Dziecko Szkoła Kogoś motywuje, innego hamuje: Jak radzić sobie ze stresem w szkole?

Pierwszy kontakt ze szkołą, rozłąka z matką, ale i zmiana z przedszkola nastawionego na zabawę w szkołę, może u dzieci powodować stres. Bądź dla dziecka wsparciem i przygotuj właściwe odpowiedzi. Twoje dziecko na pewno będzie ich potrzebować.

Sprawdziany

Szczególnie w przypadku dzieci w wieku szkolnym rodzice przykładają dużą wagę do sprawdzianów, wskutek czego udaje się im przenosić swój stres na małego ucznia. Dzieci, które są wychowywane w taki sposób, że każda porażka jest przegraną i rozczarowaniem dla ich rodziców, naturalnie obawiają się, że nie dadzą radę.

Co z tym?

Pozytywne postrzeganie szkoły i obowiązków szkolnych jest ważniejsze dla rozwoju dziecka niż jego oceny. Złą ocenę można poprawić, a nawet jeśli jakiś przedmiot nie idzie twojemu dziecku, to zmniejsz oczekiwania i poświęć mu więcej czasu.

Ważna komunikacja

Oczywiście, najważniejszą rolę w szkole odgrywają nauczyciele. Każde dziecko reaguje inaczej, więc konieczne jest indywidualne podejście. Dziecko w szkole powinno odnieść sukcesy i otrzymać pochwały, w innym przypadku odczuwa stres, że nie jest wystarczająco dobre i traci kontakt z klasą. Chwalić należy zarówno zdolne, jak i mniej zdolne dzieci. Muszą czuć wspierające i bezpieczne środowisko. O tym, że coś nie jest w porządku dowiesz się na przykład, gdy dziecko często boli głowa lub brzuszek, a wówczas poszukuje sposobu, by nie pójść do szkoły.

Co z tym?

Posłuchaj, co dziecko mówi między wierszami. Co mówi o nauczycielu? W razie wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z nauczycielem i zapytaj o swoje dziecko. Jego słowa powiedzą ci dużo o relacji dziecko – nauczyciel.

Pozytywne nastawienie

Zachęcaj swoje dziecko do pozytywnego myślenia, pomagaj mu budować naturalną pewność siebie. Jego stan psychiczny może decydować o sukcesie lub porażce w przedmiotach szkolnych. Niepowodzenie idzie w parze ze stresem. Jeśli dziecko jest pozytywnie nastawione, przełamie swój strach i niepokój, i sukces będzie gwarantowany.

Stres można zaobserwować

Rozpoznanie objawów stresowych u dzieci nie zawsze jest łatwe. Wskaźnikami napięcia psychicznego są krótkoterminowe zmiany w zachowaniu.
Zwróć uwagę, gdy zauważysz:

  • nagłe wybuchy złości,
  • częste zmiany nastroju,
  • kołysanie się z boku na bok lub w przód i w tył,
  • bezsenność,
  • obgryzanie paznokci,
  • poranny ból brzucha, ból głowy,
  • nocne moczenie się.

Mogą to być objawy poczucia niższości, nieporozumienia, ale także niezadowolenia ze szkoły, a nawet zastraszania.

Jak pomóc dziecku radzić sobie ze stresem?

Ważna jest znów komunikacja. Porozmawiaj z dzieckiem i wysłuchaj go. Daj mu przestrzeń, by opowiedziało o swoich uczuciach i sytuacjach, które go stresują. Słuchaj dziecka w spokoju, cierpliwie i z uwagą. Unikaj oceniania, obwiniania i wątpienia w jego uczucia.

Porozmawiaj z ekspertem

Próbowałeś już wszystkiego, ale dziecko nadal nie potrafi poradzić sobie ze stresem w szkole? Skontaktuj się z pedagogiczno-psychologicznym doradcą. Możesz znaleźć kontakt w Internecie, ale porady możesz zasięgnąć też w szkole. Zespół ekspertów porozmawia z tobą i dzieckiem i pomogą stworzyć małemu, nieszczęśnikowi indywidualny program do radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Umiejętności te będą służyć mu przez całe życie.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Banany (kg = 4.79)
Banany
  479
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3