Dziecko Szkoła Kieszonkowe pomaga dzieciom zrozumieć wartość pieniędzy

Informacja, którą dzieci powinni zrozumieć to to, że każda rzecz coś kosztuje. Jeśli kupujesz dzieciom bez problemu każdą rzecz, którą zapragną, będą myśleć, że pieniądze rosną na drzewach i łatwo je zdobyć. Kiedy dziecko czegoś chce, musi wiedzieć, że nie otrzyma tego natychmiast. Podobnie jak jego rodzice muszą oszczędzać przez jakiś czas, by kupić nowy samochód lub pojechać na wakacje i wtedy też trzeba czekać. Ponadto, pozwalaj dziecku wybierać te rzeczy, których naprawdę pragnie, a nie te, które są chwilowym kaprysem.

Praca domowa jest bezpłatna

Niektórzy rodzice uważają, że dzieci powinny wykonywać prace w domu domowe w zamian za pieniądze. Po to, by cenić pracę. To błąd! W domu muszą pomagać i współpracować wszyscy bez wyjątku. Jeśli dzieci dostaną za to wynagrodzenie, w końcu pomyślą, że każdy wysiłek, jaki włożą, przyniesie im natychmiastową nagrodę. A to nie jest prawdą. Jeszcze gorszym pomysłem jest finansowa nagroda za dobre oceny. Twój potomek musi uświadomić sobie, że się uczy dla własnej przyszłości, a nie dla zarobku lub dla zaspokojenia rodziców.

Kiedy zacząć z kieszonkowym?

Kiedy dziecko dojdzie do wieku, gdy uświadamia sobie wartość pieniądza. Zdaniem psychologów ma znaczenie, by dawać kieszonkowe dzieciom, które zaczynają chodzić do szkoły. Doświadczeniem i naturalnym rozwojem zrozumieją jego znaczenie i wartość w wieku około 10 lat.
Dla małych początkujących wybierzcie tygodniową wypłatę, miesięczna wypłata ma sens dla starszych dzieci. Nastolatkowie docenią własną kartę płatniczą. Wyciągi z niej pozwolą Wam mieć wgląd na co wydaje twój nastolatek pieniądze, nawet jeśli nie chce o tym rozmawiać.

Tak więc ile pieniędzy dać dzieciom?

Kieszonkowe powinno być symboliczne. Jeśli dasz dziesięcioletniemu uczniowi w rękę 150 złotych miesięcznie, zbyt mu ułatwisz sprawę. Główne znaczenie kieszonkowego polega na tym, że dziecko będzie miało pieniądze na zaspokojenie swoich potrzeb, oraz jednocześnie nauczy się oszczędzać. 25 lub 50 złotych miesięcznie powinno wystarczyć. Nie trzeba zapominać, że rodzice zajmą się zakupem wszystkiego, co potrzebne.
Nastolatkom można zwiększyć kwotę. Obecnie prawie każdy ma własną komórkę, więc można podnieść kwotę, aby mieć budżet na rozmowy i życie towarzyskie. Znowu jednak powinna to być rozsądna kwota. 80-130 złotych miesięcznie będzie więcej niż wystarczające.
Nie ratujcie dziecka w sytuacji, kiedy znajdzie się bez grosza. Tylko wtedy nauczy się myśleć o pieniądzach, pozna ich wartość i doceni każdą inwestycję. Dajcie dzieciom swobodę decyzji. Jeśli nie nauczą się tego w dzieciństwie, w dorosłości może to stanowić poważny problem.

"Ale koledzy z klasy dostają więcej!"

W rodzinach, które stoją ekonomicznie lepiej, mogą dzieci prosić o więcej argumentując, że nawet ich przyjaciele dostają więcej i im to biedne kieszonkowe nie wystarcza. Decyzja dotyczy oczywiście każdego z Was indywidualnie, ale przyzwyczajenia innych rodziców nie powinny wpływać na Wasze decyzję. W każdym razie kieszonkowe nie powinno stać się łatwym narzędziem do zadowolenia dzieci. Zaszczepilibyście im wówczas myśl, że pieniądze są czymś automatycznym i zafundujecie sobie problemy w przyszłości.
Jeśli zobaczycie, że system nie działa i dzieci żądają pieniędzy jako czegoś, co jesteście im winni i zobowiązani dać, po prostu wstrzymajcie ich wypłacanie. Muszą zrozumieć, że to Wasza dobra wola, a nie obowiązek.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3