Zdrowy tryb zycia Zdrowe żywienie Jaki posiłek, taka noc: Na jakość snu wpływa nawet kolacja

Niska jakość snu to jeden z powszechnie występujących problemów naszych czasów, który może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Zapewnij sobie dobry sen, podczas którego wypoczniesz i zregenerujesz siły. Aby zagwarantować sobie słodki sen, sięgnij po któryś z poniższych przysmaków.

Banany

Słodki owoc bogaty w magnez rozluźnia mięśnie, pobudza produkcję serotoniny i melatoniny, które wpływają na jakość snu. Nie bez powodu banany są nazywane naturalnym lekiem nasennym.

Miód

Ma dobroczynny wpływ na sen. Dlaczego tak jest? Zawiera glukozę, a naturalny cukier wysyła do mózgu sygnał, że najwyższa pora zakończyć produkcję oreksyny, która wydziela się w stanie czuwania.

Orzechy włoskie

Na godzinę przed snem zjedz garść orzechów włoskich. Zaburzenia snu mogą być spowodowane także niedoborem melatoniny. To hormon, który ma decydujący wpływ na jakość snu, dlatego zanim położysz się do łóżka, uzupełnij jego braki.

Mięso z indyka

Starasz się unikać jedzenia wieczorem ciężkich i tłustych posiłków? Bez obaw możesz sobie pozwolić na mięso lub szynkę z indyka. Zawiera bowiem tryptofan, który – o dziwo – pomoże Ci zasnąć.

Algi morskie

Jeśli cierpisz na zaburzenia snu, tego niezwykłego produktu nie powinno zabraknąć na Twoim talerzu w wieczornych godzinach. Spożywanie alg dobroczynnie wpłynie na jakość snu, a nawet może pomóc w walce z koszmarami sennymi i nocnym moczeniem u dzieci.

TEGO lepiej unikaj!

Jeśli chcesz się dobrze wyspać, unikaj kawy i alkoholu. Jeden kieliszek może wprawdzie wywołać senność, ale większe ilości alkoholu utrudniają wejście w głębsze fazy snu. Niewskazane są także tłuste potrawy i sery. Zawierają dużo aminokwasu zwanego tyraminą, który sprawia, że mózg uwalnia substancję utrzymującą nas w stanie czujności. Wieczorne podjadanie przy filmie może mieć taki sam skutek. Chipsy i inne przekąski zawierają sporo glutaminianu sodu, który powoduje zaburzenia snu.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3