Wskazówki i porady Jogurt jest dobry dla zdrowia. Uważaj jednak na wersje „light”.

Jogurt powstaje pod wpływem oddziaływania kultur bakterii jogurtowych, które odpowiadają za kwaszenie się mleka. Pożywką dla bakterii jest naturalny cukier zawarty w mleku, czyli laktoza. W procesie tym powstaje kwas mlekowy, który powoduje ścinanie się białek. To dlatego jogurt ma tak charakterystyczną konsystencję i smak. Jogurt bez dodatków jest biały, gęsty i ma kwaskowaty smak, czasem lekko szczypie na języku. Jedzenie takiego jogurtu to mnóstwo korzyści zdrowotnych.

Zapytaliśmy specjalistki w dziedzinie odżywiania Zuzany Pavelkovej Šafářovej, jak odnaleźć się w szerokiej ofercie jogurtów.

Na rynku jest duży wybór różnego rodzaju jogurtów. Które wybierać, jeśli chcemy jeść zdrowo?

Dla mnie jedynym zdrowym jogurtem jest jogurt naturalny. Słodzone jogurty w większości zawierają niewiele owoców i sporo cukru. Jeśli jednak miałabym już kupić jogurt owocowy, dokładnie przeczytałabym jego skład. Niekiedy może się zdarzyć, że w jogurcie malinowym znajdziemy głównie jabłka. Jogurt owocowy powinien mieć możliwie największą zawartość owoców, jaką producent deklaruje na opakowaniu, a nie cukier i koncentraty owocowe. Należy zwrócić uwagę na zawartość skrobi modyfikowanej, która wprawdzie nie musi mieć negatywnego wpływu na zdrowie, ale może sprzyjać przybieraniu na wadze.

Czy jogurty light są zdrowsze lub bardziej polecane podczas stosowania diety?

Jogurty light mają mniejszą zawartość tłuszczu, czyli mniej kalorii. Trzeba jednak pamiętać, że tłuszcz jest nośnikiem smaku i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, konkretnie witamin A, D, E i K. To znaczy, że wybierając odtłuszczone jogurty pozbawiamy się cennych składników odżywczych. Jeśli zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej, lepiej zjeść mniejszą porcję normalnego jogurtu z przeciętną zawartością tłuszczu. Jogurty odtłuszczone wymagają bowiem stosowania zagęstników, dlatego zawierają mleko w proszku lub skrobię modyfikowaną, po których można przytyć.

Czy osoby z alergią na mleko mogą jeść jogurty owcze lub kozie?

Mogą. Osoby z alergią na krowie mleko zwykle dobrze tolerują jogurty z mleka owczego lub koziego. Trzeba jednak wybierać naturalne produkty bez dodatku mleka w proszku i w pełnotłustej wersji.

Co w przypadku jogurtów oznacza określenie „bez laktozy”?

Laktoza to cukier mleczny, który może wywoływać alergie. Produkty bezlaktozowe mają minimalną zawartość laktozy. Do takiego jogurtu, w odróżnieniu od zwykłego produktu, dodaje się enzym laktazę, który wspomaga trawienie cukru mlecznego.

Czy osoby na diecie mogą jeść jogurty smakowe?

Jeśli ktoś ma wielką ochotę na słodki jogurt, zdecydowanie powinien wybrać taki produkt, który zawiera dużo owoców, minimum cukru, nie ma w składzie syropu glukozowo-fruktozowego i skrobi modyfikowanej.

Jeden kubek dobrej jakości jogurtu naturalnego pokrywa:

  • 49% dziennego zapotrzebowania na wapń dla zdrowych kości i zębów,
  • 38% dziennego zapotrzebowania na fosfor, który uzupełnia energię, zapewnia zdrowe kości i silne mięśnie,
  • 18% dziennego zapotrzebowania na potas, który pozwala utrzymać równowagę gospodarki wodnej w organizmie, wspomaga funkcjonowanie mięśni i nerwów,
  • 12% dziennego zapotrzebowania na magnez, który reguluje pracę mięśni i nerwów oraz ciśnienie krwi.

Szukasz lekkiego deseru? Spróbuj komosy ryżowej z jogurtem i owocami

Co jeszcze zawiera jogurt?

Poza tym jogurty są bogatym źródłem witamin z grupy B, które chronią przed chorobami serca, białek, dzięki którym lepiej kontrolujemy głód w ciągu dnia, a także niezwykle istotnych probiotyków, czyli żywych bakterii. Bakterie probiotyczne zawarte w jogurtach przyczyniają się do utrzymania prawidłowej mikroflory bakteryjnej, wspomagają regularne wypróżnianie, usuwają wzdęcia, zaparcia i biegunki. Zwalczają też stany zapalne i łagodzą przebieg przeziębień.

Oferta jogurtów jest bardzo szeroka, a wybór odpowiedniego produktu może być trudny. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze jogurtu!

Jogurt z mleka krowiego, koziego czy owczego?

W wielu sklepach dostępne są nie tylko jogurty z mleka krowiego, lecz również koziego czy owczego.

Kozie mleko w porównaniu z krowim zawiera lekkostrawne tłuszcze, działa antyalergicznie, jest polecane osobom z problemami skórnymi, osteoporozą, schorzeniami stawów oraz alergią na mleko krowie.

Owcze mleko z kolei jest słodsze od krowiego, zawiera dużo więcej białek i kwasów tłuszczowych, lepiej absorbuje laktozę, dlatego jest polecane osobom z umiarkowaną nietolerancją laktozy.

Owcze mleko u osób z alergią na krowie mleko może wywołać takie same dolegliwości zdrowotne.

O co chodzi w jogurtach bez laktozy?

Jogurty bez laktozy są polecane osobom, które poszukują lekkostrawnych produktów, a przede wszystkim osobom z nietolerancją laktozy. Za pomocą specjalnie opracowanego enzymu laktoza jest rozbijana na łatwo przyswajalne cukry: glukozę i galaktozę, co nie ma wpływu na smak jogurtu. Na rynku są dostępne warianty smakowe oraz z obniżoną zawartością tłuszczu.

Jogurty „light” wprawdzie nie zawierają tłuszczu, ale powinny na nie uważać osoby na diecie

Uważaj na mit o zdrowszym wariancie jogurtu typu „light”! Choć jogurty „light” nie zawierają tłuszczu, to producenci dla zapewnienia odpowiedniej konsystencji muszą do nich dodawać zagęstniki, które często mają nieznaną ilość cukru. Lepiej wybierać zatem jogurty naturalne i kefir o obniżonej zawartości tłuszczu, ale bez oznaczenia „light”.

Jogurt jest dobry dla zdrowia. Uważaj jednak na wersje „light”.Jogurt naturalny to także doskonała baza do sosów!

Przepis na domowy jogurt

Przygotowanie domowego jogurtu to proste, tanie i sensowne rozwiązanie. Potrzeba tylko kilku składników: mleka, jogurtu lub bakterii jogurtowych w proszku oraz bardzo pożytecznej rzeczy, jaką jest jogurtownica.

Jak to zrobić?

  1. Wygotuj we wrzątku szklane pojemniki na jogurt, nasadkę miksera i łyżkę. W małym garnku podgrzej mleko do temperatury ok. 80°C.
  2. Garnek z gorącym mlekiem wstaw do większego garnka z zimną wodą i ostudź mleko do temperatury ok. 40°C.
  3. Dodaj do mleka ok. 2 łyżek jogurtu i wymieszaj mikserem, a następnie przelej całość do pojemników na jogurt i przełóż do nagrzanej jogurtownicy. Zostaw na kilka godzin, a najlepiej na noc, by rano móc się delektować zdrowym, choć nieco bardziej kwaskowatym jogurtem.

Najsmaczniejsze jogurty i nie tylko zamówisz wygodnie na Tesco E-zakupy!


Źródła: ferpotravina.cz, healthline.com, theguardian.com, www.zuzanasafarova.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Tesco Ser Camembert 120 g (kg = 27.42)
Tesco Ser Camembert 120 g
  329
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3