Zdrowy tryb zycia Relaks Jesień w ogrodzie: co posadzić i jak zabezpieczyć ogród?

Zanim nadejdą pierwsze mrozy, masz czas na to, by przygotować ogród na zimę. Inwestycja w nawóz, agrowłókninę do okrycia roślin i czas spędzony z grabiami lub motyką w ręku na pewno zwróci się w przyszłym roku w postaci pięknych kwiatów, idealnego trawnika i obfitych plonów.

Trawnik

Jesienią zwróć uwagę na trawnik. Należy go regularnie kosić. Trawnik będzie odrastał mniej więcej do końca listopada. Wówczas należy go skosić po raz ostatni do wysokości około 5 cm. W ten sposób zapewnisz mu lepszą ochronę przed mrozami. Skoszoną trawę zawsze należy zebrać, żeby trawnik nie zaczął gnić. Podobnie jak opadnięte liście, które można wykorzystać do zaizolowania korzeni drzew i krzewów. Zanim nadejdzie zima, zapewnij trawnikowi odpowiedni nawóz bogaty w potas, który ochroni go przed mrozami i śniegiem. Jeśli w trawniku pojawił się mech, pomoże wapnowanie.

Drzewa i krzewy

Jeśli ozdobą Twojego ogrodu są krzewy i rośliny wieloletnie, przed nadejściem zimy należy je zabezpieczyć i przygotować na odpoczynek. Oberwij przekwitnięte kwiatostany, uszkodzone części i połamane gałązki. Spulchnij ziemię wokół rośliny i podsyp nawóz. W przypadku krzewów, które wymagają ochrony przed mrozem, glebę wokół krzewu przysyp gliną, cetyną lub liśćmi. W ten sposób zabezpieczysz ja przed parowaniem wody i srogimi mrozami. Nadziemne części roślin okryj (np. jutą), ale dopiero wówczas, gdy pojawią się pierwsze przymrozki.

Gdy zbierzesz owoce z drzew i krzewów, przygotuj je na nadejście zimy. Najpierw usuń stare konary, uszkodzone gałęzie i młode pędy, które rosną pionowo w górę. Pnie drzew można zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, bieląc je wapnem, owijając specjalnymi foliami ochronnymi lub opaskami z taśmy lepowej, która zabezpiecza przed zielonymi gąsienicami.

Żywopłoty

Żywopłot przed zimą należy przyciąć, a korzenie przysypać korą, która zapewni ochronę przed niskimi temperaturami i chwastami. Zanim gleba przemarznie, żywopłot należy obficie podlać.

Grządki

Jesień to czas zbioru owoców i warzyw. Zbierz plony i wykop z grządki warzywa korzeniowe. Następnie dokładnie wypiel grządki, skop i zapewnij glebie odpowiednie odżywianie – możesz w tym celu użyć kompostu. Przekopanej ziemi nie trzeba grabić, większe grudki ziemi mogą pozostać na wierzchu i przemarznąć.

Co posadzić jesienią?

Jeśli marzysz, by wiosną Twój ogród zakwitł pełną paletą kolorowych kwiatów, musisz o to zadbać już jesienią. Posadź cebulki hiacyntów, narcyzów lub tulipanów. Z drzew ozdobnych możesz wybrać sakury, magnolie lub klony japońskie.

Pod koniec października posadź czosnek ozdobny. Pamiętaj, by zapewnić mu ciepłe i słoneczne miejsce. Z warzyw jesienią można posadzić:

  • pietruszkę,
  • rzodkiewkę,
  • sałatę,
  • cebulę,
  • pasternak,
  • marchew.

Nie zapomnij przykryć ich włókniną, gdy będą się zbliżać pierwsze mrozy.

Z bylin możesz posadzić lawendę, szałwię i macierzankę, które odznaczają się dużą odpornością.

Iglaki i zimozielone drzewa liściaste można sadzić od września do połowy października. Drzewa liściaste gubiące liście – od końca października do listopada. Z krzewów warto wybrać agrest, porzeczki i maliny.

Wszystkie drzewa owocowe i krzewy można sadzić od połowy października do nadejścia pierwszych przymrozków. Posadź jabłonie, czereśnie, orzechy lub borówki amerykańskie i brusznice, kiwi, figowce lub leczniczy rokitnik. Pamiętaj o przygotowaniu odpowiednio głębokich dołów na drzewa owocowe. Najpierw podlej je wodą, na dno wsyp bogatą w składniki odżywcze ziemię i wolno rozpuszczalny nawóz. Po zasadzeniu podlej jeszcze raz.


Źródła: ireceptar.cz, ceskykutil.cz, radcenafinance.cz, magazinzahrada.cz


Published: 7 miesięcy temu
Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Artykuły

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.

Historie Pisane Smakiem, które pokochasz

Uups! Brak artykułów pasujących do Twojego filtra. Zmień kryteria wyszukiwania.