Zdrowy tryb zycia Zdrowie Kiedy dzieci mogą zacząć jeść lody?

Ten mrożony przysmak, zwykle produkowany jest z mleka, śmietany i cukru. Często wzbogacony zostaje różnymi składnikami i dodatkami, takimi jak orzechy, czekolada i owoce. Jednak karmienie dzieci lodami budzi u rodziców wiele kontrowersji.

Kiedy zabrać dziecko na pierwsze lody?

Lody są produktem mlecznym. Do 1. roku życia nie zaleca się podawania dzieciom pełnotłustego mleka. A lody niemal zawsze zawierają śmietankę i tłuste mleko. Jedno i drugie jest pasteryzowane, co wprawdzie pozwala uniknąć bakterii, ale u dzieci może prowadzić do rozwoju nietolerancji na mleko lub inne składniki.

Lody to także ryzyko zachorowania na salmonellę. Bakterie salmonelli często występują właśnie w produktach mlecznych, z których robi się lody. Dlatego dobrze się zastanów, zanim wybierzesz lodziarnię. Dzieciom najlepiej kupić sklepowe lody na patyku, ponieważ ich skład jest kontrolowany.

„Lody zwykle powstają z mleka, śmietanki i owoców. Składniki te szybko się psują, dlatego w procesie produkcji są odpowiednio preparowane, a proces rozkładu zatrzymuje się poprzez suszenie, procesy chemiczne i mrożenie, które opóźnia rozkład do czasu, gdy lody roztopią się na języku. Wówczas w jelitach zaczynają się procesy gnilne. Toksyny są wydzielane przez nerki i wątrobę, a w przypadku silniejszego zatrucia, również przez błony śluzowe, np. nosa, co może objawiać się tzw. letnim nieżytem nosa. Innymi słowy, z lodami możemy dostarczyć organizmowi całkiem sporej dawki toksyn, a warto podkreślić, że z żywieniowego punktu widzenia lody to bezwartościowy i obciążający produkt” – zauważa MUDr. Judita Hofhanzlová.

Dzieciom około 1. roku życia możemy od czasu do czasu dać przynajmniej wafelek od lodów. Starszym, około 3 lat, można dać spróbować lodów. Wszystko zależy oczywiście od podejścia rodziców.

Pierwsze lody dla dziecka

  • Przeczytaj skład lodów. Niektóre składniki mogą wywoływać reakcje alergiczne. Chodzi przede wszystkim o orzechy, orzechy ziemne, truskawki, owoce cytrusowe i barwniki. Na początek najlepiej wybierać klasyczne smaki - wanilię lub czekoladę.
  • Za pierwszym razem podawaj dziecku naprawdę maleńkie kawałki. Zbyt duże porcje lodów mogą mu tylko zaszkodzić.
  • Przygotuj się! Pierwsza degustacja lodów może się skończyć dużym bałaganem, a dziecko będzie wysmarowane lepkim przysmakiem od stóp do głów.

Przepisy na lody dla dzieci

Jeśli nie chcesz odmawiać dzieciom lodów, wybieraj sorbety owocowe i kruszony lód z owocami.

Sorbet owocowy

Można go przygotować z dowolnych owoców. Wystarczy je zmiksować, dosłodzić np. miodem i dodać trochę wody dla uzyskania odpowiedniej konsystencji. Następnie całość wkładamy do zamrażalnika, a po zamarznięciu wyjmujemy i ponownie miksujemy. Czynność należy powtórzyć przynajmniej trzykrotnie. Dzięki temu sorbet będzie miał delikatniejszą konsystencję.

Lody z lemoniady

Doskonałą bazą do lodów może być klasyczna lemoniada, którą wystarczy przelać do foremek na lody i dodać dowolne owoce dla podkreślenia smaku. Następnie zamrażamy i gotowe! Mamy orzeźwiający smakołyk!

Mrożony jogurt

Mrożony jogurt cieszy się ostatnio dużą popularnością. Można go łatwo przygotować w domu. Weź jogurt naturalny, najlepiej o większej zawartości tłuszczu. Dodaj zmiksowane owoce i trochę miodu dla osłody. Aby uzyskać bardziej kremową konsystencję, ponownie zmiksuj jogurt po zamrożeniu. Czynność powtórz trzykrotnie.

Przepis na domowe lody

Zrób lody w domu. Ten sposób zapewnia Ci pełną kontrolę nad składnikami. Lody z naszego przepisu nie zawierają mleka ani jego przetworów, chronią więc delikatny układ pokarmowy dziecka, a słodki smak zawdzięczają tylko owocom.

Składniki:

- 1 awokado

- 1 banan

- łyżeczka ekstraktu z wanilii  

- 1 łyżka oleju kokosowego

- 100 ml mleka kokosowego

- opcjonalnie ulubione owoce (truskawki, maliny, mango, brzoskwinie...)

Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wymieszaj mikserem. Masę wstaw na godzinę do zamrażalnika, następnie wyjmij, zmiksuj i ponownie włóż do zamrażalnika. Czynność powtarzaj do uzyskania pożądanej konsystencji.
Źródła: momjunction.com, beingtheparent.com, newkidscenter.com, naseinfo.cz, evabalusova.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3