Dziecko Maluch Kiedy dziecko korzystające z nocnika przestanie się moczyć w nocy?

Nauka korzystania z nocnika to rytuał, który musi przejść każdy maluch, a pożegnanie z pieluchami w ciągu dnia jest kamieniem milowym. Nie oznacza to jednak, że pociecha obejdzie się bez nich w nocy. Moczenie nocne jest powszechnym zjawiskiem, ale może być niepokojące dla dzieci i rodziców, jeżeli jego przyczyna nie jest właściwie zrozumiana.

W jakim wieku maluch powinien przestać moczyć się w nocy?

To normalne, że dzieci w wieku od dwóch i pół do trzech lat nie potrzebują pieluchy w ciągu dnia, ale w nocy jest im niezbędna. „Jedno na 12 dzieci moczy łóżko regularnie, około dwóch razy w tygodniu, do czwartego roku życia” - mówi dr Rahul Chodhari, pediatra konsultant w Royal Free London Foundation NHS Trust. Po czym dodaje: „Jedno na 20 dzieci moczy swoje łóżko nawet do momentu osiągnięcia 10 roku życia”.

Dlaczego dziecko moczy się w nocy?

Każde dziecko jest inne, a niektóre czynniki mogą powodować, że jedno będzie potrzebowało nocnych pieluch nieco dłużej niż pozostałe. „Problem ten dotyka częściej chłopców – wyjaśnia dr Chodhari – „czasami jest to kwestia rodzinna, zwłaszcza jeśli ojciec dziecka miewał podobne problemy w młodym wieku”. Kolejnym czynnikiem mogą być zaparcia. Powodują one nacisk na pęcherz, który zmniejsza swoją pojemność, a efektem ubocznym staje się właśnie moczenie nocne.

Ograniczenie spożycia napojów przed snem może pomóc, ale nie jest to całkowite panaceum. „Rozsądnym wyjściem jest podawanie dziecku napojów, jeżeli jest spragnione, na dwie lub trzy godziny przed snem” – wyjaśnia dr Chodhari. Ważne jest, aby nie ograniczać dostępu do picia przez resztę dnia. Dzieci powinny wypijać od sześciu do ośmiu szklanek płynów dziennie. „Nie można wytrenować pęcherza, więc ograniczanie spożywania napojów przez resztę dnia nie ma sensu” – dodaje.

Jak możemy pomóc dziecku?

Do codziennej rutyny wprowadźcie wizytę w ubikacji tuż przed snem. Niektórzy rodzice zanoszą śpiące już dziecko do toalety, zanim sami położą się do snu. „Budzenie dziecka po kilku godzinach snu, aby skorzystało ono z nocnika, jest powszechną praktyką” – mówi dr Chodhari. „Stwarza to jednak pewne zagrożenie. Dziecko powinno nauczyć się budzić samodzielnie, gdy poczuje, że musi oddać mocz”.

Pozostawajcie pomocni i podejmujcie działania tylko wtedy, gdy jest to konieczne. „Nie powinno się karać dziecka za noszenie pieluszki w nocy, ponieważ nie jest winne takiej sytuacji” – radzi dr Chodhari. „Jeżeli zauważycie poprawę, koniecznie chwalcie swoje pociechy”. Bez względu na to, jak długo trwa moczenie się, pewność siebie jest kluczowa dla dziecka. Doktor Chodhari dodaje, że nigdy nie powinniście porównywać maluchów z rodzeństwem czy rówieśnikami. Pamiętajcie, że każdy człowiek jest inny.

Kiedy powinniśmy się zacząć martwić?

Lekarze nie zalecają podejmowania się leczenia nocnego moczenia przed ukończeniem piątego roku życia. „Do tego czasu moczenie się nie jest uważane za chorobę i nie trzeba stosować specjalnych środków” – twierdzi dr Chodhari. Co wtedy gdy moczenie nadal się utrzymuje? Dr Chodhari wyjaśnia: „Zalecamy, aby po szóstych urodzinach zwrócić się do lekarza rodzinnego z prośbą o radę”. Specjalista zbada możliwość nadaktywnego pęcherza lub występowania poważniejszych problemów medycznych.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3