej zasady. Dziecko siedząc na rowerze, powinno dosięgnąć stopami ziemi.

Na przykład czterolatek czy pięciolatek o wzroście 100 - 110 cm potrzebuje roweru w rozmiarze 16. Dla sześcio-, ośmiolatków o wzroście 120 - 135 cm odpowiedni będzie rower w rozmiarze 20.

Lekkie modele dla dzieci

Kupując rower dla dziecka, nie powinniśmy wybierać pierwszego lepszego. Warto zwrócić uwagę na to, aby konstrukcja roweru była lekka, dobrej jakości i zaprojektowana z myślą o dzieciach. Obecnie w sklepach dostępne są naprawdę świetne modele. Umożliwiają zmianę przerzutek czy wymianę dodatkowych kółek. Dużą zaletą mogą być również takie szczegóły jak części wymienne i możliwość regulacji. Niektóre rowery mają możliwość regulacji ramy, rozmiaru, przerzutek, pedałów, długości i szerokości kierownicy czy rozmiaru hamulców. Wszystko zależy od wzrostu dziecka.

Wyposażenie dodatkowe

Starsze pokolenia uczyły się jazdy na rowerze bez kasku, na pewno nie raz przyprawiając samych siebie i rodziców o palpitacje serca. Ilu małych rowerzystów trafiło na pogotowie z rozbitą głową, tego chyba nie sposób policzyć. Dlatego obecnie zaleca się, aby dzieci w każdych okolicznościach używały dobrze zamocowanego kasku w odpowiednim rozmiarze. Kolana i ręce warto zabezpieczyć ochraniaczami z uwagi na spore ryzyko twardego lądowania na betonie.

Powinno się też zaopatrzyć malucha w elementy odblaskowe na odzieży, które zapewnią dobrą widoczność małego rowerzysty.

W rękach profesjonalistów

Kupując pierwszy rowerek, warto zdać się na rady profesjonalnego sprzedawcy w specjalistycznym sklepie, który pomoże zorientować się w ofercie. Jeśli dziecko poczuje się na rowerze bezpiecznie i dobrze, łatwiej opanuje naukę jazdy i polubi dwa kółka.


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3