Dziecko Przedszkole Jak wytłumaczyć przedszkolakowi tematy, które wzbudzają w nim strach?

Psycholog kliniczny, dr Mandy Bryon, udziela porad dotyczących tego, co powiedzieć dziecku w przypadku sytuacji kryzysowych w rodzinie lub szokujących wiadomości. Pomogą one dorosłym znaleźć właściwe odpowiedzi.

Święto Halloween

Groźne maski, upiorne szkielety i odrażające duchy – Halloween kojarzy się dorosłym z niewinną zabawą, ale może wzbudzać niepokój wśród małych dzieci. „Wystarczy dziecku wytłumaczyć, że jest to zabawa i polega na udawaniu kogoś strasznego” – twierdzi dr Mandy Bryon. „Jeśli dzieci widzą, że zabawa odbywa się pod kontrolą odpowiedzialnej osoby dorosłej, są pewne, że jest to tylko gra”.

Zabieg medyczny

Każdy zabieg, na przykład pobranie krwi, prześwietlenie rentgenowskie lub zastrzyk wydaje się dziecku bardzo straszny – ani ono, ani rodzic nie może kontrolować jego przebiegu. „Najlepiej mówić w sposób prosty i klarowny, na przykład: jeśli chcesz poczuć się lepiej, musimy spojrzeć na brzuszek” – twierdzi dr Bryon - „Zbyt wiele szczegółów na temat zabiegu może niepotrzebnie zdenerwować malucha”. Psycholog radzi również, aby dziecko miało możliwość kontrolowania sytuacji: „Można to zrobić poprzez zabranie ulubionej zabawki, zdecydowanie, koło kogo chce siedzieć i kogo trzymać za rękę”.

Śmierć zwierzaka

To normalne, że twoje dziecko odczuwa smutek i potrzebuje wsparcia, gdy umiera jego ulubione zwierzątko. „Powiedz mu, że zwierzaczek miał szczęśliwe życie, że tobie również jest smutno i za nim tęsknisz, ale musicie go pożegnać” – uważa dr Bryon. „To pozwala dziecku zrozumieć, że wszystko kiedyś przeminie”.
Psycholog sugeruje, by odwrócić uwagę malucha i znaleźć coś, co poprawi mu humor. Jeśli jednak jego kiepski nastrój będzie trwał dłużej niż parę tygodni, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Choroba członka rodziny

W tym przypadku trzeba zaspokoić ciekawość dziecka, by nie wzbudzać w nim niepotrzebnego niepokoju spowodowanego milczeniem. „Nie trzeba jednak wdawać się w szczegóły, na przykład jak poważna jest choroba i czy dana osoba w ogóle wyjdzie ze szpitala” – mówi dr Bryon.
Najlepiej zacząć od stwierdzenia: „Ta osoba musi iść do szpitala, ponieważ szpitale są po to, żeby pomóc ludziom wyzdrowieć”.
Tak samo, jak dziecko rozumie, że zażywamy leki, by poczuć się lepiej.
Jeśli chory członek rodziny będzie wyglądał inaczej po zastosowanym leczeniu – na przykład straci włosy po chemioterapii – musisz powiedzieć o tym w sposób rzeczowy i naturalny. Mówiąc dziecku o tych zmianach z wyprzedzeniem, zapewnisz je, że zdajesz sobie sprawę z sytuacji i ją kontrolujesz.

Śmierć członka rodziny

Kiedy ktoś bliski z rodziny umiera, nie mów o tym od razu – należy najpierw poradzić sobie z własnym smutkiem, by potem przekazać dziecku wiadomość w odpowiedni sposób. Dr Bryon uważa, że należy mówić wprost. „Słowa ‘śmierć’, ‘zmarła’ czy ‘umieranie’ nie spowodują większego smutku niż inne odpowiedniki dobierane dla dzieci w tym wieku. Są one o wiele lepsze niż ‘odchodzenie’, które sprawia wrażenie, że dana osoba kiedyś powróci” – dodaje psycholog.
Ostrzega również przed stwierdzeniami ‘umarł we śnie’ lub ‘zasnął i nie obudził się’. „Dzieci w tym wieku traktują wszystko bardzo dosłownie, dlatego wyrażenia, które są kojące dla dorosłych, u przedszkolaka mogą powodować dezorientację lub niepokój” – twierdzi psycholog.
Dr Bryon sugeruje, żeby wyrazić to w prosty sposób: „Jesteśmy smutni, ponieważ dziadek już nie wróci – umarł, ale spędziliśmy z nim cudowny czas. Czesz pooglądać zdjęcia?”.
Jeśli jednak ktoś w rodzinie zapadnie na śmiertelną chorobę lub nagle umrze, skorzystaj z porad wyszkolonego psychologa dziecięcego.
„Nie musisz wprawdzie tego robić, ale w tym czasie dobrze jest jednak skorzystać z rzetelnej porady” – mówi dr Bryon. „Jesteś w rozpaczy i nie wiadomo jak należy rozmawiać z dzieckiem w takiej sytuacji”. Dowiedz się więcej, jak zapewnić dziecku wsparcie, kiedy umiera ktoś bliski.

Niepokojące wiadomości

Wszyscy staramy się chronić maluchy przed zmartwieniami, ale od czasu do czasu mogą one podejmować tematy, dotyczące wydarzeń ze świata, które są niepokojące lub trudne do wytłumaczenia.
Jeśli dziecko pyta o wybuch bomby lub atak terrorystyczny, dr Byron proponuje najpierw wybadać grunt i dowiedzieć się, skąd ma te informacje i dlaczego pyta.
Musisz przeanalizować swoją odpowiedź, podając tylko określone informacje. „Nie chcesz przecież przestraszyć dziecka” – mówi dr Bryon. „Twoja rola polega na zapewnieniu dziecka, że jest bezpieczne”. Odpowiedz mu w bardzo prosty, ale uspokajający sposób. Możesz na przykład powiedzieć: „Bomba to coś, co powoduje wielką eksplozję, ale nie musisz się tym martwić”.
„Należy oddalić niebezpieczeństwo od swojego dziecka, aby odzyskało poczucie bezpieczeństwa” – mówi dr Bryon. „Nie można pozwolić na to, żeby dziecko w wieku od trzech do pięciu lat żyło w niepewności – trzeba ciągle dodawać mu otuchy” – twierdzi psycholog.
Wygląda na to, że małe dzieci reagują na naszą uczciwość – ale warto też wiedzieć, czego potrzebują. Pomożesz swojemu dziecku tylko wtedy, gdy je wysłuchasz i zachowasz pozytywne nastawienie.

Wydrukuj tę stronę
Podziel się artykułem

Nasze najlepsze oferty

Our price
Cytryna (kg = 7.99)
Cytryna
  799
Dodaj do listy zakupów Dodano do lista zakupów
Dodaj do listy zakupów
1 / 3