Dziecko Ciąża Kiedy dziecko zaczyna się ruszać

Czy to dziecko, czy może... wiatr?

Ruchy dziecka prawdopodobnie zaczniesz odczuwać około szesnastego tygodnia ciąży. Jednak początkowo możesz nie zdawać sobie sprawy, że dziwne uczucie drgania i „bulgotania” to w gruncie rzeczy oznaka aktywności płodu. Czasem ruch dziecka ujawnia się dopiero w dwudziestym drugim tygodniu ciąży, więc nie martw się, jeśli minęły już cztery miesiące, a ty nadal czekasz na pierwsze kopnięcie. Tak naprawdę już siedmio-, ośmiotygodniowy płód zaczyna ruszać się w łonie swojej matki, a ona zwyczajnie nie jest w stanie tego odczuć. W dziewiątym tygodniu ciąży dziecko zaczyna kołysać rączkami i nóżkami, a wraz z jedenastym tygodniem odruchy przejawia też główka. To wtedy dziecko uczy się ziewać i przeciągać. Na badaniu USG w 12. tygodniu ciąży na pewno dostrzegłaś już, że twój maluszek to ruchliwa, pełna wigoru istotka. Ta aktywność wzrasta wraz z upływem czasu, a apogeum osiąga w 20-24. tygodniu. Dziecko zaczyna kopać, turlać się, czasem miewa też... czkawkę! Na tym etapie być może zauważyłaś już pewien wzór zachowania: w jakich godzinach dziecko odpoczywa, a kiedy dokazuje (na harce zazwyczaj zbiera mu się nocą).

Dlaczego nie odczuwam ruchów dziecka?

Łożysko, które łączy płód ze ścianą macicy i dostarcza dziecku substancje odżywcze, może przybrać taką pozycję, że matka nie będzie w stanie odczuwać najwcześniejszych ruchów swojego malca. To zjawisko nad wyraz powszechne – nie powinno więc nikogo niepokoić. Około dwudziestego tygodnia ciąży lekarz ocenia umiejscowienie i stopień dojrzałości łożyska podczas badania ultrasonograficznego. W trakcie dnia z pewnością bywasz zabiegana, a kiedy się poruszasz, dziecko kołysane jest do snu. Dziecko nie przejawia więc odruchów, gdy matka sama jest w ciągłym ruchu, a wierzgać zaczyna w momencie odpoczynku i relaksu. Wraz z upływem ciąży na pewno przyzwyczaisz się do schematu działania swojej pociechy; stanie się on rutynowy. W trzecim trymestrze nie warto przywiązywać większej uwagi do ruchów dziecka (np. liczby kopnięć): jeśli wzór zachowania malucha ulegnie zmianie, matka skazana zostanie na niepotrzebny stres. Jeżeli nie poczułaś ruchu dziecka od kilku godzin, spróbuj wydać huczny odgłos lub wypij szklankę zimnej wody. Dźwięki i zmiany w temperaturze stymulują u dziecka ruch.

Jak radzić sobie z niepokojem?

17.-20. tydzień ciąży to okres zbyt wczesny na jakiekolwiek niepokoje związane z ograniczonym ruchem. Pierwsze badanie USG – przeprowadzone w 10.-13. tygodniu – prawdopodobnie wykazało już, że ciąża rozwija się prawidłowo. Jeśli jednak znikome odruchy dziecka są źródłem palącego lęku i niepewności, jeśli czujesz się źle sama ze sobą, warto udać się do ginekologa.

Gdzie położone jest łożysko?

Przednie ułożenie łożyska

Łożysko łączy się z błoną ściany macicy – zazwyczaj z jej tyłem, w okolicy kręgosłupa. Czasem jednak przylega do przedniej ściany i zjawisko to nosi nazwę „przedniego ułożenia łożyska” i NIE oznacza ono tego samego, co łożysko przodujące. Ułożenie takie ogranicza niekiedy odruchy dziecka – przynajmniej na wczesnym etapie ciąży. W późniejszym etapie macica ulegnie powiększeniu, a łożysko może przemieścić się na jej tył.

Łożysko przodujące

Innym terminem jest tzw. łożysko przodujące (łac. placenta praevia). Łożysko jest wówczas położone w niebezpiecznie niskim rejonie macicy, niedaleko jej szyjki. Do takiego zagnieżdżenia dochodzi najczęściej w początkowym etapie ciąży, a wraz z jej upływem łożysko przemieszcza się coraz wyżej. Jeśli jednak w okresie przedporodowym łożysko nadal znajduje się w obrębie szyjki macicy, poród może okazać się utrudniony. Łożysko przodujące to powikłanie stosunkowo rzadko występujące; każda matka, której przyszło się z nim zmagać, powinna zostać objęta stałą obserwacją lekarską. Tylko w ten sposób można stale kontrolować układ łożyska i uniknąć ewentualnych problemów. Jeżeli łożysko znajduje się na przodzie macicy (lub w rejonie lekko obniżonym), nie warto wpadać w panikę. Badania USG sprawiają, że lekarze zyskują potrzebne informacje na temat twojej ciąży, a co za tym idzie – są w stanie przygotować cię do bezpiecznego porodu.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Tesco Cukier biały 1 kg (kg = 2.49)
Tesco Cukier biały 1 kg
  249
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3