Zdrowy tryb zycia Relaks Jesień w ogrodzie: co posadzić i jak zabezpieczyć ogród?

Zanim nadejdą pierwsze mrozy, masz czas na to, by przygotować ogród na zimę. Inwestycja w nawóz, agrowłókninę do okrycia roślin i czas spędzony z grabiami lub motyką w ręku na pewno zwróci się w przyszłym roku w postaci pięknych kwiatów, idealnego trawnika i obfitych plonów.

Trawnik

Jesienią zwróć uwagę na trawnik. Należy go regularnie kosić. Trawnik będzie odrastał mniej więcej do końca listopada. Wówczas należy go skosić po raz ostatni do wysokości około 5 cm. W ten sposób zapewnisz mu lepszą ochronę przed mrozami. Skoszoną trawę zawsze należy zebrać, żeby trawnik nie zaczął gnić. Podobnie jak opadnięte liście, które można wykorzystać do zaizolowania korzeni drzew i krzewów. Zanim nadejdzie zima, zapewnij trawnikowi odpowiedni nawóz bogaty w potas, który ochroni go przed mrozami i śniegiem. Jeśli w trawniku pojawił się mech, pomoże wapnowanie.

Drzewa i krzewy

Jeśli ozdobą Twojego ogrodu są krzewy i rośliny wieloletnie, przed nadejściem zimy należy je zabezpieczyć i przygotować na odpoczynek. Oberwij przekwitnięte kwiatostany, uszkodzone części i połamane gałązki. Spulchnij ziemię wokół rośliny i podsyp nawóz. W przypadku krzewów, które wymagają ochrony przed mrozem, glebę wokół krzewu przysyp gliną, cetyną lub liśćmi. W ten sposób zabezpieczysz ja przed parowaniem wody i srogimi mrozami. Nadziemne części roślin okryj (np. jutą), ale dopiero wówczas, gdy pojawią się pierwsze przymrozki.

Gdy zbierzesz owoce z drzew i krzewów, przygotuj je na nadejście zimy. Najpierw usuń stare konary, uszkodzone gałęzie i młode pędy, które rosną pionowo w górę. Pnie drzew można zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, bieląc je wapnem, owijając specjalnymi foliami ochronnymi lub opaskami z taśmy lepowej, która zabezpiecza przed zielonymi gąsienicami.

Żywopłoty

Żywopłot przed zimą należy przyciąć, a korzenie przysypać korą, która zapewni ochronę przed niskimi temperaturami i chwastami. Zanim gleba przemarznie, żywopłot należy obficie podlać.

Grządki

Jesień to czas zbioru owoców i warzyw. Zbierz plony i wykop z grządki warzywa korzeniowe. Następnie dokładnie wypiel grządki, skop i zapewnij glebie odpowiednie odżywianie – możesz w tym celu użyć kompostu. Przekopanej ziemi nie trzeba grabić, większe grudki ziemi mogą pozostać na wierzchu i przemarznąć.

Co posadzić jesienią?

Jeśli marzysz, by wiosną Twój ogród zakwitł pełną paletą kolorowych kwiatów, musisz o to zadbać już jesienią. Posadź cebulki hiacyntów, narcyzów lub tulipanów. Z drzew ozdobnych możesz wybrać sakury, magnolie lub klony japońskie.

Pod koniec października posadź czosnek ozdobny. Pamiętaj, by zapewnić mu ciepłe i słoneczne miejsce. Z warzyw jesienią można posadzić:

  • pietruszkę,
  • rzodkiewkę,
  • sałatę,
  • cebulę,
  • pasternak,
  • marchew.

Nie zapomnij przykryć ich włókniną, gdy będą się zbliżać pierwsze mrozy.

Z bylin możesz posadzić lawendę, szałwię i macierzankę, które odznaczają się dużą odpornością.

Iglaki i zimozielone drzewa liściaste można sadzić od września do połowy października. Drzewa liściaste gubiące liście – od końca października do listopada. Z krzewów warto wybrać agrest, porzeczki i maliny.

Wszystkie drzewa owocowe i krzewy można sadzić od połowy października do nadejścia pierwszych przymrozków. Posadź jabłonie, czereśnie, orzechy lub borówki amerykańskie i brusznice, kiwi, figowce lub leczniczy rokitnik. Pamiętaj o przygotowaniu odpowiednio głębokich dołów na drzewa owocowe. Najpierw podlej je wodą, na dno wsyp bogatą w składniki odżywcze ziemię i wolno rozpuszczalny nawóz. Po zasadzeniu podlej jeszcze raz.


Źródła: ireceptar.cz, ceskykutil.cz, radcenafinance.cz, magazinzahrada.cz


Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Ziemniaki luz (kg = 2.99)
Ziemniaki luz
  299
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
Our price
Tesco Olej rzepakowy 1 l (l = 4.99)
Tesco Olej rzepakowy 1 l
  499
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3