Zdrowy tryb zycia Zdrowie Jak żyć z cukrzycą? Podstawą profilaktyki jest ruch i odpowiednia dieta

Osoba z cukrzycą może mieć normalne, pełnowartościowe życie. Musi się tylko nauczyć myśleć o tym, co jeść, planować posiłki, nie zapominać o ruchu i przyzwyczaić się do regularnego podawania insuliny. Kluczem jest planowanie dnia z uwzględnieniem posiłków i czasu na odpoczynek.

Jakie są przyczyny cukrzycy?

Cukrzyca objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Winę za ten stan ponosi insulina, hormon produkowany przez trzustkę. W normalnych warunkach insulina pomaga organizmowi pozyskać cukier z krwi i dostarczyć go komórkom, dla których jest on źródłem energii. Jeśli jednak insulina nie nadąża, komórki cierpią na brak energii. Kiedy poziom glukozy we krwi przekroczy pewną granicę, dochodzi do uszkodzenia naczyń i nerwów. Zwiększa się ryzyko zawału mięśnia sercowego i dusznicy.

Stężenie glukozy we krwi to glikemia.

U zdrowego człowieka glikemia nie spada poniżej 3,3 mmol/l, a na czczo nie przekracza 6 mmol/l. Krótko po zjedzeniu poziom glukozy we krwi jest nieco wyższy, ale już po godzinie spada poniżej 7,7 mmol/l.

Typy cukrzycy

Rozróżniamy dwa typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1 pojawia się już w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. W wyjątkowych przypadkach mogą na nią zachorować również osoby po 30. roku życia.

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 jest uznawana za chorobę autoimmunologiczną, co w tym konkretnym przypadku oznacza, że układ odpornościowy organizmu niszczy komórki trzustki, które powinny produkować insulinę, a chory cierpi na brak insuliny.

Jeśli cukrzycę ma tylko mama, a tato nie ma cukrzycy, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1 u dziecka wynosi 2 - 3%. Do 13% wzrasta ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1 u dziecka, jeśli mama zachorowała na cukrzycę przed 8. rokiem życia.

Jeśli cukrzycę ma tylko tato, a mama nie ma cukrzycy, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1 u dziecka wynosi 7 - 9%.

Jeśli cukrzycę mają oboje rodziców, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1 u dziecka wynosi 30%.

Cukrzyca typu 2

W cukrzycy typu 2 trzustka wprawdzie produkuje insulinę, ale komórki są na nią mało wrażliwe. Winę często ponosi nadmiar tłuszczu w organizmie. Ponieważ cukrzyca typu 2 rozwija się u osób dorosłych, jej pojawienie się można opóźnić o wiele lat, prowadząc zdrowy tryb życia.

Jeśli jeden z rodziców ma cukrzycę typu 2, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u dziecka wynosi 33%.

Jeśli ten typ cukrzycy mają oboje rodzice, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u dziecka wzrasta do 75%.

Jakie są objawy cukrzycy?

Zanim cukrzyca się w pełni rozwinie, można zaobserwować następujące objawy:

 • zwiększone pragnienie
 • zmęczenie
 • utrata wagi bez wyraźnej przyczyny
 • częste oddawanie moczu, również w nocy
 • duży apetyt lub odwrotnie – brak apetytu

Organizm chorego jest bardziej narażony na infekcje, często pojawiają się zapalenia pęcherza moczowego. Oddech może nabrać zapachu acetonu. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, wybierz się do lekarza. Przed postawieniem diagnozy lekarz zleci wykonanie kilku badań. Pierwszym jest pobranie krwi, drugim badanie moczu. Później zleca się kolejne badania mające na celu oznaczenie poziomu insuliny i przeciwciał.

Jeśli jednak przeoczysz objawy i nie zareagujesz odpowiednio wcześnie, poziom glukozy we krwi wzrośnie, ale komórki nie będą mogły jej spożytkować z powodu niedoboru insuliny, a organizm będzie odczuwał brak energii. Wówczas, zamiast cukru zacznie przekształcać w energię tłuszcz. Wiąże się to z powstawaniem ciał ketonowych, które powodują zakwaszenie organizmu. Może się to skończyć wymiotami, bólami brzucha, a nawet utratą przytomności.

Jak leczyć cukrzycę?

Życie z cukrzycą rządzi się określonymi regułami. Najważniejsze jest utrzymywanie glikemii na stałym poziomie w przedziale od 3,3 mmol/l do 6 mmol/l.

Przy cukrzycy typu 2 w większości wystarczy zmiana diety. Chory musi zrezygnować ze słodyczy, ograniczyć liczbę spożywanych węglowodanów i odmierzać wielkość porcji jedzenia. Dodatkowo zaleca się uprawianie sportu. Lekarze radzą, aby wybierać nie forsujące aktywność fizyczną o jednostajnym tempie: spacery, pływanie, lekka turystyka lub jazda na rowerze. Po wysiłku fizycznym należy zmierzyć poziom cukru i w razie konieczności uzupełnić braki. Z tego powodu chory powinien mieć zawsze pod ręką coś słodkiego, na przykład cukier winogronowy lub słodki napój.

Jak powinna wyglądać zrównoważona dieta diabetyka? Węglowodany powinny stanowić 55%, białka 15%, a tłuszcze 30% diety. Inne zasady, których należy przestrzegać:

 • ograniczyć cukry proste i tłuszcze zwierzęce
 • zmniejszyć spożycie soli (do maksymalnie 6 g dziennie)
 • ograniczyć spożycie alkoholu
 • spożywać więcej błonnika, witamin i minerałów
 • dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów, przynajmniej 1,5 l niesłodzonych napojów dziennie

Produkty zalecane diabetykom:

 • owoce (z wyłączeniem bardzo słodkich),
 • warzywa,
 • rośliny strączkowe,
 • odtłuszczony nabiał,
 • pieczywo pełnoziarniste,
 • chude mięso.

Produkty zakazane w cukrzycy to: tłuste mięso, boczek i skwarki, tłuste jogurty i bita śmietana, majonez i glutaminian sodu w przyprawach.

Pomidory są doskonałym produktem również dla diabetyków


W cukrzycy typu 1 stosuje się insulinę. Pacjent kilka razy dziennie robi sobie zastrzyki z insuliny za pomocą specjalnego wstrzykiwacza. Istnieje również tzw. pompa insulinowa, którą pacjent nosi na ciele, zapewniająca stały dopływ insuliny dzięki niewielkiej igiełce wbitej w skórę. W niektórych sytuacjach, na przykład podczas kąpieli, trzeba ją jednak zdjąć, ponieważ nie jest wodoodporna.

Cukrzyca ciążowa ustępuje po porodzie

Cukrzyca przejściowo występuje u 2 - 6% ciężarnych. Uważa się, że jej przyczyną są zmiany hormonalne i zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę. Cukrzycę ciężarnych rozpoznaje się wykonując, badania między 24. a 28. tygodniem ciąży. Test obciążenia glukozą przeprowadza się na czczo. Ciężarna musi wypić roztwór glukozy, a następnie mierzy się poziom cukru we krwi. Jeśli pierwsze badanie nie potwierdzi cukrzycy, test na wszelki wypadek wykonuje się następnego dnia.

Badania w ciąży: czy dziecko rozwija się prawidłowo? 


W przypadku zdiagnozowania cukrzycy konieczne jest stosowanie diety. Podstawą jest kontrola gospodarki węglowodanowej i rezygnacja ze słodzenia, czyli dostarczania organizmowi cukrów prostych. Zaleca się włączenie do diety warzyw i ograniczenie wędlin. Niekiedy wystarczy zmiana diety, a w razie niepowodzenia konieczne jest leczenie insuliną.

Jeśli produkt zawiera więcej niż 5 g cukru na 100 g,

jest on nieodpowiedni dla diabetyków

Przy zdiagnozowanej cukrzycy ciężarnych przystępuje się do wywołania porodu w terminie. Choroba ma wpływ nie tylko na kobietę, lecz również na dziecko, które ze względu na wyższy poziom glukozy szybciej rośnie. Waga urodzeniowa może przekraczać 4 kg. Po porodzie cukrzyca w większości ustępuje, jednak u matki istnieje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.  Z tego powodu nie można lekceważyć badań diagnostycznych po porodzie i należy obserwować organizm.

Kobietom z cukrzycą ciążową zaleca się napary z rumianku

Jak żyć z cukrzycą? Podstawą profilaktyki jest ruch i odpowiednia dieta

Wiemy, jak zapobiegać cukrzycy

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka to przede wszystkim zdrowy styl życia:

 • Tłuszcze nie powinny stanowić w diecie więcej niż 30% wartości energetycznej.
 • Tłuszcze zwierzęce należy zastąpić roślinnymi.
 • Posiłki warto podzielić na pięć mniejszych porcji. Do każdego posiłku należy spożywać warzywa i owoce.
 • Należy wyeliminować białą mąkę i przestawić się na produkty z pełnego ziarna.
 • Poza chudym mięsem można od czasu do czasu sięgnąć po ryby i zdecydowanie ograniczyć wędliny.
 • Konieczne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów.

Codziennie warto znaleźć czas choćby na krótki spacer i zapewnić sobie regularną dawkę ruchu. Aktywność fizyczna poprawia nastrój, zapobiega chorobom serca, naczyń oraz cukrzycy.Źródła: zdravyzivotscukrovkou.cz, tehotenskacukrovka.cz, zivotacukrovka.cz, nemta.cz, zena.aktualne.cz, abctehotenstvi.cz, prozeny.cz, cukrovka.zdrave.cz

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

1 / 3