Zdrowy tryb zycia Zdrowie Katar, grypa, alergia? Rozpoznajcie ich objawy!

Zbliżającą się chorobę łatwo rozpoznacie. Towarzyszy jej drapanie w gardle, zatkany nos, czy bóle głowy. Do tego momentu jest wszystko jasne – coś nas bierze, trzeba zaparzyć herbatę, położyć się do łóżka i należycie się leczyć. A może nie? To tylko przeziębienie, czy może już grypa, czy nawet alergia? Ich objawy są do siebie podobne i czasem trudno je odróżnić i zastosować odpowiednie leczenie. Bo kiedy dokładnie wiemy, co nam jest, nie trzeba się faszerować lekami, których nie potrzebujemy – nie są skuteczne, a nawet mogłyby zaszkodzić.

Przeziębienie, grypa i alergia atakują drogi oddechowe, więc we wszystkich trzech przypadkach trudniej się oddycha. Każda diagnoza choroby ma swoiste symptomy, które ją odróżniają. Przeziębienie i grypę wywołują inne wirusy. Objawy przypisywane grypie są zazwyczaj poważniejsze. W obu przypadkach pojawia się katar, zatkany nos, kaszel i ból gardła. Grypie może dodatkowo towarzyszyć wysoka gorączka trwająca 3 do 4 dni, bóle głowy, zmęczenie i totalne wyczerpanie. Właśnie te ostatnie objawy nie pojawiają się standardowo przy zwykłym przeziębieniu.

„Alergia jest trochę inna, ponieważ nie wywołują jej wirusy. Zamiast tego, układ odpornościowy reaguje na czynnik lub alergen, na który człowiek jest uczulony. Jeżeli dojdzie do kontaktu z pyłkiem czy sierścią, komórki immunologiczne w nosie, mogą zareagować niestandardowo. Delikatne tkanki mogą opuchnąć, a z nosa zacznie płynąć wydzielina lub stanie się on zatkany. Alergie mogą także powodować takie objawy jak swędzenie i łzawienie oczu, co nie jest częste przy przeziębieniu lub grypie“, wyjaśnia dla portalu Salud doktor Teresa Hauguel.

Instrukcja rozpoznawania objawów

Alergie pojawiają się wiosną lub jesienią, jeżeli jest się wystawionym na działanie alergenu, trwa to zazwyczaj około 6 tygodni. Grypa lub przeziębienie trwają maksymalnie dwa tygodnie i większość ludzi wyleczy się z nich samodzielnie, bez pomocy lekarza. Jeśli jednak objawy trwają dłużej niż dziesięć dni, ewentualnie jeśli nie ustępują po zastosowaniu powszechnie dostępnych leków, należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli nie jesteście pewni, co was zaatakowało, zapoznajcie się z podstawowymi objawami i zalecaną formą leczenia.

Przeziębienie

Do objaw należy stan bezgorączkowy, ból głowy, lekkie bóle, zatkany nos i katar, kichanie, częsty ból gardła, częsty kaszel i lekki ból w klatce piersiowej.
Leczenie: jak najwięcej odpoczywajcie i pijcie dużo płynów. Stosujcie leki przeciwbólowe.

Grypa

Grypie towarzyszy gorączka trwająca od 3 do 4 dni, częste bóle głowy, intensywny ból całego ciała, osłabienie i uczucie wyczerpania (trwające do 3 tygodni), sporadyczne kichanie, katar i ból gardła. Kaszel może się nasilać, a w klatce piersiowej występować częsty ból.
Leczenie: jak najwięcej odpoczywajcie, pijcie dużo płynów, stosujcie leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a jeśli stan po trzech dniach nie zacznie się poprawiać, zgłoście się do lekarza.

Alergia

Bez podwyższonej temperatury, bez dolegliwego bólu głowy i innych oznak bólowych, częste niedrożności nosa, kichanie, niekiedy ból gardła i kaszel, umiarkowany ból głowy. Poza osobami astmatycznymi, bez objawów bólowych w klatce piersiowej.
Leczenie: unikajcie ekspozycji na alergeny i stosujcie leki przepisane przez lekarza.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3