Dziecko Maluch Kiedy mój maluch zacznie chodzić?

Ekspert do spraw rozwoju dzieci, Eileen Hayes, wyjaśnia czego się spodziewać, gdy maleństwo zamienia się w chodzącego szkraba!

Kiedy moje dziecko zacznie chodzić?

Niektóre dzieci stawiają swoje pierwsze kroki już w dziewiątym miesiącu, podczas gdy inne wciąż radośnie szurają nóżkami po 18 miesiącach. Średnio większość dzieci zaczyna chodzić w przedziale od 13. do 15. miesiąca życia.

Nie panikuj!

Rodzice chętnie chwalą się tym, jak wcześnie ich maluch zaczął chodzić czy mówić. Ale większość dzieci, które późno zaczynają chodzić, szybko doganiają inne dzieciaki, a wczesne chodzenie nie jest oznaką bystrości twojego dziecka. Chodzenie wymaga rozwoju mięśni, a nie siły umysłowej, a to w niektórych przypadkach dzieje się wolniej.

Uczenie się chodzenia

Chodzenie odbywa się etapami. Najprawdopodobniej twoje dziecko zacznie od prób podciągania się do pozycji stojącej, trzymając się mebli. Kiedy to opanuje, zacznie „sunąć” – poruszać się w pozycji pionowej, wciąż przytrzymując się mebli. Na tym etapie może puścić podporę i stać bez wsparcia. W końcu jednak się puści i zacznie podejmować niewspierane kroki.

Najlepiej na boso

Większość specjalistów uważa, że chodzenie na boso jest najlepsze, kiedy dziecko uczy się chodzić, ponieważ pomaga to prawidłowo rozwijać kości i mięśnie oraz zapewnia lepszą przyczepność. Może to być niewykonalne na świeżym powietrzu lub jeśli jest naprawdę zimno, ale należy pozwolić dziecku jak najwięcej dreptać na boso.

Jak zachęcić do chodzenia

Nie ma nic złego w pomaganiu dziecku w ćwiczeniach, które wpływają na umiejętność chodzenia. Możesz:

  • trzymać je za rączki, delikatnie podciągać i podtrzymując – zachęcać do „chodzenia”
  • połóż dziecku dłonie, tak aby chwyciło się krawędzi niskich mebli, utrzymując jednocześnie pionową pozycję ciała
  • trzymaj w rękach nęcącą zabawkę: to zachęci dziecko do zrobienia kilku pierwszych kroków
  • wybieraj zabawki do pchania ze stabilnymi uchwytami, które pomagają dzieciom podczas zabawy nimi
  • niech dziecko spędza czas poza kojcem, łóżeczkiem czy wózkiem, aby miało więcej okazji do wstawania i wreszcie do chodzenia!
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Tesco Cukier biały 1 kg (kg = 2.49)
Tesco Cukier biały 1 kg
  249
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3